Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogniskowa obiektywu a położenie okularu
Posiadam lunetę o obiektywie 60mm i ogniskowej 500mm, ognisko obiektywu znajduje się ok 50mm poza skrajem korpusu lunety, natomiast okular mocowany jest do korpusu. A więc poza ogniskiem obiektywu w jego stronę. Ze wszystkich mi znanych schematów toru optycznego ognisko okularu powinno się pokrywać z ogniskiem obiektywu. To dotyczy obiektów oddalonych w nieskończoność. Moje pytania to:
Jak to jest z ogniskami obiektywu i okularu?
Jakie są granice położenia okularu do bliskiego ostrzenia obserwowanego przedmiotu?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
Qrde, mam nadzieje, ze nie walne glupoty, bo zaserwuje Ci wiedze praktyczna, a nie teoretyczna. No wiec ognisko obiktywu powinno byc kilka milimetrow przed pierwsza soczewka okularu (dla Super Plossla) - sprawdzone i wymeczone organoleptycznie. Lub powinno sie pokrywac z ogniskiem pierwszej soczewy okularu (jakis Koenig) gdzie kombinowalem z krzyzem do szukacza i wyszlo mi tak jak tu :

(|==()X()(|=

gdzie (| to obiektyw lunety, == tor swiatla w tubusie, () pierwsza soczewka okularu, X - ognisko obiektywu lunety, i miejsce gdzie zamocowalem krzyz (na logike to jest rowniez ognisko pierwszej soczewki okularu) , ()(| to kolejne szklo w okularku.

Musisz poczekac na teoretykow. Ja z praktyki Ci tylko powiem ze wszystko wyglada OK. Okular moze chciec miec ognisko przed soba albo gdzies wewnatrz - zalezy jakiej jest budowy.

Pozdrawiam.

Ps. Odkopalem  ladniejszy rysunek http://astro-forum.org/Forum/index.php?a...t&id=10087 ognisko wypada w dalszej od oka szczelinie miedzy soczewkami
-- Hans
Odpowiedz
Niektóre refraktory tak mają,że nie ostrzą na wprost bez kątówki -tubus jest nieco krótszy i nie da sie  złąpać ostrości, bo ognisko wypada na zewnątrz skrajnego położenia wyciągu. Włóż kątówkę albo jakąś przedłużkę. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
równanie soczewki wygląda następująco:

1/f=1/x+1/y

f- ogniskowa czyli odległość do ogniska dla nieskończoności

x- odległość do ogniska

y- odległość do obiektu

ps. może jeszcze przykład

do obiektu 5m, ogniskowa 500mm,
jaka jest "ogniskowa wypadkowa"?

1/0,5m-1/5m=1/x

2-0,2=1/x

1,8=1/x

x=1/1,8=0,555m -> 555mm
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości