Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nasadka kątowa
Witam...

Czy wykonywał ktoś z was własnoręcznie nasadkę kątową? Potrzebna mi jest do szukacza a jak patrzyłem w astrokraku to cena jest jednak powyżej 100zł  :Smile  Jeżeli by się dało wykonać własnoręcznie to zawsze byłbym 100 zł do przodu  ;D  Skąd można wziąć pryzmat do kątówki? I jakie powinien mieć wymiary?

Chyba, że ma ktoś tanio do sprzedania to odkupie ( kątówke lub pryzmat).

Dziękuję za pomoc wszelaką.

Sprzęt jakim dysponuję: Newton 150/1500 na Dobsonie ( własnej produkcji - przynajmniej częściowo) Turist 3
Odpowiedz
Jak do szukacza to nie musi być duży. Poszukaj, czasami na allegro są pryzmaty z lornetek.
Odpowiedz
Użyłem trójnika plastikowego 50mm i pryzmatu z lornetki.Pryzmat umocowałem przez czarny papier na blaszce miedzianej  z przylutowanymi uszkami które mocują tenże pryzmat.Blaszka jest pózniej umocowana do trójnika dwoma srubkami z czego jedna ma sprężynkę do regulacji.Dałem trójnik a nie kątówkę bo można znacznie wygodniej operować łapkami a po zakończeniu resztę trójnika obciąć i zaślepić.Tych redukcji jest takie mnóstwo.że można dowolnie kombinować.
Odpowiedz
pewnie. ale pamiętaj że lepiej zastosować lusterko (z warstwami...) niz pryzmat, gdyż daje ono lepszy obraz odbity - to jest pryzmat bardziej nam go psuje. Ale nie jest to wielka różnica. Po prostu jeśli będziesz mógł zastosować lusterko to oczywiście to zrób Smile
 był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz
Zbudowałem coś takiego do lunety prowadzenia o standardzie 1,25" na bazie lusterka z ksero, ale lepiej poszukać będzie kątowki z badziewnych lunet, nie powinna kosztowac dużo a jakość da wystarczającą.
Odpowiedz
To co w końcu jest lepsze lusterko czy pryzmat{ zwykły bo Amiciego trudno chyba dostać}
Odpowiedz
Lusterko.
Odpowiedz
uuu.Zawsze myślałem że jest odwrotnie :o.A lusterko z Zenita się nadaje?
Odpowiedz
hmm niebardzo, lusterka od lustrzanek są półprzepuszczalne, a tu zależy na tym, żeby sie wszystko "odbijało" ;D
Odpowiedz
Może z tych nowszych, ale w 122 jest "pełne". A robi się to po to, że część światła jest kierowana przez drugie lusterko na układ pomiaru światła na dole korpusu. W zenkach nie ma aż takiego poziomu technologii :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości