Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Autoguider dla każdego
#11
Chęci są, troszkę brakuje czasu i samozaparcia Sad
Odpowiedz
#12
(13.10.05, 15:27)tomekL link napisał(a): Ja ostatnio też się bawiłem w guidowanie ale Co do mocowania na głowicy foto to mam wątpliwości, układ musi być naprawdę sztywny aby nie wprowadzać dodatkowych błędów wynikających z drgań. Niestety nawet podły seeing może prowadzić do tego, że guider zacznie korygować błędy nie montażu ale właśnie wynikające z seeingu.
Ten problem rozwiązałby złączka z pryzmatem, który dzieliłby część światła na kamerkę do guidowania, a część na główny rejestrator obrazu. Ale straty światła ze współdzielenia apertury nie byłyby chyba warte osiągniętej na obu matrycach synchroniczności zmian seeingu.
Pozdrawiam Piotr Lamparski Skype: piotr-lamparski Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki
Odpowiedz
#13
możliwe, ale tylko w niektórych przypadkach, a nawet raczej bardzo rzadko,
bo zazwyczaj naszym celem są rozległe (niepunktowe) obiekty o małej jasności powierzchniowej, guaider ma tu zupełnie inne wymagania, przypadek, w którym fotografowany obiekty i jasna gwiazda (na potrzeby autogiudera) załapią się na jednym kadrze należy raczej do rzadkości, ale nawet wtedy dochodzi dylemat odpowiedniego wykadrowania obrazu, (no "psuć" sobie wybrany kadr tylko po to, żeby się jakaś gwiazka załapała do guidera? ;D)

ale można też inaczej:
w drogich SBIG'ach obraz jest rozdzielany (czy raczej niełączony) na półobrazy, dzięki czemu, jeden półobraz steruje guiderem, drugi się rejestruje.

Ale i w tanich webkamerkach możliwa jest równoczesna rejestracja obrazu i prowadzenie guaindingu jedną kamerą i jednym teleskopem (pełniącym jednocześnie rolę guidera), a to właśnie za pomocą programu AstroSnap.
pozdrowienia

tylko w dalszym ciągu jest własnie problem jednakowej ogniskowej guidowanego i rejestrowanego obrazu.

chociaż w przypadku "rozdzielacza optycznego" było by teoretycznie możliwe założenie na guider barlowa, heh ale jak zgrać ostrość guidera i rejestratora w jednym wyciągu? ;D


Odpowiedz
#14
W rosyjskich kamerkach Kwarc na film 8mm czy 2x8 jest cienka plytka rozdzielajaca obraz . Głowny przechodzi przez plytke i naswietla film , drugi jest w plaszczyznie plytki i kierowany do wizjera . Plytka nie jest tylko  duza
Odpowiedz
#15
W SBIG'ach są 2 chipy. Jeden główny i drugi mniejszy, do guidowania. Po zakupieniu złączki AO-7 informacje z tego małego są używane do aktywnego poruszania lusterkiem w złączce. Taki autoguider, tylko robiący np. 50 korekt na sekundę czyli optyka adaptywna Smile Oczywiście oba chipy leżą na wspólnej płaszczyźnie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości