Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"projekt"
Może trochę idiotyczne  ;D ale poradzono mi żebym o tym napisał na forum. Otóż zrobiłem projekt... napędu do montażu dobsona. Co o tym sądzicie? Jakość jak widać, ale nie da się inaczej kiedy się zamienia plik "bmp" na "jpg"...  Tongue

[Obrazek: projekt_2.jpg]

Żeby nie było problemów ze zrozumieniem, to mówię, że ten dolny silnik znajduje si wewnątrz montażu  Wink
Odpowiedz
Adrian, byłem ostatnio na Kudłaczach i miałem tam możliwość obserwowaniua przez teleskop Mirka Dymka postawiony na tzw. platformie równikowej i musze powiedzieć, że w wizualu działało bardzo dobrze. Ten projekt jest chyba opisany na astro-forum. Podstawowa różnica jaką widzę to to, że w jego rozwiązaniu teleskop jest ustawiony pod znacznie mniejszym kątem niż w Twoim i chyba generalnie przez to łatwiejszym do wykonania, szczególnie w przypadku dużych Dobsonów.
Odpowiedz
(30.08.05, 11:11)AdrianP link napisał(a): Może trochę idiotyczne  ;D ale poradzono mi żebym o tym napisał na forum. Otóż zrobiłem projekt... napędu do montażu dobsona. Co o tym sądzicie? ...

witam,
sadzimy, ze:
- pomysl nie jest idiotyczny, idea rowniez!
- takie projekty juz sa i nawet sa zrealizowane Smile

Gratulacje za inicjatywe  Wink

BTW: zdaje sie ze ktos z AF takie cos buduje.
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Jak w starym dowcipie: albo rybki, albo akwarium. Z rysunku wynika,że to sie kupy nie bedzie trzymać, a poza tym i tak przewróci  ;D. Gdybyś poprzestał na napędach w dwóch osiach, bez przerabiania na paralaktyk za pomoca klina, wszystko byłoby cacy [przynajmniej na tym poziomie ogólności rysunku] . Żeby z Dobsona zrobić widłowy paralaktyk, sprawy sie nieco komplikują, co widać na Twoim rysunku:
1) nachylenie osi AZ do przerobienia na polarną [jak ty umieściłes lunetke biegunową??? prostopadle do osi napedu?????!!!!!!] musi być znaczne i środek masy teleskopu wyjeżdża poza dolna podstawę, zgodnie z prawami fizyki musisz ja rozbudowac w tym kierunku, bo inaczej fiknie
2) w takiej konstrukcji poważnym problemem staje się sposób osadzenia czopów teleskopu na widłach montażu, bo zwykłe gniazdo pod czopy Dobsona nie bedzie dobrze pracować, a teleskop może spaść z montażu. Nowe mocowanie musi umożliwiać łatwe zainstalowanie tuby na montażu w polu - jak to zrobić? [ja nie wpadłem na proste home-made rozwiazanie myśląc kiedyś nad widłówką do swojego małego Regulusa 130mm, co spowodowało zarzucenie projektu]
3) w takiej konstrukcji wzmocnienia wymagają zarówno widły [skrzynka] Dobsona, jak i [najbardziej!!!] łozysko osi AZ/polarnej, ze wzgledu na ogromny wzrost przenoszonych obciążeń
Podsumowując, daj sobie spokój z tym i pójdź w kierunku prostej motoryzacji Dobsona, bez przerabiania na paralaktyk, to Ci wyjdzie znacznie lepiej. Pozdrawiam
-Jarosław
P.S. Albo spróbuj zbudowac platforme równikowa o której wspominali koledzy. To sprawdzone rozwiązanie [głownie za granica, ale ostatnio niektórzy budują u nas]
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Drogi Jarku. Ten ,,projekt" na razie zrobiłem bardziej dla zabawy niż dla praktyki, może kiedyś go wykorzystam, ale pamiętaj, że po to są poprawki projektów żeby eliminować niedogodności  Big Grin
Odpowiedz
opis projektu i realizację platformy do dużego dobsona znajdziesz również na stronie Leszka Jędrzrejewskiego: http://81.190.213.20/platf/platf1.htm
Odpowiedz
Rozumiem że tego dobsona już masz? Nię będę Ci wytykał błędów bo już to zrobil Jarek ale mam takie coś już z napędami http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...9#msg58679 i z ciekawości też kiedyś pochyliłem go pod odpowiednim kątem, oczywiście napędem w podstawie do siebie aby grawitacja dociskala i siły jakie wtedy zaczęły działać szybko mnie sprowadziły na ziemię. Podstawa aby to się nie pierdyknęło by musiała być wielka a oś pionowa zmodernizowana. Polecam Ci taką próbę.
Odpowiedz
To czego projekt rozrysowales to poprostu platforma typu EQ Wedge. Przyjzyj sie dokladnie montazom Meade LX, to dokladnie to samo tylko w seryjnej produkcji Smile
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Hamal: Nie ma co marzyć, twojego nigdy nie przebiję  ;D
Andee: Tak, masz racjęto to jedne z powodów dzięki któremu zrobiłem ten ,,projekt"  Big Grin
Odpowiedz
Adrian, wbrew pozorom to, co zmajstrował Hamal w swoim Atlionie jest o całe niebo prostsze od tego, co Ty zamierzasz. Jeśli Twoim zamiarem jest motoryzacja teleskopu do wizuala do dużych powiekszeń [które są zmorą dobsoniarzy], to takie rozwiazanie szczegolnie w dużym teleskopie może być praktyczniejsze, a na pewno łatwiejsze do wykonania. Nie wiem natomiast, jak ma się wygoda obserwacji np. planet na takim zmotoryzowanym 2-osiowo [ o ile rozumiem z ręcznym sterowaniem, żadne goto itp.] alt-az Dobsonie do 'zwykłego' paralaktyka z napędem w osi EQ. Czy są jakieś różnice w praktyce [typu uchwycenie obiektu i utrzymanie w polu widzenia , np. przy zmianie okularów itp.]? Bardzo bym prosił Hamala o opinię w tej sprawie, bo ma teleskopy napędzane w obu systemach, ja nie mam praktyki w tym względzie, a sam mam potężny dylemat pod kątem docelowego sprzetu obserwacyjnego i ta wiedza będzie również dla mnie przydatna. Pozdrawiam
-Jarosław
P.S. A pozostając przy wyjściowym rozwiązaniu Adriana, to najprostszy do rozwiazania jest problem 1). 2) i 3) to już b. poważne zagadnienia. W praktyce by sobie z tym poradzić, musisz od zera zaprojektowac ten montaż. Żadne tam przeróbki istniejącego Dobsa, bo sie rozleci albo rura z niego zleci
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości