Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwacje w zenicie i okolicach na niemieckim paralityku
Mam pytanie w zasadzie zawarte w temacie: jak sobie radzicie z obserwacjami w zenicie i okolicach za pomocą newtonow zawieszonych na montażach niemieckich? Ja zawsze trafię na takie ułożenie teleskopu względem statywu, że jedno zaczyna trącać o drugie. Problem w moim przypadku dotyczy Tał-a 1.
Odpowiedz
Najprościej wstawić tzw. pillar czyli odsunąć głowicę od nóg za pomocą walca np. z aluminium. Praktycznie wszyscy użytkownicy statywów teodolitowych mają coś takiego. Możesz też trochę przesunąć tubę w obejmach, o ile sięgniesz później do okularu.
Odpowiedz
Przekrecam statyw o jakies 30-40 st i ponownie na oko ustawiam montaz na gwiazde polarna przekrecajac go na statywie i sprawdzam czy tuba nie zaczepia.
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi.  Mój Tał ma montaż "słupowy" składający się z odcinka rury, cały jest więc pillarem. Mimo to znajdzie sie takie ustawienie całości, że spód telepa trąca o rurę statywu.wyobrażam sobie co przeżywają ludzie ze statywami teodolitowymi.
  Teleskop , ktory teraz sobie buduję powieszę na widłaku, to rozwiąże problem, a i całość będzie stabilniejsza, zwłaszcza że zwierciadło jest większe niż w Tal-e 1 (250/1650).
Odpowiedz
Moglbys rozwinac na czym powiesisz nowy telep?
Widlak na ogol jest azymutalny, choc jak go nie pionowo zamocowac to powinien byc paralaktyczny , do tego przeciwwaga czy jej brak jest w przypadku ciezkich telepow  duza korzyscia.
Ogniskowa 1650 to dosc duza i nieporeczna , Lustro 250 mm smialo moze miec z 300 mm mniej i tak sredniej jakosci okulary beda z nim dobrze wspolpracowac. Moj telep ma F5,6 i tylko plossli nie za bardzo lubi .
Odpowiedz
Jak masz słup, to nie masz wielkiego problemu. Wystarczy że zrobisz "meridian flip" czyli przestawisz tubę na drugą stronę południka. W okolicach zenitu faktycznie ciężko oszacować w którą stronę skierować tubę i czasami trzeba zmienić stronę.

Teleskop Newtona na widłach? Musisz je zrobić solidnie inaczej drgania cię zjedzą Tongue Chyba że to tzw. montaż angielski, wtedy nie będzie źle tylko nie da się obserwować w okolicach bieguna. Z resztą tam i tak wiele ciekawych obiektów nie ma Smile
Odpowiedz
Zwierciadlo już sparabolizowałem, nie będe go przerabiać, zresztą taka ogniskowa byla planowana. Mam płytę 300mm i z niej powstanie w przyszłości coś światłosilniejszego. A montaż jest teraz w fazie projektowania, jak będzie gotowy to oczywiście zamieszczę jakieś fotki.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości