Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EQ-5 wart swej ceny?
Witam wszystkich. Pytanie jak w temacie. Nie wiem czy wymienić cały montaż na nowy(EQ-5) czy może zainwestować w samą głowicę. Montaż to wydatek 999 złotyszy a głowica Vixen-a ok 1500. Środki mam bardzo ograniczone więc szukam dobrej rady. Mam TAL-a 100rs  na słupie rurowym. Sam słup mi tak nie przeszkadza ale głowica Tala jest do bani lekko mówiąc więc biorę pod uwagę samą głowicę Vixena. Może tańszy montaż będzie równie dobrym rozwiązaniem. W przyszłości nie wykluczam przejścia na większą rurkę 5'' lub 6'' więc nie chciałbym zamieniać. A może inny montaż w podobnej cenie? Pozdrawiam. Piotr.
Meade Lightbridge 12", TAL 100RS, Zenithstar 70ED, 10x50 Bresser Corvette, 40, 26, 14, 9, 5.5 Meade 5000 ploosl i inne akcesoria
Odpowiedz
Napisz Piotr do czego będziesz wykorzystwał montaż - foto, wizual, jeżeli foto to w jakim zakresie....
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Chodzi mi głównie o vizuala ale w przyszłości foto nie wykluczone.
Meade Lightbridge 12", TAL 100RS, Zenithstar 70ED, 10x50 Bresser Corvette, 40, 26, 14, 9, 5.5 Meade 5000 ploosl i inne akcesoria
Odpowiedz
Jeżeli na teraz interesuje Cię wyłącznie wizual - kupił bym EQ5. To prosty i miły montaż - powiedzmy że do ogniskowej 500 mm będzie z cyferki można robić ekspozycje do około 45". Jako podstawowe akcesoria musi zaplanować lunetke polarną oraz silnik - choćby w jednej osi (wskazane dla wygody były by obu osiach). Drugim w kolejności montażem jest Vixen GPE - do niego musisz jednak dokupić lunetkę wraz z pierścieniami RA i DEC - ta przyjemność kosztuje chyba około 400 zł, do tego kolejne 360 na niefirmowy napęd (taki sam jak do EQ5/CG5) lub oryginalny Vixen w cenie 1530 zł w obu osiach. Zarówno wspomniany EQ5 jak i GPE bez problemu radzi sobie z Newtonem do 8" i przypuszczam że refraktorem do 5" (oba do wizuala).

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
to może tak: do vizuala eq-5, spokojnie Ci wystarczy, a jak przyjdzie czas na foto, to pomyślisz o vixenie, lecz nie o gp, a o gpd
bo na fotkach tego nie widać, ale gp waży 4 kg, a gpd 8,5 kg
pozdrowienia
Odpowiedz
Na aukcji znalazłem głowicę paralaktyczną zeissa. Czy ktoś może wie co to za ustrojstwo?http://cgi.ebay.de/CARL-ZEISS-JENA-ASTRO-TM-Astrokleinmontierung_W0QQitemZ7607760039QQcategoryZ107287QQrdZ1QQcmdZViewItem
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Pozwólcie, że się doczepię Wink
Sprawa wymaga przemyślenia, co jest możliwe do osiągnięcia i na co warto (czytaj - da się we w miarę sensownym czase) zbierać... W cenniku Synty (pdf) na stronach Delty mamy głowicę EQ-5 z przeciwwagą za 699 PLN... Wiem, że EQ-5 w foto to tylko półśrodek (a raczej przedbieg), ale perspektywa zebrania środków na mocniejszego Vixena jest w moim przypadku bardzo odległa, więc taka cena za EQ5 staję się baaardzo atrakcyjna, zważywszy, że mam już (kupiony wcześniej i na taką okazję szykowany) statyw teodolitowy... Wiele dyskutowaliśmy o montażach na naszych spotkaniach w PTMA i na wspólnych akcjach i wiem o niewątpliwych ograniczeniach tego montażu w sytuacji, gdy oprócz dobrego szkła liczą się minuty stabilnego prowadzenia.... Jakość jakością, ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, co się chce i co się może... kurde...
"I have loved the stars too fondly to be fearful of the night" - Sarah Williams
Odpowiedz
jest jeszcze jedna sprawa:

np. +EQ5-EQ5+GPE>GPE  Wink

kupno gorszego montażu i potem odsprzedaż jest droższa niż kupienie odrazu docelu. To info dla wszystkich, którzy niemają w ten sposób, że mają ale niechcą wydać. :Smile
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości