Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Częściowe zaćmienie Słońca w Brwinowie.
#1
Serdecznie witam wszystkich obserwatorów.

Podobnie jak w pobliskiej Warszawie, pogoda w Brwinowie była znakomita. Zaćmienie obserwowałem teleskopem Newtona 250/1170 mm z filtrem foliowym na wejściu i filtrem H-beta przy okularze zoom 24/8 mm Soligora (ten sam zestaw, co przy przejściu Merkurego). To była naprawdę niesamowita jazda ;D. Zwłaszcza nierówności na brzegu tarczy Księżyca (rzecz ciekawa, że o wiele lepiej widoczne niż np. podczas pełni), ,,gryzące'' detale plam, zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. To było coś wspaniałego! Przypomniało mi to moją wyprawę na zaćmienie w 1999 roku do Francji (chyba jeszcze gdzieś jest na stronie PTMA Warzawa moja relacja z Verdun). Niestety nie obyło się bez problemów technicznych. Ze względu na okoliczne przeszkody terenowe, obserwacje prowadziłem z mojego balkonu na pierwszym piętrze. I tu wynikł problem wyniesienia ,,paszczy'' prawie poziomo ustawioneggo (na Dobsonie) teleskopu ponad poziom balustrady!!! Z braku czegoś lepszego w ruch poszły pastikowa miska i wiaderko na śmieci. Na tak zaimprowizowanym ,,postumencie'' stanęło ok. 40 kg teleskopu! Niestety chwiejność tej ,,konstrukcji'' skutecznie uniemożliwiła robienie jakichkolwiek zdjęć Sad. (Na przyszłość, aby nie pluć sobie w brodę, muszę pomyśleć o jakiejś stabilnej podstawie). Nie polecam nikomu takich improwizacji, gdyż może to się skończyć ,,ciężką śmiercią'' zarówno obserwatora, jak i teleskopu!

A tak w ogóle, to maj był dla mnie bardzo udanym, pod względem obserwacyjnym miesiąccem Big Grin Big Grin Big Grin.
Z ciekawszych obserwacji to:
01.05-05.05 Kudłacze- trzy komety i dużo M i NGC.
07.05 Brwinów- przejście Merkurego przed tarczą Słońca.
31.05 Brwinów- częściowe zaćmienie Słońca.

Pozdrawiam i życzę Wszystkim czystego nieba.

Aquarius
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
#2
Wrocław też obserwował zaćmienie ze Wzgórz Trzebnickich. Sprzętu specjalnego nie mieliśmy, ale Dawid zrobił dużo udanych zdjęć. Dla nas maj też był bardzo udany, gdyż byliśmy w Jeziorach, a wcześniej w Jodłowie.
Oskar
Odpowiedz
#3
I o to właśnie chodzi Oskarze. Najważniejsze to wielka uciecha z udznych obserwacji. Zarówno własnych, jak i Kolegów
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
#4
Dokładnie! Mieliśmy wielką satysfakcję tak wczoraj, jak i tydzień temu w Jodłowie. Chociaż niestety warunki w Jeziorach nienajlepsze: światła i wilgoć. Może dzisiaj chłopakom lepiej pójdzie?
Oskar
Odpowiedz
#5
Oby, choć niebo jest cały czas ,,przymulone'', przynajmniej u mnie.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
#6
We Wrocławiu zanosi się na deszcz. Można przynajmniej w spokoju zapisać obserwacje i wejść na forum.
Oskar
Odpowiedz
#7
Ja też od jutra przez trzy dni będę niedostępny. Taka praca.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości