Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Statyw
bardzo dobry, prosta konstrukcja, problemem jest tylko brak możliwości zmiany kąta. Swoją drogą, to jaki powinien być na szerokości 53* ? 90-53, czy 53* pochylenia od pionu?
Odpowiedz
Jakieś lenistwo i stagnacja.Tylko gotowy i gotowy statyw.A jakby tak wziąć rurę60=100mm przyspawać do niej trzy łapy najlepiej rozkładane.Do kazdej łapy linka ze śrubą napinającą jako usztywnienie konstrukcji.A na końcach dwu łap śruby do poziomowania choćby nze ścisku stolarskiego za kilka złotych z hipermarkietu.Dół rury dodatkowo obciążyc i po bólu.
Odpowiedz
ok, ale wiesz ile waży 1mb rury srednicy 65mm? prawie 6kg
średn. 100mm już 11kg (i to tych o najcieńszych ściankach)
do tego "łapy" - płaskownik np. 80/4mm - 3 szt x np. 30cm - to następne 3kg + 2% - na spawy, śruby
rura musi mieć z 170cm najmarniej, bo przecież ma być pod lunetę
i się robi 15-25 kg i policz jeszcze, powiedzmy najtaniej, czyli jakieś 8zł/kg, bo tyle mniej więcej kosztuje kawałek jakiejś prostej konstrukcji stalowej, to masz koszty na poziomie 100-200 zł
a do tego jeszcze jakaś głowica, czy też chciałbyś ją samemu zrobić?  ; :Smile
no ale jak już Ci się uda, to każdy "sklepowy" wymięknie przy takim czołgu ;D
pozdrowienia

Odpowiedz
Dzięki Sumas za wyliczenia.25kg to znacznie za mało.Mój będzie cięższy.Tylko na drugim forum czytałem że linki odciągowe nie są najlepszym rozwiązaniem,lepiej ponoć dac stałe usztywnienia.Lekki statyw może być początkiem udręki.Znależć cośik na niebie trudno a utrzymać w polu widzenia jeszcze trudniej.Srodek ciężkości jest przy trójnogu wysoko,więc sprzęt można wywalić co się wielu ludziom przytrafiło.Nogi najlepiej wzmocnić półeczką na okulary .Może to i trochę niewygodne ale bardzo usztywnia statyw.Można nogi związac linką ale półeczka jest chyba lepsza.A najlepszym moim statywem będzie okolnik jaki zrobiłem gdy zostało mi trochę betonu.Zakopie w ogródku i będzie super.
Odpowiedz
Witam,

(05.11.05, 16:33)HAMAL link napisał(a): Polecam coś takiego  ;D  Wink Napęd pewnie za pomocą żabki hydraulicznej  :Smile
http://www.roberthouse.com/images/other/telescope_2.jpg

piękny przykład najprostszego sejsmografu optycznego:
   - po krótkim doświadczeniu bez trudu będziemy w stanie podać kierunki wiatru i jego szybkość... ;D
   - po nabranie większej wprawy odróżnimy drgania gruntu spowodowane przejeżdżającymi tirami od odległych trzesień ziemi ;D ;D
  A tak w ogóle - to przecież XX-wieczna wersja wielkiej (45m długości! :o) lunety Heweliusza, tyle że w wersji mobilnej (samochodowej). Big Grin

Hermes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości