Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co dodać do przyszłych wersji.
Opis jak ustawiać domki, drzewa i góry jest w instrukcji , w notesie w zeszycie 12-tym, osobnym okienku w edycji krajobrazu. Dodam tylko, że wkrótce dojdą latarnie uliczne, wiejskie domy z dachami dwuspadowymi i okna w domach z ustawianymi kolorami świateł Smile , a więc będzie jeszcze więcej tego.  Ale zasada generalnie jest taka sama. Należy w bezchmurną noc poświęcić troszkę czasu i rozpoznawać kiedy jakaś gwiazda znajdzie się dokładnie nad krawędzią domu, lub na wysokości dachu i zapisywać np. beta Cyg 21:20 lewy azymut domu, beta Cyg 22:56 prawy azymut domu, alfa Aql 20:18 wysokość domu. Później w AstroJaWilu odtwarzamy te momenty w HORYZONCIE i odczytujemy z monitora szukany azymut czy wysokość danej gwiazdy porównania i wpisujemy to w edytorze krajobrazu. Łatwizna. Warto przygotować się rysując sobie zarys krajobrazu i w nocy tylko wpisywać narysunku nazwę gwiazdy i godzinę.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
(20.12.06, 14:16)Arcio link napisał(a):A dało by się coś zrobić by tworzenie horyzontu było łatwiejsze ??
Bo jest to bardzo fajna funkcja ale nie każdy potrafi połapac się i zrobić własny horyzont.

Arico zapewniam Cię, że tworzenie horyzontów jest banalnie proste. Wystarczy tylko spróbować. W bardziej prosty sposób chyba już nie da się tego rozwiązać.
Odpowiedz
A dałoby się coś zrobić z księżycem, a raczej z jego tłem, na stronie głównej?
Niech tło będzie tak jak cała strona na niebiesko.
Dzisiaj jest nów, a pozostający czarny kwadrat nie wygląda apetycznie.
Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz
(20.12.06, 17:31)grzel link napisał(a):A dałoby się coś zrobić z księżycem, a raczej z jego tłem, na stronie głównej?
Niech tło będzie tak jak cała strona na niebiesko.
Dzisiaj jest nów, a pozostający czarny kwadrat nie wygląda apetycznie.
  Masz absolutną rację. Coś wymyślę, aby było ładniej, ale dopiero w wersji 8.4 bo te 8.3 właśnie zakończyłem i za niedługo będzie u Was.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Ja teraz zgłoszę dwie sprawy. O jednej już wczoraj Januszowi mówiłem. Chodzi o to, by w funkcji SŁOńCE i KSIęŻYC można by było jednym kliknięiem włączyć nazwy ciał niebieskich, czyli to, co pojawia się po najechaniu kursorem.
Nie ukrywam, że mi by się to bardzo przydało na potrzeby POA. Już kilka razy musiałem składać jedną grafikę z kilku wraz z napisami. Jasna sprawa, że można zwyczajnie dopisać ręcznie nazwy, ale jednak można być bardziej oryginalnym.

Druga jest już dużo bardziej wyszukana i bajerancka, ale ta funkcja była by równie super. Chodzi o to, by w HORYZONCIE i MAPIE można było wczytywać pliki TLE (przeloty satelitów). Zwłaszcza w Horyzoncie by to nieźle wyglądało.

To by było na tyle Wink.
Pozdrawiam Łukasz Wojtyniak Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne www.poa.com.pl www.informatyka.poa.com.pl Zjawiska LIVE [Obrazek: button_poa.jpg]
Odpowiedz
(21.12.06, 16:49)Lukasz Wojtyniak link napisał(a):Druga jest już dużo bardziej wyszukana i bajerancka, ale ta funkcja była by równie super. Chodzi o to, by w HORYZONCIE i MAPIE można było wczytywać pliki TLE (przeloty satelitów). Zwłaszcza w Horyzoncie by to nieźle wyglądało.

Ja już kiedyś taki pomysł próbowałem upchnąć do AJW i jest to do zrobienia. Teraz już jest nas dwóch Januszu Big Grin
Odpowiedz
Smile  Dwóch na jednego ??  To nie fair.  Poddaję się. W którejś następnej wersji w horyzoncie będzie latał ISS  Smile
Odpowiedz
A jeśli jeszcze policzy kiedy przeleci na tle słońca lub księżyca to już będzie trzech na jednego  Tongue
Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz
Ja mam jeszcze lepszy pomysł. Zrobić w AJW wygaszasz ekranu. Po włączeniu się wygaszacza na stronie pokaże się horyzont z nowymi domkami, oświetlonymi oknami, zapalonymi latarniami, pod którymi nie stoją żadne panie  Tongue, a na niebie będą sobie wesoło latać:  Special-Interest Satellites oraz ISS a wszystko będzie się poruszałało w horyzoncie jak na żywo, czyli time x1 (live) -  czy jak mu tam  Wink

Grzel - na bank będzie liczył,  no nie Janusz?  ;D Jak będzie trzeba to będę robił specjalne TLEaki to AJW.  Wink
Odpowiedz
Zapowiadanej utraty własnych krajobrazow z funkcji "horyzont" nie będzie. Zrobię tak, żeby można było sobie samemu zmodernizować własny plik z domkami i drzewkami.      Wszystkiego dobrego po świętach.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości