Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dłuuugi meteor...
Witam.

Wczoraj o godzinie 21.04 byłem świadkiem wspaniałego/przepięknego/olśniewającego przelotu meteoru. Big Grin

Szukając właśnie M92 kątm oka ujrzałem błysk. Zanim spojrzałem w górę meteor przebył już drogę od Żyrafy w kierunku Cefeusza. Dalej śledziłem go wzrokiem aż zakończył swój żywot w Orle. Nie był jasny, ale za to wolny. Linię Camelopardis->Aqilla przebył w jakieś 3s. Pozostawił po sobie dłuugą pomarańczową wstęgę która zamieniła się w ślad jak po przelocie samolotu.

Jak po kilkudziesięciu sekundach odzyskałem przytomność (;D) spojrzałem na zegarek i była 21.04 czasu TVN 24.

Ogólnie rzecz biorąc wczorajsza noc obfitowała w więcej meteorów niż średnio - w ciągu tylko 1 h ujrzałem z 6. Smile

Było to wspaniałe zakończenie wakacji, bo pomimo wspaniałego meteora pogoda pozwoliła na wnikliwe obserwacje. W szczególności w zachwyt wprawiły mnie Hantle, które prezentowały się najzwyczaj urokliwie. Piękna była również  (jak zawsze zresztą) M13 i M57, ale i M92, M15, M71, gromadka ET (nie wiem co ludzie w niej za kosmitę widzą), M31, M32, M102, a przy Hihotkach stękałem z zachwytu. Miałem szczęście widzieć zbliżenie jakiegoś satelity do Rasalghedi przy powerze 300x :o (z dziurą między składnikami gwiazdy że Neoplan przejedzie) Rozdzieliłem jeszcze kilka podwójnych i obserwy uwieńczyłem Marsem.

Pozdrawiam, Gemini
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz
Gratuluje udanych obserwacji  Smile

A tak swoją drogą:
(31.08.05, 16:57)Gemini link napisał(a): była 21.04 czasu TVN 24.

Mocarne  ;D
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Ciekawe czy stacje coś złapały...
Odpowiedz
(31.08.05, 18:32)Maquis link napisał(a): Ciekawe czy stacje coś złapały...

Właśnie na to liczyłem Smile Meteor był naprawdę dłuuuuuuuuuuuuuuuugaśny i przeciął pół nieba ;D
Zaraz wstawię mapkę.

Nie wiecie gdzie można sprawdzić czy coś się załapało np. w Nowym Dworze - tam chyba jest stacja PFN ???
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz
W Nowym Dworze z tego co wiem to działa stacja PFN ale fotograficzna. Czyli jest tam tak zwany shutter.
Chyba że działał tam Canon 300D to brahi jak coś złapał to da info pewnie.
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
To chyba mowa o tym: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s...ntry147031
www.poa.home.pl Synta 200/1200, Vixen LVW 22mm, OLYMPUS C-460Zoom Statyw fotograficzny PZO. Tel.kom 662262212 pozdrawiam Adam
Odpowiedz
Nie wiem co się dzieje ale przez ostatnie noce naliczylem dziesiątki bardzo jasnych meterów zostawiających wyraźnie smugi, takiego obstrzału po za sezonem jeszce nie widziałem.
Odpowiedz
Tu stacja w Nowym Dworze we wlasnej osobie Wink...

Gemini skad obserwowales to zjawisko Smile?

Tej nocy akurat Nowy Dwor nie pracowal, prawdopodobnie pracowalo natomiast wszystko inne + Arek z Canonem 300D na pomorzu..

Narazie cisza, nikt sie niczym nie pochwalil, choc kto wie co zlapal Poznan (Mirka nie ma, stacja pracuje automatycznie..)

Jak jasne to bylo ? ile bys dal magnitudo?

Przemo
52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz
(31.08.05, 21:14)Karol Wójcicki link napisał(a): W Nowym Dworze z tego co wiem to działa stacja PFN ale fotograficzna. Czyli jest tam tak zwany skutter.

shutter nie skuter Smile  (od szatkowania meteorow...;>)

Przemo
52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz
Tu Legionowo do stacji w Nowym Dworze Wink

Przypuszczalna jasność: -3mag  (jaśniejsze od Jowisza, słabsze od Wenus w najlepszych warunkaj jej obserwacji) Smile
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości