Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobson - elektryka
(26.10.05, 11:44)HAMAL link napisał(a): [quote author=Czarek W link=topic=7142.msg107830#msg107830 date=1130323296]
Hej wszystko jest pięknie - tylko nie staraj się w takim układzie załączać obu przełączników na raz. Jeżeli się na to zdecydujesz to upewnij się, że masz pod ręką gaśnicę.  Wink

Pozdrawiam,
  Czarek
Hamalu drogi - wszysko jest jak najbardziej ok. Tylko w życiu tak bywa, że na nic zdaje się inteligencja, kiedy ktoś ma nadmiar siły w ręku.  Wink
Pozdrawiam
  Czarek
Przeczytaj Czarku dokładnie co robią styki  :Smile
[/quote]
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
(26.10.05, 11:50)Czarek W link napisał(a): [quote author=HAMAL link=topic=7142.msg107831#msg107831 date=1130323490]
[quote author=Czarek W link=topic=7142.msg107830#msg107830 date=1130323296]
Hej wszystko jest pięknie - tylko nie staraj się w takim układzie załączać obu przełączników na raz. Jeżeli się na to zdecydujesz to upewnij się, że masz pod ręką gaśnicę.  Wink

Pozdrawiam,
  Czarek
Hamalu drogi - wszysko jest jak najbardziej ok. Tylko w życiu tak bywa, że na nic zdaje się inteligencja, kiedy ktoś ma nadmiar siły w ręku.  Wink
Pozdrawiam
   Czarek
[/quote]
[/quote]

Kołyszą się

Sprawiasz wrażenie jak byś w życiu nie widział przełączników z wygiętymi w kołyskę stykami  ??? Powiedz mi jak tam zrobić zwarcie?
Odpowiedz
no i wydwało mi sie  Wink
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(26.10.05, 11:54)HAMAL link napisał(a): [quote author=Czarek W link=topic=7142.msg107832#msg107832 date=1130323801]
[quote author=HAMAL link=topic=7142.msg107831#msg107831 date=1130323490]
[quote author=Czarek W link=topic=7142.msg107830#msg107830 date=1130323296]

Pozdrawiam,
  Czarek
Pozdrawiam
   Czarek
[/quote]
[/quote]

Sprawiasz wrażenie jak byś w życiu nie widział przełączników z wygiętymi w kołyskę stykami  ??? Powiedz mi jak tam zrobić zwarcie?
[/quote]

Hamal,
masz rację. Powiem to jeszcze raz: masz rację, i jeszcze raz, żeby nie było wątpliwości: masz rację. To co napisałeś powyżej jest poprawne i będzie działać.

Nie pamiętam czy widziałem takie styki, bo umysł mój nie jest już taki lotny jak drzewniej bywało, ale pamiętam dobrze, że widziałem osiłków, którzy nie z takimi blaszkami dawali sobie radę ;D. To tylko tyle w temacie - ot zwykła przestroga przed taką ciekawską naturą człowieka w stylu co by było gdybym....

Pozdrawiam,
  Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
(26.10.05, 09:59)Dawid Schneider link napisał(a): Może ktoś wie jak zrobić prowadzenie elektro. do Dobsona, jakiś schemacik, projekt??? ???

Z góry dziękuje ;D

Najlepiej zrobić platformę paralaktyczną. Wbrew pozorom jest mniej skomplikowana niż dwusilnikowe prowadzenie dobsa. Rysunki i teorie po polsku opisał Leszek Jędrzejewski http://www.lx-net.prv.pl/
Odpowiedz
Co sugerowal Czarek a poirytowało Hamala?  ;D
Czarek sugerował ze można dokonać zwarcia załączając jednocześnie obie pozycje przełącznika, chyba nie doczytał dokładnie bo chodziło o coś takiego

[Obrazek: Przelacznik.gif]

Przy tej konstrikcji żadna siła,(Pudzianowski tez nic nie da) nie da się zewrzeć obu pozycji  Smile tyle wyjaśnień.
PS Jak się nie przestaniecie czepiać to odejdę na astromaniaka  ;D Wink
Odpowiedz
Pięknie to wyjaśniłeś - jeden rysunek wart jest tysiąca słów.

Pozdrawiam,
  Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
(26.10.05, 12:18)mario2005 link napisał(a): Najlepiej zrobić platformę paralaktyczną. Wbrew pozorom jest mniej skomplikowana niż dwusilnikowe prowadzenie dobsa. Rysunki i teorie po polsku opisał Leszek Jędrzejewski http://www.lx-net.prv.pl/

Ale platforma nie da ci prowadzenia w obu osiach :Smile Spróbuj np. trafić w planetę dużym dobsonem z webkamerką przy np. 6000mm ogniskowej prowadząc tylko ręcznie. A dobs stojacy na plaformie raczej ma większy czas wygaszania drgań niż gdyby go postawić na ziemi. Oczywiście ideałem jest jedno i drugie, chyba że ktoś opanuje klikanie guzikami i będzie sam prowadził bez żadnej plaftormy Smile
Odpowiedz
dzięki za wiadomości. ściągne je sobie i przeczytam w domu bo nie mam neta a jestem na kafejce. jutro coś dopisze

:Smile
 był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz
pewnie że zrobie z tym przełącznikiem ze zmianą biegunowości.

ale może ktoś ma jakieś zdjęcia chociażby napędu Dobsona (ja mam tube 160 (PCV) ze zwierciadłem 120/900 )
 był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości