Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Naglery - typ 4 a typ 6
Meade, TeleVue a dlaczego jakoś nikt nie wspomina o Pentaxach. Moim skromnym zdaniem to najlepsze okulary na swiecie i to za totalnie rozsądną cenę. Komfort obserwacji tymi okularami bije chyba wszystkie marki dostępne na rynku ;D ;D ;D

Poza tym mają o wiele bardziej płaskie pole niż Naglery i Panoptiki, a ta odsunięta źrenica, ach!!!!

Przemas

ps. no dobra Naglery są też genialne ;D ;D ;D
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
Jeśli już o nich Przemas wspomniałeś to popieram jak najbardziej ;D Sam z jednego korzystam Wink I ta cena - atrakcyjna w porównaniu do Naglerów.
Odpowiedz
Pentaxy też wydają się ciekawe , ale przy wyborze przedewszystkim patrzyłem na pole widzenia a Pentaxy sa ograniczone do 65 st ( teraz ma wyjść nowa seria XW o poszerzonym polu do 70 st Smile http://www.apm-telescopes.de/englisch/sp...pieces.htm ale to nie to samo co 82 st w Naglerach ;D Big Grin )

Myśle że Pentaxa kupie w przyszłości jako okular typowo do planet i moze nawet nie Pentax XW tylko XO - okular ortoskopowy który za niedługo ma się pojawić na rynku , z przeznaczeniem typowo planetarnym . Chociaz pole widzenia wynosi tylko 44 stopnie to pewno okaże się on jednym z najlepszych okularów do jasnych planet :Smile Big Grin - jak słyszałem ortoskopy mają najlepszy kontrast a przy planetach jest to chyba najważniejsze .

pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz
65 stopni to wcale nie jest ograniczone pole widzenia Marcinie!!!
Przy 65-70stopniach możesz komfortowo jednym spojrzeniem objąć całe pole widzenia okularu i podziwiać wspaniały, kontrastowy obraz przy źrenicy odsuniętej na 2 cm!!!
Ja na pewno jeszcze zainwestuję w przyszłości w nowego Pentaxa 30mm albo 40mm, to będzie kompletny wyczad ;D ;D ;D

Przemas
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
Ja też myślę, że 65 stopni to wcale nie mało.
Oskar
Odpowiedz
Do pola 82 stopnie trzeba się przyzwyczaić bo oko nie obejmuje go naraz i trzeba szukać obiektów w polu ruszając okiem co powoduje efekty znikania części obrazu przy nieprawidłowym umieszczeniu oka w źrenicy okularu co nie każdy lubi :-(
Odpowiedz
Właśnie, ja lubie patrzeć za jednym zamachem ja całe pole widzenia. Już Waldek Małecki zwrócił kiedyś uwagę, że owszem 85 stopni to świetna sprawa ale i tak nie da rady okiem objąć całości :o :o :o

przemas

Odpowiedz
Do Andrzeja [Łysego]:
Andrzeju!
To nie tak! Przecież obraz w ognisku głownym ma swoje rozmiary poprzeczne! Np. 0.5 stopnia [mniej więcej rozmiar Słońca lub Księżyca] to w ognisku przy F=1000mm będzie jakieś 8.7mm, no ale już 2 stopnie da ponad 32mm w ognisku i okular 1.25" nie obsłuży takiego pola, niezależnie od ogniskowej, bo obraz nie zmieści się w oprawie, pojawi się winietowanie. Włąśnie dlatego do dużych teleskopów do DS stosuje się 2" okulary, bo inaczej ich maksymalne pola widzenia nie przekraczałyby pewnie 0.5 stopnia... Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Wracając do "ograniczenia" pola w Pentaxie do 65 st. w stosunku do Naglera 82 st. podam przykład okularu Pentax 40 i Nagler 31 . W obu przypadkach uzyskane pole widzenia ( w moim refraktorze ) to 2,1 st. Marcin to co przemawia w tym porównaniu za Naglerem to ciemniejsze tło nieba i powiększenie Naglerem 38x, a Pentaxem 30x. Na niekorzyść Naglera przemawia jego prawie trzykrotnie wyższa cena :o ;D Tongue .
Odpowiedz
Ładnie opisaliście ten efekt przy 82 stopniach. Rzeczywiście w naglerze Piotrka też trzeba gała ruszać na wszystkie strony żeby objąć całość. Ale sam obraz jest super ostry aż do brzegu.
Oskar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości