Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wyciemnianie tubusa
hej
W przypadku mojego tubusa od U ... sprawa jest taka ze nie jest on do konca "wyciemniony" , moge wrecz powiedziec ze jest lekko szary. Poszperalem  w necie jak go wyciemnic.... kupilem farbe ftalowa czarny mat, dodalem talku... i dla proby posmarowalem deseczke. Po wyschnieciu efekt... jest moze i ciemna ale wydaje mi sie ze nie do konca. W czym problem. Czy ktos moze mi dac informacje ile talku lub czego uzyyc w zamian ? Czytalem cos o trocinach ale nie mam pojecia o jakie trociny chodzi, gdzie je dostane i ile ich do farby dodac zeby tubus byl dobrze wyciemniony. PRosze o wszelkie rady
Czas mnie nagli, tubus rozebrany.... chce malowac Smile ale boje sie ze cos lekko mowiac zmaszcze Smile
Pozdrawiam

p.s mialo byc WYCZERNIANIE a nie wyciemnianie
Odpowiedz
Witam !.

Swego czasu w dziale SPRZEDAM jeden z forumowiczów sprzedawał telep. Opisując go zaznaczył iż tubus był dodatkowo wyczerniony wewnątrz przez wyklejenie arkuszem drobnego papieru ściernego i później pomalowanie go na czarno. Efekt miał być rewelacyjny.

Pozdrowienia.
Odpowiedz
Rejon naprzeciw wyciagu jest najwazniejszy , wyciag tez wyczernij . Moze po wyklejeniu tego fragmentu tubusa papierem sciernym pomaluj go czarnym matem w spray-u , wygodniej choc rózne sa maty . Moze ktos ma sprawdzona marke dobrego matu?
Odpowiedz
Dobry efekt można osiągnąć jeśli pomalujesz wnętrze czarną farbą za pomocą pędzla a następnie posypiesz to drobnymi trocinkami. Dobrze jeśli farba nie jest zbyt rozcieńczona, inaczej trociny kiepsko się przyklejają (dostępne u stolarza za darmochę). Potem wszystko trysnąć wypada czarnym matem w sprayu.
  Pomyśl o diafragmach...
Odpowiedz
czy o to chodzilo ? wlasnie jestesm w trakcie wyciemniania Smile teraz tylko pozostaje nalozenie matu... mam nadzieje ze "wytrocinowalem" jak nalezy
[Obrazek: trociny.jpg]
Odpowiedz
trochę na temat wyczernienia tubusa i sposobu malowania trocin poczytasz tu: http://www.teleskopy.pl/atm/porady.html
najważniejszych chyba problemem "wytrocinowania" jest to, żeby potem się z tej rury nie sypało
pozdrowienia
Odpowiedz
wyczernianie skonczone, teraz powolutku farba dosycha :0 Wieczorkiem umieszcze fotki.... efekt jest piorunujacy Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
...odgrzewam temat, ale może ktoś skorzysta...? Smile

Na czesko-słowackim forum 17 dyskutantów było zgodnych, że rewelacyjnym materiałem jest samoprzylepna tapeta dc-fix, oczywiście matowa, grubość ok.0,7mm,do nabycia w baumaxie, obi lub hornbachu; producent niemiecki.
Pojechałem - nie mieli dc-fix, ale alkor - też niemiecka. Rolka 45x100cm nieco ponad 20 zł. Rzeczywiście, to jest dopiero czerń !

Z dyskusji :

- ewentualne odlepienie nie sprawia kłopotów;
- przy dobrych chęciach i sprycie można nią wytapetować wiele
  drobnych detali i miejsc , włącznie z wnętrzem rurki przechodzącej
  przez lustro w katadioptryku / jak ona się nazywa ? :-\ /
  Zresztą od tego zaczął się wątek, autorowi świeciło w tej rurce;
- ktoś tam radził, jak pozbyć się drobniutkich kłaczków; kilkakrotnie
  przylepić i odlepić taśmę przeźroczystą samoprzylepną- kłaczki
  zostają na taśmie;
- inny wspomniał, że od czasu jak wylepił dobsona- nie musi chodzić
  do sąsiadów, by zaciągali rolety;
- jeszcze inny konstatował, że z farb do detali najbardziej sobie
  chwali akrylatową  Kim Tec  w spreju, też niemiecka;
- zgodni byli w tym, że sky-watcher kiepsko wyczernia ;

No i włączył się do rozmowy właściciel kilku telepów i kamery SBIG.
Też ma wiele elementów wyczernionych tapetą dc-fix,ale - jak napisał- nie dało mu to spokoju i zrobił eksperyment z samoprzylepnym dżepem / dobrze piszę ?/ . Wylepił nim sobie wnętrze i zewnętrzną powierzchnię odraszacza jakiegoś sonnara a potem kamerą ccd zrobił pomiary tła, 60 stopni od Księżyca w pełni, czas 120 sek i porównał z tłem na odraszaczu z dc-fix. Wyszło mu / z tym dżepem / o 50 % korzystniej !
Oblepienie zewnętrznej strony odraszacza powoduje z kolei kondensowanie się wilgoci w kropeleczki na włoskach dżepu i -
jak powiada- od tej pory zaniechał brutalnego wygrzewania optyki - nie wygrzewa wogóle!
Samoprzylepne dżepy można podobno nabyć w rolkach o szerokościach do 50mm. Z fotki którą wlepił wynika , że miał tam 50 milimetrową. Smile

Odpowiedz
To jest tapeta czy okleina samo przylepna (taka jak np. na meble)?
Odpowiedz
...sądzę, że można tym wylepiać i ściany i meble... Napisy w różnych językach : folia samoprzylepna, klebefolie, adhesif dekoratif, self-adhesive foil itd , a też samoklejaszczajasja  pl/j/enka - a plenka po czesku to...pielucha  :-\ Big Grin Wink

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości