Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bolid na Trójmiastem... 16.30
Wątek cały jest na forum bratnim...

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s...c=14694&hl=

pozdrawiam Ori

link już działa !!!!!!!!!!!!!!

---------------------------------------------

Witam,
właśnie widziałem ok godz. 16:31 - bardzo wolny zielony meteor/bolid (jasniejszy niż Wenus
zaobserwowany z Otwocka lecial w kierunku SW-NE pod katem 30-40 stopni, czas ok 3-4s zgasl gdzieś w kierunku nad Warszawą

Ori2711  Wczoraj, 16:45 Post #2  

Piękny zielony z iskierkami czerwonymi leciał z południa na północny wschód... widziałam i myślałam że ktoś robi wcześniejszego sylwestra... Potem Hanysiak zadzwonił i potwierdził że to BOLID .

Jasny jak cholera!!!!!!!!!!!!!!! Wenus wymięka...

pozdrawiam

Ori

Aha leciał o 16.30

Hans  Wczoraj, 16:58 Post #3  

Mozna zmergeowac wątki

Pozdrawiam.
Hans

Ori2711  Wczoraj, 17:14 Post #4 

Hanysiak ocenił jego wysokość na 25-30 stopni nad hotyzontem.

z Trójmiasta wasza korespondentka  polowa

Ori 2711

Marcin Matusiński  Wczoraj, 19:33 Post #5 

takze go widzialem jadac droga Krzepice-Czestochowa w miejscowości Iwanowice , dokladnie o 16:31 - niestety nie widzialem poczatku tylko jakies ostatnie 2-3 s jego zycia , piekne zjawisko 

gdy go zauwazylem mial jasnosc ok -5 moze -6 mag ( nie mam zbyt duzego doswiadczenia - moge sie mylic ) , kolor zielony , iskrzyl , widac bylo mniejsze kawalki ktore oddzielaly sie od niego , zostawiał widoczną smuge , sekunde przed zgasnieciem zaczal "mrugać" , zmienil barwe na biala , po czym rozpadl sie na ok 3-4 kawalki , z czego jeden z nich pieknie blysnąl na czerwono

poczatek obserwowanego zjawiska na wys ok 40st , koniec ok 20st , kierunek lotu NEE , zgasł mniej wiecej w okolicach gwiazdy Capella

pozdrawiam
Marcin

PS zycze wszystkim takich widoków

Solar  Wczoraj, 19:38 Post #6  

Mam pytanie czy taki bolid spada na ziemię, czy spala się całkiem i z nieba sypie się popiół?
Bo świadkowie mówią że leciał wolno więc może wyhamował na tyle że przestał świecić i gdzieś spadł.

kayo  Wczoraj, 20:14 Post #7 

Melduję że widziany był również z zachodniej Wielkopolski!! Aż myślałem że śnię albo lotnicy dalej świętują przylot F16 w KrzesinachSmile Piękny zielony i bardzo jasny!!!

Krzysiek-Polakowski  Wczoraj, 21:21 Post #8  

(Solar @ Dec 8 2006, 19:38)

Mam pytanie czy taki bolid spada na ziemię, czy spala się całkiem i z nieba sypie się popiół?
Bo świadkowie mówią że leciał wolno więc może wyhamował na tyle że przestał świecić i gdzieś spadł.

Jesli bolid miał rzeczywiscie -5mag -6 mag to troche mało aby mówić o spadku...

Pomimo tego ze był wolny i dość długo widoczny...

Jeśli natomiast był jaśniejszy w granicach - 10 mag dokładajac
do tego jego małą prędkość są już szanse aby myśleć o spadku..

Trzeba poczekac do rana aż spłyną informacje od osób prowadzących stacje bolidowe..

O godzinie 16.30 stacje Polish Fireball Network chyba już pracowały....

Edit:

Skoro widze ze z tak duzego obszaru był widoczny więc moze to było jaśniejsze zjawisko niż jak podał Marcin

Krzyś

Ten post był edytowany przez Krzysiek-Polakowski: Wczoraj, 22:20

Tadeopulous  Wczoraj, 21:41 Post #9  

ależ Wam zazdroszcze że widzieliście to your own eyes

Tiamat  Wczoraj, 21:45 Post #10  
Witam,
Mój kolega, który mieszka w okolicy Gdowa, około 30 km na południe od Krakowa też go widział. Nie interesuje się astronomią, ale wiedząc, że to moje hobby zadzwonił do mnie i opisał go w podobny sposób jak WySmile
Pozdrawiam
Tiamat

Ten post był edytowany przez Tiamat: Wczoraj, 21:45

kayo  Wczoraj, 22:12 Post #11 

Dodam tylko że był widoczny przy jasnym niebie - przed zmierzchem żeglarskim!!!

jarecki  Wczoraj, 23:17 Post #12  

Ja też widziałem tego zielonego bolida w tym czasie wracałem z Sieradza i wyprzedzałem kolumnę samochodów a w lusterku wstecznym coś mnie chciało dogonić, miało jedno niebieskie światło jak ksenon w BMW po wypadku, słyszałem nawet efekty dźwiękowe, nie wiem czy się rozpadł na kawałki bo go zgubiłem.

Krzysztof G.  Dzisiaj, 00:29 Post #13 

Wczoraj wracajac z pracy około 16 kiedy pomału się zciemniało, przykuło moją uwagę super przejżyste niebo. Gdy dojechałem do domu postanowiłem wiąść leżaczek lornetke i popatrzeć na ciemne już niebo. zbieranie się zajęło mi kilka minut i gdy wyszedłem może 15 min póżniej. na zachodzie niebo już było zakryte całkowicie przez wilgoć a od wysokości łabędzia po przez zenit aż lecąc dalej na wsód pojawił sie jakiś poszarpany lekki nalot wilgoci. Rozstawiłem lezaczek i wygodnie sie na nim położyłem z minuty na minutę zachmużenie stawało się corazbardziej uporczywe. gdzies po 10 minutach wpatrywania sie przez lornetke na niebo zauważyłem bardzo jasny przelot bolidu świecił żeczywićcie zielonkawym kolorem i wyraźnie było widac jak się iskrzył trwało to może ponad sekundę, bolid przemieszczał się z południa może leko z południowego wschodu, ale bardziej z południa na północ. Szkoda że to wszystko było widać przez lekką warstwę wilgoci. nie patrzałem na zegarek i cięzko mi ustalic dokładnie czas ale tak jak wcześniej pisaliście gdzieś ok 16:30. popatrzałem jeszcze na plejadki i andromede i znowu na plejadki, w sumie to juz tylko plejeadki było póżniej widac i to bardzo słabo. W.....ny! spakowałem się i poszedłem do domu klnąc po drodze że znowu nici z obserwacji. po drodze jeszcze dostrzegłem wszchodzacy już księżyc wokł krórego jasno świeciło silnie żucające się halo.

Marcin Matusiński  Dzisiaj, 09:02 Post #14 
dodam jeszcze ze bolid widzialem w czasie zmierzchu - widac było dopiero pierwsze gwiazdy 1 mag , wiec mozliwe ze byl duzo jasniejszy niz napisalem , pozatym nie mam doswiadczenia w ocenie jasnosci meteorów

z niecierpliwoscia czekam na dalsze relacje , jestem ciekaw ile mial mag

meteor był dosc wolny , ale co do spadku to watpie - "zgasł" wzglednie wysoko nad horyzontem .
pytanie : czy taki meteor(yt) moze "zgasnąć" i dac spadek czy raczej pali sie az do ziemi ?

pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz
Witam

W celu utrzymania tematu dyskusji wyedytowałem wątek.

Pozdrawiam świątecznie
Administrator.
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
PAVO6i7/wyniki na:
http://www.kwima.republika.pl
i tu:
http://www.pkim.org/?q=pl/node/364
jest zarejestrowany tylko początek, gdyż z Krakowa był widoczny b. nisko nad horyzontem (20->10st.)

Pozdrawiam:
MK

Edit: Aktualizacja linka
Na Słoneczko: luneta 35x80 + folia Badera Na kometki: Newton 185/950 f/5 ("mgiełka&quotWink Na meteory: kamery PAVO6 i PAVO7
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości