Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pytania moze ciut naiwne
Witam! A ja mam takie pytanie:  przy powiekszeniu 200x widze w moim teleskopie (uniwersal nr 5Smile Jowisza jako 6 milimetrowa kulke, wobrazmy sobie,ze odbywam podroz kosmiczna na Jowisza, lece sobie lece,jak wylatuje z Ziemi to widze Jowisza jako gwiazdke,a potem sie zblizam i zblizam...  i pokazuje sie tarcza,przy jakiej odleglosci urosnie ona do obrazu,jaki otrzymuje przy 200x? jesli ktos moze odpowiedziec na podobne pytanie,zaminiejac np Jowisza na Ksiezyc itd,brdzo dziekuje. I drugie pytanko: jaka jasnosc ma Ziemia widziana z poszczegolnych planet? Swoja droga chetnie bym tak sobie Ziemie poobserwowal z jakiej innej planety...i pytanie trzecie czy na Plutonie niebo wygalda tak samo? chodzi o gwiazdozbiory...pozdrawiam, bardzo dziekuje za odpowiedzi
Uniwersal 90/900 azymut rocznik 98'Smile radziecka luneta Turist 20/50 (nia zobaczylem po raz pierwszy ksiezyce Jowisza,wspanialeSmile lornetka takze rosyjska kupiona na targu 7/35 - wytrzymala jak radziecki zolnierz
Odpowiedz
1) Jowisza ZAWSZE widac jako 140tyś Kilometrowa kulkę Smile zmienia sie tylko szerokośc kątowa jaką zajmuje w naszym polu widzenia.

2) przy powiekszeniu 200x Jowisz wyglada jak byśmy byli 200x bliżej Smile w przypadku U5 jakysmy byli 200x blizej i po 10piwach (lub 2 półówkach, jezeli jestesmy rosjanami wtedy ilości pomnożyć x5) ***

3) Ziemia ma iles mag trza by policzyc z wielkosci, odległosci, widocznej fazy i albedo.

4) z punktu widzenia gwiazdozbiorów widzianych gołym okiem pluton i ziemia są w tym samym miejscu.

*** - wartosci przybliżone nigdy nie sprawdzałem ich.  ;D
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
dzieki za te wskazowki, swoja droga ciekawe czy istnieje zdjecie Ziemi i Ksiezyca zrobione z duzej odleglosci... a propos plutona to ciekawe jak wyglada tam "ruch"gwiazdozbiorow po niebie...
Uniwersal 90/900 azymut rocznik 98'Smile radziecka luneta Turist 20/50 (nia zobaczylem po raz pierwszy ksiezyce Jowisza,wspanialeSmile lornetka takze rosyjska kupiona na targu 7/35 - wytrzymala jak radziecki zolnierz
Odpowiedz
a Jowisz w Universalu nr 5 (90/900) - montaz azymutalny t o jest całkiem przywzoity,nie mam skali odniesienia to fakt,ale zawsze dawalo sie rozroznic dwa pasy i metoda zerkania (a moze to byl wytwor mojej wyobrazni,ktora bardzo chciala zobaczyc jak najwiecej) trzeci mniejszy pas...
Odpowiedz
(07.09.06, 15:23)Antares link napisał(a): a Jowisz w Universalu nr 5 (90/900) - montaz azymutalny t o jest całkiem przywzoity,nie mam skali odniesienia to fakt,ale zawsze dawalo sie rozroznic dwa pasy i metoda zerkania (a moze to byl wytwor mojej wyobrazni,ktora bardzo chciala zobaczyc jak najwiecej) trzeci mniejszy pas...

eee to i tak masz lepszy model juniwersal pikczers niz ja posiadalem, bowiem niezaleznie od warunkow pogodowych widzialem maksymalnie dwa pasy na Jowiszu.

Postaraj sie popatrzec przez cos wiekszego na Jowisza, nawet 10 cm refraktor pod 200 razami daje wspaniale obrazy owej planety (jak jest wysoko na niebie).

Baj de lej, jakiego okularu uzywasz aby uzyskac owe 200x??
(i tak na marginesiku dla tego teleskopu maksymalne powiekszenie uzyteczne to 180 razy - ale to nie wielka roznica z 200 x)
Odpowiedz
szczerze powiedziwaszy to nie ma pojecia co to za okularySmileuniwersałowe, takie wkrecane, moj model jest stary kupilem go jeszcze w wieku XX - a dokladnie 1998 r.  Statyw azymutalny, pamietam ,ze ten teleskop kosztowal mnie 700 zł. ale sie podniecilem jak go odebralem na poczcie,a potem do domu i skladanie...Wowczas nie mialem zielonego pojecia o teleskopach, myslalem ,ze Jowisz bedzie przypominal pizze Capriciosa z calym bogactwem barw, odcieni itdSmile ale i tak bylo fajnie. a Saturna jak zobaczylem...,niezapomniane chwile.z Uniwersalem "siegnalem gwiazd"Smilehehe
Odpowiedz
(07.09.06, 13:53)Antares link napisał(a): Swoja droga chetnie bym tak sobie Ziemie poobserwowal z jakiej innej planety...

Proszę bardzo... Spróbuj w Celestii...  Wink

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=2900.0
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Masiek,wielkie dzieki,tego szukałem,własnie sie sciaga 8)
Odpowiedz
(07.09.06, 15:21)Antares link napisał(a): a propos plutona to ciekawe jak wyglada tam "ruch"gwiazdozbiorow po niebie...
ruch jest identyczny, bo do gwaizd jest daleko tylko słońce jest gdzie indziej bo płaszczyzna orbity plutona jest mocno nachylona do płaszczyzny orbity ziemii
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości