Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaćmienia (i zakrycia) w Układzie Słonecznym
(02.02.06, 16:24)Hermes link napisał(a): Witam,

w różnych wątkach pojawiają się informacje i ciekawostki na temat zakryć i zaćmień w Układzie Słonecznym. M. in. w wątku o misji sondy "Opportunity" powstało kilka postów o zaćmieniach Słońca, widocznych z Marsa i Jowisza.
  Zakładam ten wątek, aby nie "zaśmiecać" wątku "Opportunity" innym tematem. Administrator wkrótce przeniesie tu te, które tam niedawno powstały.

Hermes

Cytat:Szkoda, że na Ziemi nie ma codziennie zaćmień Słońca Wink
Z to są bardziej spektakularne, i jak na razie wiemy takie są TYLKO na Ziemi Wink
Pozdrawiam Mak 127, BPC 20x60 Mój Twitter Moja galeria
Odpowiedz
Witam,

(29.01.06, 04:45)Mateusz_S link napisał(a):
Z to są bardziej spektakularne, i jak na razie wiemy takie są TYLKO na Ziemi Wink

??? ??? :o ???

Domyślam się, że powyższe zdanie jest żartobliwe, bo zaćmienia Słońca występują nie tylko na Ziemi, ale także na Jowiszu, Saturnie, Uranie, Neptunie i Plutonie !!
Chodzi mi o zaćmienia całkowite (bo częściowe występują zawsze jako "uzupełnienie" całkowitych i obrączkowych. Na Marsie mamy przejścia satelitów na tle Słońca, ale można je "od biedy" również nazwać obrączkowymi (chociaż ani kształt satelitów nie jest kulisty, ani też różnica między średnicami kątowymi tych satelitów a Słońca nie jest tak mała, jak na Ziemi).

Wyjątkowość zaćmień na Ziemi polega tylko na tym, że występują  zaćmienia i obrączkowe i całkowite  (pomijam zaćmienia częściowe - jak wyżej).

Kilka lat temu, przygotowując odczyt o zjawiskach zakryciowych (i zaćmieniach) podałem rzadki przypadek w naszym Układzie Słonecznym - potrójnego zaćmienia Słońca!!  :o ;D (w tym dwa jednoczesne :o ). 

Hermes
Odpowiedz
Cytat:...Wyjątkowość zaćmień na Ziemi polega tylko na tym, że występują  zaćmienia i obrączkowe i całkowite  (pomijam zaćmienia częściowe - jak wyżej).
To właśnie miałem na myśli Smile czyż nie jest niesamowite to że różnica średnic kątowych naszego satelity i słoneczka jest tak niewielka.

- - -
Gdyby Księżyc był znacznie większy na niebie nie widzielibyśmy zewnetrznych tak pieknych przecież części Słońca a gdyby był mniejszy to fotosfera swoim blaskiem zaślepiła by całą raszte. Pisząć że tylko na Ziemi jest to tak spektakularne zjawisko właśnie myślałem o tym wręcz niesamowitym dopasowaniu Smile
cyt. z książki "ZAćMIENIE !" Philip S. Harrington "To niemal idealne "dopasowanie", tak że Księżyc zakrywa tylko jasną powierzchnię Słońca, a pozostawia widoczną chromosferę i koronę naszej gwiazdy,decyduje o wspaniałości całkowitego zaćmienia Słońca... (Okazuje się że w naszym Układzie Słonecznym Ziemia jest jedyną planetą na której występuje taka sytuacja.)"
Odpowiedz
W mojej kolekcji mam zdjęcie zaćmienia Słońca przez Ziemię widzianego z Księżyca przez sondę Surveyor 3. Nie pamiętam jednak, gdzie je odnalazłem, chyba gdzieś w NASA History Office:
[Obrazek: Surveyor_Ecpilse.jpg]
Odpowiedz
(30.01.06, 11:27)Hermes link napisał(a): ....
  Z lewej - największy na jowiszowym niebie - Io,  z prawej Ganimedes, a poniżej - Callisto. Wszystkie mają jasność ok. +10 mag (są przecież w nowiu. ;D)
  Ciekawy widok ?  :o :o Big Grin

Witam, widok jaki nam tu pokazałeś Hermesie, jest zdecydowanie nieziemsko piękny i jedyny w swym rodzaju.  Ach gdyby można było na tą chwile znaleźć się  na Jowiszu Smile Ja jednak wciąż mam na myśli sytuacje kiedy satelita zakrywa Słońce niemal tak idealnie jak czyni to Księżyc, a z tego co wiem to już jest dosyć unikalne w naszym układzie. Jeśli jestem w błędzie to proszę niech ktoś mnie wyprowadzi.
Wracając do Marsa to jego kartofelki Wink zaćmiewające Słońce też są urocze Big Grin
Odpowiedz
Gdyby były codziennie to nikt by ich nie obserwował, bo by były nudne jak chmury, albo Księżyc w Kwadrze, wierz mi.

(31.01.06, 15:34)Mateusz_S link napisał(a): Ja jednak wciąż mam na myśli sytuacje kiedy satelita zakrywa Słońce niemal tak idealnie jak czyni to Księżyc, a z tego co wiem to już jest dosyć unikalne w naszym układzie. Jeśli jestem w błędzie to proszę niech ktoś mnie wyprowadzi.
Obserwując z Jowiszowego księżyca można się doczekać sytuacji gdy inny księżyc zasłoni Słońce w podobny sposób jak na Ziemi, tarcze będą niemal identyczne. Polecam program Occult do tego typu wyliczeń.

Natomiast obserwując z Urana można zobaczyć takie cudo http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp...0Urana.GIF
Odpowiedz
wygląda przepięknie, hmm, ale jaką ogniskową musiałby miec teleskop, żeby z Urana słońce miało taką średnicę? :Smile

a wracając do naszego Księżyca, gdzieś słyszałem, że Księzyc oddala się od Ziemii kilka cm rocznie, także za parę mln lat, na Ziemii, już nie będzie całkowitych zaćmień Słońca  :'(
pozostaną tylko obrączkowe, także cieszmy się nimi puki jeszcze można je podziwiać ;D
pozdrowienia
Odpowiedz
(02.02.06, 21:15)sumas link napisał(a): wygląda przepięknie, hmm, ale jaką ogniskową musiałby miec teleskop, żeby z Urana słońce miało taką średnicę? :Smile
Słońce na Uranie jest 19x mniejsze.
(02.02.06, 21:15)sumas link napisał(a): a wracając do naszego Księżyca, gdzieś słyszałem, że Księzyc oddala się od Ziemii kilka cm rocznie, także za parę mln lat, na Ziemii, już nie będzie całkowitych zaćmień Słońca  :'(
Nie martw się oto fragment z grupy pl.misc.meteorologia:
"- Ziemia była o 1% bliżej Słońca niż obecnie (świecąc Słońce promieniuje i
traci masę, co skutkuje obniżaniem się grawitacji i oddalaniem się planet)"
Odpowiedz
Witam,

(02.02.06, 20:51)astroccd link napisał(a): (...)Natomiast obserwując z Urana można zobaczyć takie cudo http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp...0Urana.GIF

widok wspaniały, tylko... że pierścieni na tle tarczy byśmy nie zobaczyli Sad  - są za "przejrzyste".  Podobnie nic nie zauważono w 1910 roku, kiedy przed Słońcem przeszła kometa Halleya.

Co do oddalania się Księżyca od Ziemi - fakt, żyjemy w "ciekawych czasach", kiedy mamy i zaćmienia całkowite, i obrączkowe. Dinozaury może widziały tylko całkowite ;D,  kiedyś na Ziemi nie będzie całkowitych. Ale chyba nie za kilka mln. lat, tylko duuuuuuużo później ;D
  Aby nie doszło za zaćmień całkowitych, Księżyc musi się oddalić o ok. 10% obecnej odległości, czyli o > 35000 km.
Założywszy tę wartość oddalania 3.5 cm/rok oraz utrzymanie tego tempa w przyszłości, otrzymamy czas 35000*1000*100/3.5 lat. czyli... 10^9  :o :o ;D ;D
Wiadomo, że kiedyś doba na Ziemi wydłuży się tak bardzo, że... zrówna się z miesiącem księzycowym (czyli Księżyc będzie stacjonarny na naszym niebie :o). Ale to znów za kilka (może ponad 5) mld lat.

Hermes
Odpowiedz
(02.02.06, 22:18)Hermes link napisał(a): Założywszy tę wartość oddalania 3.5 cm/rok oraz utrzymanie tego tempa w przyszłości, otrzymamy czas 35000*1000*100/3.5 lat. czyli... 10^9  :o :o ;D ;D

Po tylu latach to bedziemy sobie mogli sobie Słońce pooglądać... ale od wewnątrzWink (zakladając ze dożyjemy ;D)
jabber: kayo@jabber.autocom.pl gg:1046710 tlen:kayo77
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości