Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wyciemnianie tubusa
Dzisiaj szukalem w castroramie takiej matowej samoprzylepnej , byla ale mimo matu mocno sie swiecila. Chyba do Ostrawy bede musial pojechac.
Odpowiedz
Gdybyś jechał to daj znać, ja też szukam czegoś do wyczernienia. Jak trafie coś ciekawego to sie odewzwę.
Odpowiedz
...no, kto wie , może najlepszym wariantem byłby  papier ścierny i ta akrylatowa farba Kim Tec w spreju o której wspominał jeden z dyskutantów... Byłby to polsko-czeski pomysł. Albo trociny i Kim Tec.
Inna sprawa, że nie każdemu chciałoby się w to bawić, więc wybiera tapetę, bo praktyczna i lepsza do detali.

Jak wspomniałem, w baumaxie i obi była tylko "alkor", wziąłem 1 rolkę z możliwością zwrotu. Hornbach jest w innej dzielnicy / kierunek na Porubę / - tam dopiero pojadę sprawdzić, czy mają "dc-fix". Sprzedawca w obi wspomniał, że chyba nie ma różnicy - alkor czy dc-fix - ale może jednak jest ! Smile

Odpowiedz
Witam. Ja osobiście miałem przyjemność wykonania refraktora Pronto 66/400 i do wyczenienia tuby uzyłem papieru ściernego drobnoziarnistego o symbolu 350 i pomalowałem 2 razy lakierem czarnym matowym w sprayu. Wyszło super, papier nie świeci no i ładnie ułożył się w tubie. W odrośniku też umieściłem ten papier ale żeby się nie wysuwał podkleiłem go dwustronną taśmą klejącą - taką do mocowania wykladzin do podłogi - po prostu bajer i po kłopocie.
Pozdrawiam
Sprzęciorek: refraktor 152/750 Fraunhofer, lornetka rosyjska 10x50 i parę szkiełek Smile
Odpowiedz
Papier + mat (Śnieżka) jest niezły robiłem próby ale wg. mnie może być lepiej. W/w mat rozpylony (3x co 24h z odległości 70cm) na szybę daje średni efekt ale próbowałem też inny mat (Deco Color - "acryl car line", taki którym maluja zderzaki plastikowe) i "Śnieżka" był lepszy.

Bedę miał kawałek dc-fix'a zobacze jak to wygląda, zrobie fotki.

Mam DC-Fix i nie jest to rewelacja, do malowanego papieru ściernego mu daleko. Zrobie fotki dla porównania z papierem ściernym i dwoma farbami. Ja strzele fotki ze świetlówką, żarówką 60w matową, wiązką czerwonego lasera. Musze tylko pomyśleć jak to zrobić żeby ładnie wyszło.

zbignieww zrób fotki pod światło tego alkora (tylko podaj jakiego rodzaju swiatła użyłeś).
Odpowiedz
mario !

Do fotek musiałbym zaangażować zięcia lub córkę z odpowiednim aparatem i umiejętnościami wklejenia tego do postu. Oni na takie "fanaberie"  Wink nie mają czasu.
Ja tej roleczki nie rozpakowałem, w obi widziałem kawałek rozwiniętej i było to o niebo lepsze od tego, co narazie mam w odraszaczu do lornety / tektura pomalowana czarnym mazakiem/.

Skoro-jak piszesz- dc-fix żadna rewelacja, to chyba zwrócę rolkę alkoru w obi i będę się zastanawiał nad papierem ściernym i farbą. Przy czym chodzi mi nie tyle o odraszacz na lornetę,co na teleskop.

Przerobiłem kupiony / z jakiejś pianki czy czegoś takiego, na dżep/,
bo był problem nasuwania na tubę ; przeszkadzała szyna mocująca, pozbyłem się też dżepu. No i teraz to wyczernienie. To musi być coś, co dobrze przyklei się do wnętrza tej piankowej tuby.

Z Waszych wypowiedzi wynika dla mnie, że najlepsza jest kombinacja papieru ściernego z farbą. Więc może pójdę w tym kierunku, wykorzystując obustronną taśmę samoprzylepną . Tylko nie bardzo podoba mi się to "łatanie" kilkoma arkuszami  - a na dzisiaj nie wiem, czy sprzedaje się papier ścierny z rolki , a potrzebowałbym szerokość 40cm . Sprawa więc otwarta, ale ta wymiana poglądów jest dla mnie bardzo pożyteczna !!! Smile

Odpowiedz
Na innym forum producent telepow pisal, ze do wyczerniania tuby uzywa farby tablicowej z domieszka  chyba 10 dkg sadzy z orzecha kokosowego - do kupienia w sklepie dla plastykow.
Aby rownomiernie matowo wyszlo to tuba musi byc podgrzana do ok 70 st - jak pamietam.
Odpowiedz
Sadzy z orzecha koko? Co za egzotyczne sposoby Smile. I efekt lepszy niż patenty z tapetami czy papierem ściernym?

Ja bawiłem się w wyczernianie szukacza. Zmatowiłem porządnie grubym papierem ściernym i na to dałem farbę w sprayu czarny mat. Było nieźle ale nie rewelacyjnie. Potem zacząłem eksperymenty z czarnym papierem ściernym. Potraktowałem go również farbą. Wyszło trochę lepiej i ostatecznie pozostałem przy tym rozwiązaniu.
Pozdrawiam - Jakub Nowak lunetka 10x50, Taiga 16x80, Zenit na koziołku + obiektywy, Vesta Pro, Taurus 270 ___________________________________________ wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd...
Odpowiedz
Sadza z orzecha nie przeszkadzala w mocnym trzymaniu farby w tubie.
Moje eksperymenty z wyczernianiem byly w sumie udane, tylko lata telep smierdzi jak kominSmile
Pomalowalem od  srodka tube czarnym matem co swiecil sie niemilosiernie. Ta swieza farbe okopcilem sadza z palnika na ropan butan z zaslonietym otworem powietrznym. Robilem to z  tuba PCV , nawet nie zdeformowala sie od temperatury. Sadza troche zlaczyla sie z farba i dobrze wyczernila.
Terazniejszy telep to mam tube od Poruczki przez niego malowana. Poprawialem tylko wyczernienie naprzeciw wyciagu poprzez naklejenie pomalowanego czarnym matem papieru sciernego ok. 100-140.  Sadza dawala lepsze efekty, ale pierwszy kontakt z plomieniem to toche wybuchnelo Smile
Teraz chcialbym wyczernic troche wieksza tube na 270/1500 lustro.
oze byle jak calosc i tylko naprzeciw wyciagu duzo lepiej.
Aksamitem ktos wyczernial?
Odpowiedz
Macie dostep do farby tablicowej?? Bo ja takowej nawet na necie nie trafiłem a chetnie zrobiłbym eksperyment.
Zamiast orzecha kokosowego można użyć talku.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości