Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM]-podświetlenie lunetki biegunowej
#1
Ostatnie obserwy pokazały jedną rzecz
lunetka biegunowa Soligora jest słaba
bo słabo widać czarne literki na czarny tle nieba
w związku z tym mam pytanie
jak najprościej podświetlić sobie to co jest w biegunówce??
jakaś słaba dioda koloru jedynego słusznego czerwonego??
hmmmmm...
Odpowiedz
#2
Spokojnie wystarczy. Diodę taką możesz dopaść w zapalniczkach, dlugopisach latarenkach, wszędzie. Kierujesz diodę pod kątem ok. 60 stopni w kirunku obiektywu PF ale tak by nie weszła razem z łapą w pole. Wszystko ładnie widać. Już są widoczne oznaczenia i kontury, a jeszcze jest widoczna Polarna. Ustawiasz montaż w 2 min. Jednak metoda ustawiania lunetki biegunowej w glowicy "na oko", nie jest zbyt szczęśliwa. Ostatnio doskonały programik pokazał mi w Roztokach Domek. Wklepujesz swoje położenie geograficzne i czas a on wyświetla na małej java aplikacji gdzie powinna być polarna (kąt). Ustawiasz najpierw biegunową na zadany kąt. A potem dopiero ew. przyświecasz sobie diodą podczas łapania Polarnej. Osiągasz większą dokładność ustawiania. Nie pamiętam jak ten sofcik się nazywał. Muszę się uśmiechnąć o nazwę do Domka.

Pozdrawiam. 
-- Hans
Odpowiedz
#3
ale chyba takie ustawianie na oko wystarczy do wizuala ??
hmmmmm...
Odpowiedz
#4
Ja ustawiając kąt biegunowej na oko, a potem biiegunową na Polarną z wyk. greenpointera i czerwonej diody, jestem w stanie ustawić głowice do 4min. foto pod 500mm ogniskowej i 1min. foto pod 1200mm ogniskowej. Taka dokładność wystarcza aby po ustawieniu M31 w środku pola (1,5*) i zostawieniu teleskopu na 4 godziny, ciągle mieć ją w okularze po powrocie.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
#5
Big Grin
extra
hmmmmm...
Odpowiedz
#6
(07.08.06, 14:00)Hans0 link napisał(a): ... Ostatnio doskonały programik pokazał mi w Roztokach Domek. Wklepujesz swoje położenie geograficzne i czas a on wyświetla na małej java aplikacji gdzie powinna być polarna (kąt). Ustawiasz najpierw biegunową na zadany kąt. A potem dopiero ew. przyświecasz sobie diodą podczas łapania Polarnej. Osiągasz większą dokładność ustawiania. Nie pamiętam jak ten sofcik się nazywał. Muszę się uśmiechnąć o nazwę do Domka...

Chyba to o ten chodzi:
http://www.visionexperts.co.uk/polarfinder/polar204.zip

Pozdrawiam,
Jurek
Jerzy Łukasiewicz Takie tam szkiełka...
Odpowiedz
#7
http://www.optique-unterlinden.com/prati...1.3-en.htm

Ciuta inny ale ta sama funkcjonalność.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
#8
Wbrew pozorom metoda dryftu nie jest tak trudna, jeśli chodzi o ustawienie montażu. Miałem kupować lunetkę biegunową, ale po przećwiczeniu dryfu okazało się, że w ciągu pół godziny jestem w stanie ustawić montaż na wykonywanie 40 minutowych ekspozycji przy ogniskowej 600 mm. Ustawiam więc montaż na oko (dosłownie) ustawiając Gwiazdę Polarną w środku pola widzenie tego miejsca na lunetkę Smile, a póżniej dryft.

Ponieważ pogoda nas nie rozpieszcza, warto metode dryftu p[oćwiczyć na komputerze, a tu jest taki turtorial:

http://www.petesastrophotography.com/tut...ngsim.html


Pozdrawiam
Odpowiedz
#9
rozebrałem polarną z Soligora
[Obrazek: lunetka.jpg]
w środku są dwa metalowe ringi i w środek włożona folijka

[Obrazek: kregi.jpg]

i tak sobie wykoncypowałem

[Obrazek: krag.jpg]
[Obrazek: prawie.jpg]

wygląda to tak

[Obrazek: finisz.jpg]

i w sumie tu się rodzi pytanie
jasność świecenia tego kręgu mogę sobie teraz dowolnym opornikiem zmienić
tylko czy WY umieścilibyście krąg podświetlający PRZED folią z nadrukiem czy ZA ???
hmmmmm...
Odpowiedz
#10
Tadzik - o ile dobrze widze to LED'ek dales az trzy ?

Jesli tak to moim zdaniem o 2 za duzo, jedna z opornikiem wystarczy w zupelnosci (zwykle i tak trza jeszcze jejasnosc ograniczyc pr'kiem . Co do  umieszczenia LED to wszystkie lunetki, ktore rozbieralem mialy ledke wstawiona tak aby swieciala dokladnie w krawedz szklanej plytki z mapka.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości