Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szukacz z obiektywu "ketar 3/135"
Witam
Wpadł mi w ręce obiektyw od rzutnika do slajdów (tak mi się zdaje)  "ketar 3/135".  Przyszło mi do głowy żeby zrobić z niego szukacz do teleskopu. Za pomocą zwiniętej kartki papieru połączyem go prowizorycznie z okularem 25mm. Obrazy daje całkiem całkiem. Co o tym sądzicie? Miał ktoś z Was kiedyś podobny pomysł i może go zrealizował?
Odpowiedz
Mam ten obiektyw Smile niestety już w częściach  ;D kawałek jest obiektywem 210mm do Zenita, kawałek okularem 35mm 2" do teleskopu, generalnie jakość chyba miał słabą skoro poszedł na części a soczewki w nim nie są achromatyczne. Obiektywy od rzutników są dobrym materiałem na okulary długoogniskowe, z Niemieckiego obiektywu Kiptaron zrobiłem sobie 2" okular 50mm, pole ma ok. 50* a obraz brzytwa do samego brzegu ale to już inna klasa soczewek, same achromaty z powłokami. Skoro piszesz że jest przyzwoicie to nie pytaj tylko składaj, kształt obudowy obiektywu jest ładny więc powinien wyjść ciekawy szukacz.
Odpowiedz
Tak też uczynię, zwłaszcza że średnica soczewki jest spora (48mm). Rozkręciwszy go przekonałem się że składa się on aż z trzech soczewek. Być może jest to więc jednak układ achromatyczny. Ponieważ ma naciętą spiralę, coś w stylu gwintu o dużym skoku, to łatwo będzie wykminić regulację ostrości.
Odpowiedz
(20.12.05, 16:41)jaszczurek link napisał(a):Być może jest to więc jednak układ achromatyczny.

Ja pisałem o soczewkach nie o układzie, ani soczewki skupiające ani rozpraszająca same w sobie achromatyczne nie są.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości