Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziś Księżyc zakrywa Marsa. 27 VII 2006
Dziś dojdzie do dziennego zakrycia Marsa. Zjawisko będzie bardzo trudne do zaobserwowania, bowiem Słońce będzie jeszcze nad horyzontem. Przy odkryciu będzie juz 3° pod horyzontem. Ponieważ Mars jest czerwony, więc dla zwiększenia kontrastu warto zastosować czerwony filtr, który przyciemni niebieskie niebo, a Marsa mniej.

Poniżej rysunki jak to będzie widoczne w Warszawie.
Tam są czasy UT więc trzeba dodać 2 godziny.

[Obrazek: mars_zakr_2006.gif]

[Obrazek: mars_odkr_2006.gif]

Ciekawe czy komuś się uda to zobaczyć.
Powodzenia.
Janusz

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
To jest jakiś program do wyliczania zakryć?
www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz
Jest ich kilka.
Ja polecam mój AstroJaWil w 7.1, w którym prócz suchych liczb można zobaczyć, w którym miejscu przy tarczy Księżyca znika lub pojawia się gwiazdka (planeta), a także zobaczyć w opcji "horyzont" po uprzednim ustawieniu widocznych domów i drzew czy dane zjawisko będzie można zaobserwować ze swojego miejsca obserwacji.
www.astrojawil.pl
Tam na górze w aktualnościach jest link do ściągnięcia tego programu. Program jest darmowy.
Należy ściągnąć główną część wersję 7.0 i potem uzupełnienie do wersji 7.1.
Koniecznie poczytaj instrukcję abyś wiedział co ten program jeszcze potrafi pokazać miłośnikowi astronomii.
W tym programie dokładne obliczenia zakryć podane są dla Warszawy. Jeśli ktoś chcę mogę policzyć dla niego zakrycia dla jego współrzędnych geograficznych.

Polecam.
Janusz
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Mars będzie miał ledwie 2mag, więc moją lornetką pewnie niewiele zobaczę.  :-\
Jaka średnica lustra starczyłaby na dorwanie go przy którymś z brzegów tarczy?
Odpowiedz
Dużym problemem jest ustawienie ostrości na nieskończoność, kiedy nie ma widocznych gwiazd. Nie zapominajcie jednak o naszej dziennej gwieździe - o Słońcu. Zakładamy na teleskop filtr słoneczny i ustawiamy ostrość na plamach słonecznych. Ja nie mam żadnego GOTO tylko ustawiam ręcznie. Wyliczam sobie (np. z mojego programu AstroJaWil Smile ) Jaka jest w danym momencie wysokość Słońca, Marsa i róznica w azymucie. Monataż mam azymutalny. Po przestawieniu teleskopu o odpowiedni kąt przeczesuję okolice i w przypadku Wenus zwykle się dość szybko udawało. Tym razem Mars nie jest tak jasny i mogą być kłopoty. Księżyc po dwóch dniach też będzie bladziutkim sierpikiem. Przy pomocy czerwonego filtru będzie Marsa lepiej widać.
Co do średnicy, to już nawet w 10 cm będzie to widoczne, ale tutaj wyczernienie będzie istotne. Wskazane diafragmy (bafle) wewnątrz tubusa i przedłużenie przy wylocie tubusa celem zmniejszenia dodatkowego zaświetlenia z boku.
Powodzenia.
Odpowiedz
Bydgoszcz juz gotowa z wycelowanymi telepami Smile

Pozdro Smile
Odpowiedz
W Warszawie pogoda cud - malina. Ale niestety ani ja, ani Hermes nie możemy stanąć przy telepach. Licze na fotki naszych astrosióstr i astrobraci.
POWODZENIA !!
Odpowiedz
W Bydgoszczy tez mniodzik jest... wlasnie znalazlem Moon'a lornetka 10x50... jaki on malutki Big Grin. Na fotki z mojej strony niestety nie liczcie... nie ma czym :/...
Odpowiedz
W Jarosławiu słaba przejrzystość powietrza  >Sad. Na tyle słaba, że nawet nie próbuję obserwować  :-\

Odpowiedz
Może jednak spróbuję zobaczyć odkrycie  Smile. Przejrzystość stopniowo się poprawia i właśnie przed chwilą Księżyc stał się widoczny gołym okiem. U mnie odkkrycie ok. 20:55,5. Idę na balkon.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości