Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zabrudzenia CCD
Nie znikły tylko sie rozmyły prawie do poziomu tla ale dalej były by widoczne po obróbce !!!
Prawdziwe problemy z czystością CCD pojawiają się w systemach ciemniejszych niż F/15-18 i jeszcze ciemniejszych :o
Odpowiedz
plama się tak rozmywa, że jest nie możliwa do zauważenia, a tym bardziej po stacku - kiedy to przecież program śledzi jakiś obiekt/detal a nie zabrudzenia...

jeśli ktoś nie zrobił flat'a:
w registaxie jest taka opcja przy stackowaniu "partial coverage" - jest ona potrzebna przy ustawionej opcji "expand image", po to, by fragmenty zdjęcia, dla których było mniej klatek do stackowania miały ten sam poziom jasności co reszta (łopatologicznie to ujmując), opcja ta może (ale nie musi) pomóc w likwidacji tychże zabrudzeń - zdjęcia Księżyca z webcama znajdujące się na mojej stronie były właśnie wykonywane metodą bez flat frame - jak widać trudno znaleźć jakiekolwiek ślady po zabrudzeniach - zresztą porównywałem z oryginalnymi klatkami i nie zauważyłem, żadnych smug (w jakie mogły się rozciągnąć te zabrudzenia)

Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
I tu się z tobą Bartek nie zgodzę !

Smugi zostają jeżeli fotografujesz stosunkowo jasne obiekty - Księżyc - Słońce. Mam kope takich zdjęć ! Co do flat-a to ma sens jeżeli ktoś ma napęd i jego stosowanie jest zalecane.
Oczywiście najlepiej zrobić zawsze nowego przed sesją - uniknie to niespodzianek. Jeżeli ktoś nie ma napędu, w przypadku obiektów takich jak planety myślę że jest to nie potrzebne.

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
no to chyba jest jasne, że ciemne smugi zostają na jasnych obiektach - a o czym to ja napisałem na końcu? hę? o księżycu - a to chyba jasne jest, jasne? Wink

do planet to nawet nie myślałem o tym, żeby robić flata...
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
(04.06.03, 16:09)Bartolo link napisał(a):zdjęcia Księżyca z webcama znajdujące się na mojej stronie były właśnie wykonywane metodą bez flat frame - jak widać trudno znaleźć jakiekolwiek ślady po zabrudzeniach - zresztą porównywałem z oryginalnymi klatkami i nie zauważyłem, żadnych smug (w jakie mogły się rozciągnąć te zabrudzenia)
tam ?
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
co tam?
Odpowiedz
łe nooo Okonek co jest, po egzaminach czytać nie potrafisz ?

piszesz że nie zostają smugi jak byk !

ja mówie że zostaja co moge udokumentować - bo mam zdjęcia z ogniskowych 300 - 500 i 800 z pięknymi smugami po zabrudzeniach na ccd.

...a na koniec piszesz że zostają !

chciałbym żebyś sam ze sobą skonsultował która wersja jest ostateczna !
Odpowiedz
no to ja to może zanalizuję i zinterpretuję specjalnie dla Ciebie - bo albo ja nie potrafię niczego powiedzieć z sensem albo ktoś tu po prostu nie chce zrozumieć o co chodzi...

(04.06.03, 16:09)Bartolo link napisał(a):zdjęcia Księżyca z webcama znajdujące się na mojej stronie były właśnie wykonywane metodą bez flat frame - jak widać trudno znaleźć jakiekolwiek ślady po zabrudzeniach - zresztą porównywałem z oryginalnymi klatkami i nie zauważyłem, żadnych smug (w jakie mogły się rozciągnąć te zabrudzenia)

1. piszę o MOICH zdjęciach Księżyca, z mojej strony
2. na tychże zdjęciach nie widać śladów po zabrudzeniach, jakie były widoczne na pojedyńczych klatkach, pomimo tego, że nie wykorzystywałem flat frame
3. ponieważ na pojedyńczych klatkach były widoczne zabrudzenia istniało zagrożenie, że na stackach te plamki rozciągną się w smugi (tym bardziej, że nie składałem 100 klatek tylko do ok. 15-20)
4. smugi mogły by być na zdjęciu, więc aby je zlokalizować bez problemu porównałem gotowe zdjęcia z pojedyńczymi klatkami - wynik - smug nie zauważyłem...

tylko, proszę, nie pisz teraz, że acha... wszystko jasne, trzeba było tak od razu, bo na pewno każdy by zrozumiał to co napisałem, wg mnie po prostu szukasz dziury w całym Wink
Odpowiedz
Oj BARTEK !
zdecydowanie ostatnimi czasy się zrobiłeś agresywny, co jest dla mnie niemałym zaskoczeniem. Niniejszym oświadczam, że moja upierdliwość wynika z ciekawości a nie z domniemywanej przez Ciebie chęci dogryzania.... Obudź się chłopcze !!!

Nie szukam dziury w cały tylko dopytuje a to różnica znaczna.
Z twojego tekstu Bartek wynika że zabrudzenia masz ale nie wychodzą, wyjścia są dwa - albo masz te zabrudzenia bardzo małe, albo usuwasz je programowo ? Chciałem tylko zapytać jak jest. Zresztą ponownie przeczytaj twoje teksty w jednym piszesz że nie wychodzą zabrudzenia (na Twoich fotkach) a ponieżej że przecież musza wychodzić. Chciałbym żebyś po prostu wyjaśnił JAK usuwasz lub CZY usuwasz !
Jaj już odpiszesz to dam Ci dobrą rade, weź kumpli ze szkoły idź na przepiękny Wrocławski rynek i wypij kilka piwek. Za szkołę, za kumpli z sieci i z miasta, za forum.....
Jak już ochłoniesz to możemy pogadać.

taka klateczka po ekstremalnym zabrudzeniu ccd - potem porostu czyściłem - specjalnym płynem do optyki i szmatką (również do czyszczenia optyki).
Obrazek celowo prosto z registaxa !
[Obrazek: ccd_shit.jpg]

http://www.astrofotografia.pl/galeria/ty...d_shit.jpg
Odpowiedz
wydaje mi się Misiek, że to Ty nie czytasz dokładnie tego co napisałem, a przecież pisałem, że mój Księżyc był składany bez flat'a, a tym co zapobiegło powstaniu smug (akurat w tym przypadku, bo ze Słońcem już to za bardzo się nie udawało) była włączona w registaxie opcja "partial coverage"...

przeanalizuj naszą rozmowę...
napisałeś: "Smugi zostają jeżeli fotografujesz stosunkowo jasne obiekty - Księżyc - Słońce" - przecież właśnie jasnym obiekcie (jakim jest Księżyc) pisałem, więc w sumie wychodzi, że się jednak ze mną zgodziłeś (tylko tego nie zauważyłeś)

porównaj sobie moją (w zamierzeniu komiczną) wypowiedź, zakończoną smilem, odpowiedziałem tak, bo zauważyłem, że nie wyczaiłeś do końca o co mi chodziło:
"no to chyba jest jasne, że ciemne smugi zostają na jasnych obiektach - a o czym to ja napisałem na końcu? hę? o księżycu - a to chyba jasne jest, jasne? Wink"

a jeśli mnie coś miało wkurzyć to to: "łe nooo Okonek co jest, po egzaminach czytać nie potrafisz ?":
1. po pierwsze jestem przed egzaminami
2. po drugie nie znoszę jak się do mnie mówi po nazwisku Tongue - i wszystko jasne
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości