Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] slimak i jego mocowanie
witam,
przygotowuje schemat mocowania slimaka i chcialbym poznac Wasze subiektywne opinie  Big Grin

Ostatnio zamontowalem naped do LXa ale niestety calosc wyglada monstrualnie i trzeba zminimaliowac ten mechanizm. Zamontowany naped jest tak duzy ze nie miesci sie w skrzyni meadowej!

Swego czasu widzialem u MaciejaRZ(? ?... mam nadzieje ze dobrze pamietam) uklad w ktorym mocowanie slimaka bazowalo na "rurze". Poniewaz jest to znacznie latwiejsze do wykonania postanowilem zastosowac podobne rozwiazanie...

bede wielce zobowiazany za uwagi, ktore wypowiedziane dzisiaj oszczedza moj budget ;D

Rysunku tlumaczyc chyba nie musze - model 3D zlozenia chyba wtjasnia wszystko.

Pierwsza mysl to zastosowac rure o wew srednicy 19mm. Ale po pierwsze ciezko takowa znalezc a po drugie moga byc luzy po zamontowaniu lozysk. Po rozmowie z Danielem doszlismy do wniosku ze byc moze warto w zaczac od walca i to wlasnie w walcu wywiercic poczatkowo otwor 15mm (slimak ma fi 13mm). Nastepnie dotoczyc po obu stronach do 19mm tak aby osadzic lozyska.

Kolejny etap to wyciecie odpowiednio duzej czesc z rury tak aby zapewnic swobodny i pewny styk slimacznica - slimak! I tu pytanie: moze inny ksztalt? Po co(?): zeby bylo latwiej do wykonania i zebym nie czekal na czesc 5 miesiecy!? Uwagi i pomysly mile widziane. Jak juz sie magik z tym upora to pozostaje przyspawanie do rury plaskownika z dwoma otworami.

na koniec slimak zostanie nagwintowany po obu stronach tak aby po zamontowaniu go w rurze (na lozyskach) dokrecic go i zablokowac ew. ruchy wzdluz osi obrotu slimaka.

Pytanie do specow - bedzie dzialalo?  ;D

[Obrazek: mocowanie_slimaka_evo3_60.jpg]
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
No ładnie Smile

To dojście do ślimaka dla ślimacznicy jest zazwyczaj łukiem o promieniu zbliżonym do fi slimacznicy, a że obudowy slimacznicy są też owalne to ładnie to potem pasuje.

Nie rozumiem tylko z czego powstanie gwint na osi ślimaka do sciągnięcia go na lozyskach, nie widzę zgrubienia a chyba cała wystająca oś nie bedzie nagwintowana. Łożyska najlepsze by były stożkowe ale czy tak małe robią ?  :Smile
( są montaże które mają tulejki stożkowe co pozwala ładnie kasować luzy )

Nie wiem jak to ma być tam mocowane ale czy ta podstawa nie ogranicza dostępu do ślimaka ślimacznicy i przy zamontowaniu na osi ewentualnych zębatek do napedów? Otwory też są tuż pod osią co może utrudniać przykrecanie całości.
Odpowiedz
(15.08.05, 19:41)HAMAL link napisał(a): To dojście do ślimaka dla ślimacznicy jest zazwyczaj łukiem o promieniu zbliżonym do fi slimacznicy, a że obudowy slimacznicy są też owalne to ładnie to potem pasuje.

pewnie ze ladnie wyglada i jelsi magik powie ze nie ma problemu to ja jestem za  Smile
choc wg mnie nie ma co sie bawic w geometrie wykresla

(15.08.05, 19:41)HAMAL link napisał(a): Nie rozumiem tylko z czego powstanie gwint na osi ślimaka do sciągnięcia go na lozyskach, nie widzę zgrubienia a chyba cała wystająca oś nie bedzie nagwintowana. Łożyska najlepsze by były stożkowe ale czy tak małe robią ?  :Smile
( są montaże które mają tulejki stożkowe co pozwala ładnie kasować luzy )

bo ja troszke oszukalem  ;D
lozyska maja otwor 7mm. walek na slimaku ma narazie 9mm wiec bedzie trzeba zdjac do 7mm i jeszcze potem zostanie na gwint!

(15.08.05, 19:41)HAMAL link napisał(a): Nie wiem jak to ma być tam mocowane ale czy ta podstawa nie ogranicza dostępu do ślimaka ślimacznicy i przy zamontowaniu na osi ewentualnych zębatek do napedów? Otwory też są tuż pod osią co może utrudniać przykrecanie całości.

podstawa nie ogranicza dostepu - dprawdzalismy z Danielem. Slimacznica ma tylko 14mm (przy 23mm "rury")
co do otworow to slusznie! Juz jak automatyzowalem os Az w LXsie mialem pelno problemow z dostepem do nakretem i srub! Przesuniemy  Big Grin

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
(15.08.05, 20:07)PJan link napisał(a): bo ja troszke oszukalem  ;D
lozyska maja otwor 7mm. walek na slimaku ma narazie 9mm wiec bedzie trzeba zdjac do 7mm i jeszcze potem zostanie na gwint!

Osz Ty  ;D

Chodzi mi o to że mocowanie sięga aż do końca osi ślimaka i zębatka do napędu średnica np. 50mm na tej ośce się nie zmieści kolidując z mocowaniem.
Odpowiedz
Tak parę subiektywnych spostrzerzeń Smile

1. Żeby to spawać oba elementy muszą być stalowe. Ale po pospawaniu, to już pewnie nie włożysz tam ślimaka Smile Element jest niewielki więc się mocno nagrzeje i będzie dużo naprężeń...

2. O wiele lepiej moim zdaniem robić prosto i skutecznie, więc darowałbym sobie jakieś wymyślne mocowanie. Daj coś takiego sztuk dwie: (to przekrój, ale mojego CADa ciężko zmusić do kreskowania...)

[Obrazek: qcad_1.gif]

Wzmocnij ew. jakimś poprzecznym elementem przy podstawie i koniec. Całość zakryj obudową niepołączoną z elementami trzymającymi mechanikę i będzie dobrze.

3. Patrzałem na ten twój telep i intryguje mnie ta olbrzymia rękojeść - sprzęgło. Nie lepiej zrobić mały krążek jak w LX200? No i kawał blachy na którym to wszystko siedzi można zaokrąglić u góry Smile
Odpowiedz
Aha i jeszcze w kwestii łożysk. Tak małych stożkowych chyba nie robią, ale spróbuj ze skośnymi, żeby z obu stron napierały na ślimak.
Odpowiedz
(16.08.05, 00:03)Wojtek Koznowski link napisał(a): ...
2. O wiele lepiej moim zdaniem robić prosto i skutecznie, więc darowałbym sobie jakieś wymyślne mocowanie. Daj coś takiego sztuk dwie: (to przekrój, ale mojego CADa ciężko zmusić do kreskowania...)

Ooooostry jestes...  ;D
to moze totalne uproszczenie:
- nie potrzebujemy tu srub blokujacych lozysko
- nie musimy gwintowac otworow ktorymi przymocujemy te elemnty do plytki...
- do wykonania mocowania wystarcza dwa takie elementy i plytka

[Obrazek: mwk.JPG]
Odpowiedz
No niby tak... ale ta blokada by się przynajmniej na jednym bloku przydała Smile
Tylko śrub mocująco - regulujących płytkę nie zrób pod ślimakiem jak na poprzedniej wersji bo bedzie problem przy każdej regulacji Wink
Odpowiedz
Pierwszy pomysł był lepszy a gniazda można podtoczyć w jakiejś grubościennej nietypowej rurce ale takich nie szuka się w sklepie tylko na złomie.
Odpowiedz
(16.08.05, 13:31)HAMAL link napisał(a): Pierwszy pomysł był lepszy a gniazda można podtoczyć  jakiejś grubościennej nietypowej rurce (...)

dokladnie taka sama opinie uslyszalem od Daniela Smile
zobaczymy co dzisiaj powie tokarz  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości