Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Informacje różne
.....efemeryde zakrycia Marsa juz poprawilem i jest OK! natomiast co do zakryc brzegowych to wspolrzedne CA sa podane w pliku efemerydy tylko nie w tej lini co odczytuje ja program trzeba je recznie niestety przeniesc w odpowiednie miejsce i z zachowaniem odpowiedniej spacji (to bardzo  wazne...!!! zeby tego pilnowac) jezeli to zrobimy to wtedy tarcza ksiezyca sie wyswietla w animacji razem z gwiazdka jako brzegowka. W ten sposob poprawilem sobie zakrycie plejad 21-12 w ktorym bede mial dwa zakrycia brzegowe.... jest rowniez w efemerydzie odleglosc obserwatora od lini zakrycia brzegowego i zaymut w ktorym kierunku trzeba sie by bylo przesunac zeby zobaczyc gwiazde idealnie na krawedzi Ksiezyca, to rowniez dodaje w odpowiednie miejsce......

Graze of    541vB8  nearby at Lat = +50.60 -0.01(E.Long  -17.37), CA =  7.8S
21 22 35 04 Gr   541vB8  3.9  93+ 150     55 232   8S 031K001
Closest distance to graze path is   31km at azimuth   1

...tak wiec zapowiada sie zakrycie brzegowe dosc jasnej gwiazdki w Plejadach...... Big Grin
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Ah!... napisalem ze po poprawce efemeryda Marsa jest OK! i to chyba bylo troche pospieszna decyzja... moim zdaniem dalej cos jest nie tak z ta efemeryda bo odkrycie Marsa nie jest po polnocnej stronie tylko po poludniowej tak wiec powinno byc CA=xxS a nie jak jest teraz CA=xxN
...nie wystarczy wiec poprawic tylko znaku "-" przy zakryciu ale wychodzi mi na to ze rowniez bieguny sa pomylone przy odkryciu a i same wsplrzedne CA chyba takze..... ??? moze ktos to jeszcze dokladnie sprawdzic..... bo ja sie dopiero tylko ucze astronomii... Big Grin
....wedlug CalSky wychodzi to tak:
[Obrazek: 2007-12-24_Mars_1Z.jpg]

[Obrazek: 2007-12-24_Mars_2O.jpg]
;D
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Krzysiu, gratuluję czujności.
Faktycznie wg GUIDE'a odkrycie wychodzi bliżej południowego bieguna.
Zatem powinno być CA = xx.S
To zjawisko jest tak blisko pełni, że OCCULT dostał "pomieszania zmysłów"  Smile
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
...hi...hi skoro programy w czasie pelni dostaja krecka to ja sobie wzialem normalny katomierz i recznie zmierzylem te katy w animacji...., wyglada na to ze trzeba przechowywac takie podstawowe przyrzady szkolne bo nigdy nie wiadomo kiedy sie moga przydac... ;D
...dla Głuchołaz wyszlo tak:
24  3 46 04 D Mars      -1.6 100- 176     31 276 -25S 160 160 +3.0 -4.9 -0.7-3.0
24  4 14 40 R Mars      -1.6 100- 176     26 281  43S 223 223 +3.0 -4.8 +0.9-0.2
...lepsza juz pomylka +-1° na katomierzu jak widocznosc planety zupelnie po przeciwnej stronie Ksiezyca....... Tongue
...dzieki za wspolprace Janusz i ciesze sie ze sie w koncu udalo "odwirusowac" efemeryde Marsa.....!!! Wink
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Piekna i dlugoletnia tradycja Swiateczna mowi ze gospodarz tego dzialu-watku (jakby tu nie liczyl to i tak wypada na Astronoma-Janusza.... ;D) podpowiada wszystkim "zoltodziobom-astro" gdzie w wigilijny wieczor maja szukac na naszym niebie pierwszej pojawiajacej sie gwiazdki... ???   :o hmm... :-\ ...czekamy na jakies wskazowki...  :Smile ?
p.s.
...tylko nie zapomnij wstawic tutaj grafiki z jakiegos dobrego!!! programu astro tak zeby wszyscy szybko i latwo mogli ja odszukac... Wink ...
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
...wydaje mi sie ze mam znowu robote dla Janusza, oj chyba przestanie mnie lubic  Wink
Jak w nowej wersji AJW zrobic w horyzoncie "edycje krajobrazu"... ??? wydaje mi sie ze w trakcie robienia flar ten wirtualny klawisz gdzies sie zgubil a moze teraz jest to jakos inaczej robione  :'( no chyba ze mi sie cos zle zainstalowalo?
Dziwne to troche ze jeszcze do tej pory nikt tego nie zauwazyl a moze to tylko cos u mnie ??? Ups....
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Faktycznie wcięło ten klawisz Smile
Zaraz naprawię Smile

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Naprawilem i link jest w sąsiednim wątku.

Brawo Krzysiu.
Odpowiedz
Moze ktos by znalazl chwilke czasu i zrobil do AJW efemeryde tej komety 8P/Tuttle
podobno robi sie coraz jasniejsza... i mozna ja zlapac w lornetce, kiedys probowalem zrobic to sam ale niestety za duzo tych cyferek jak dla mnie hmm... Sad
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
(31.12.07, 13:14)KRZYSZTOF_M. link napisał(a): Moze ktos by znalazl chwilke czasu i zrobil do AJW efemeryde tej komety 8P/Tuttle
podobno robi sie coraz jasniejsza... i mozna ja zlapac w lornetce, kiedys probowalem zrobic to sam ale niestety za duzo tych cyferek jak dla mnie hmm... Sad

Ten ktoś, czyli Grzegorz, umieścił już plik z kometami w dodatkach.
Aby wczytać ten plik z sieci, wystarczy w AstroJaWilu w Obiektach wybrać  komety do wczytania, a tam jest juz przekierowanie do sieci - do strony z dodatkami do AstroJaWila i po otwarciu pliku z kometami, należy wgrać go tam, zamiast starego pliku w folderze "dodatki".
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości