Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zabrudzenia CCD
Panowie!!! Mniemam, że polemiki już koniec. Rozumiem lekkie poirytowanie Bartola ( ja też nie wiem co znaczyło zagadkowe "tam?") ale meritum uciekło. Konkretne pytanko:
Papatki pisze, żeby zrobić flata nakierowując sprzęt na jasne tło i najlepiej tuż przed sesją. W dzień to proste a w nocy ( Księżyc) to jak? Nastawiacie na Księżyc i rozregulowujecie ostość ?
Odpowiedz
Po rozregulowaniu ostrości zmieni się również ostrość zabrudzeń, więc to niemożliwe...

flat'a możesz przygotować w dzień, ale pojawią się problemy, o których wspominałem wcześniej (choć może uda się osiągnąć zadowalający rezultat), w nocy będzie trudno - próbowałem poświecić latarką w obiektyw teleskopu, ale szybko się przekonałem, że wraz z delikatnymi ruchami latarki również pozycja pyłków się zmienia

dlatego właśnie pisałem o tym, że w przypadku Księżyca można sobie poradzić z pyłkami w inny sposób
w przypadku Słońca flat jest wskazany, ale też nie ma żadnych problemów z jego zrobieniem
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Wystarczy skierować kamerę ustawioną na nieskończoność na jasną, jednorodną ścianę lub specjalnybiały ekran oświtlony Łysym lub światłem zmierzchu i masz flata jak tra tata każdej księżycowej nocy 8)
Odpowiedz
albo zakryć wlot tubusa kalką techniczną, doskonale rozprasza światło !

pzdr !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości