Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Częściowe zaćmienie Słońca w Brwinowie.
Serdecznie witam wszystkich obserwatorów.

Podobnie jak w pobliskiej Warszawie, pogoda w Brwinowie była znakomita. Zaćmienie obserwowałem teleskopem Newtona 250/1170 mm z filtrem foliowym na wejściu i filtrem H-beta przy okularze zoom 24/8 mm Soligora (ten sam zestaw, co przy przejściu Merkurego). To była naprawdę niesamowita jazda ;D. Zwłaszcza nierówności na brzegu tarczy Księżyca (rzecz ciekawa, że o wiele lepiej widoczne niż np. podczas pełni), ,,gryzące'' detale plam, zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. To było coś wspaniałego! Przypomniało mi to moją wyprawę na zaćmienie w 1999 roku do Francji (chyba jeszcze gdzieś jest na stronie PTMA Warzawa moja relacja z Verdun). Niestety nie obyło się bez problemów technicznych. Ze względu na okoliczne przeszkody terenowe, obserwacje prowadziłem z mojego balkonu na pierwszym piętrze. I tu wynikł problem wyniesienia ,,paszczy'' prawie poziomo ustawioneggo (na Dobsonie) teleskopu ponad poziom balustrady!!! Z braku czegoś lepszego w ruch poszły pastikowa miska i wiaderko na śmieci. Na tak zaimprowizowanym ,,postumencie'' stanęło ok. 40 kg teleskopu! Niestety chwiejność tej ,,konstrukcji'' skutecznie uniemożliwiła robienie jakichkolwiek zdjęć Sad. (Na przyszłość, aby nie pluć sobie w brodę, muszę pomyśleć o jakiejś stabilnej podstawie). Nie polecam nikomu takich improwizacji, gdyż może to się skończyć ,,ciężką śmiercią'' zarówno obserwatora, jak i teleskopu!

A tak w ogóle, to maj był dla mnie bardzo udanym, pod względem obserwacyjnym miesiąccem Big Grin Big Grin Big Grin.
Z ciekawszych obserwacji to:
01.05-05.05 Kudłacze- trzy komety i dużo M i NGC.
07.05 Brwinów- przejście Merkurego przed tarczą Słońca.
31.05 Brwinów- częściowe zaćmienie Słońca.

Pozdrawiam i życzę Wszystkim czystego nieba.

Aquarius
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
Wrocław też obserwował zaćmienie ze Wzgórz Trzebnickich. Sprzętu specjalnego nie mieliśmy, ale Dawid zrobił dużo udanych zdjęć. Dla nas maj też był bardzo udany, gdyż byliśmy w Jeziorach, a wcześniej w Jodłowie.
Oskar
Odpowiedz
I o to właśnie chodzi Oskarze. Najważniejsze to wielka uciecha z udznych obserwacji. Zarówno własnych, jak i Kolegów
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
Dokładnie! Mieliśmy wielką satysfakcję tak wczoraj, jak i tydzień temu w Jodłowie. Chociaż niestety warunki w Jeziorach nienajlepsze: światła i wilgoć. Może dzisiaj chłopakom lepiej pójdzie?
Oskar
Odpowiedz
Oby, choć niebo jest cały czas ,,przymulone'', przynajmniej u mnie.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
We Wrocławiu zanosi się na deszcz. Można przynajmniej w spokoju zapisać obserwacje i wejść na forum.
Oskar
Odpowiedz
Ja też od jutra przez trzy dni będę niedostępny. Taka praca.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości