Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Kolimacja kolimatora LJota :) uwaga dlugie
(12.07.05, 11:04)Yzrej link napisał(a): Witam-
"Kolimator z ogniskową" - właśnie taki miałem. Nie posiadał frontowej zaślepki z centralną dziurką i miałem efekt jaki opisałem.
Pozdrowienia

Nie wszytko co jest laserem w 1,25" rurce powinno zwać się kolimatorem.
Odpowiedz
(12.07.05, 10:19)HAMAL link napisał(a): [quote author=Yzrej link=topic=6361.msg97627#msg97627 date=1121109259]
Witam-
chciałbym zwrócić uwagę kolimujących kolimatory na czychającą na nich pułapkę. Otóż uzyskanie punktu na ścianie przy obrocie kolimatora w poziomym narożniku o kącie prostym nie jest dowodem na to, że oś kolimatora pokrywa się z promieniem lasera. Można uzyskać taki efekt także wówczas, gdy promień lasera (niepokrywającego się z osia kolimatora) przecina oś kolimatora akurat w punkcie przecięcia osi kolimatora ze ścianą. Dla sprawdzenia należy przysunąć lub odsunąć kolimator od ściany i powtórzyć kontrolę. Dopiero uzyskanie punktu dla obracanego kolimatora w dwóch różnych odległościach od ściany gwarantuje pokrywanie się obu osi.
Pozdrowienia

Kurcze, kolimator z ogniskową  ;D 
Ale co to za wielka będzie róznica skoro promień wychodzi małym otworkiem na śroku obudowy ? A jeśli widzimy że soczewka lasera pokrywa się z tym otworkiem to gdzie jest problem o ktorym piszesz? To nie strzykawka że wylot ma totalnie nieosiowo.
[/quote]

Bardzo dokładna uwaga, zapomniałem o tym wspomnieć.
Oczywiście przy toczeniu po stole też obowiązuje.
Jeśli bierzemy breloczek za pięć złotych, ze skośnym promieniem i niezupełnie centralnie osadzoną diodą, doda się do tego niecentralne mocowanie w oprawie 1.25" i może być spore odchylenie! A w tedy w pewnej odległości będzie na ekranie wygądało jak idealnie zosiowany promień.
Dla mnie CZYSTY OPTYCZNIE stół z ekranem łatwiej znaleźć w pokoju niż w piwnicy, gdzie mam imadło. Smile
Possdrafka!
Miłek
Odpowiedz
(12.07.05, 12:32)cygnus link napisał(a): Dla mnie CZYSTY OPTYCZNIE stół z ekranem łatwiej znaleźć w pokoju niż w piwnicy, gdzie mam imadło. Smile

A kto mówi że to musi być imadło ? Wystarczy w pudełku wyciąć dwa trójkąty albo położyć kolimator w kątowniku, lub podebrać dziecku lego, możliwoci są tysiące.
Odpowiedz
(11.07.05, 14:27)HAMAL link napisał(a): Sinusoida?  :Smile A nie coś takiego?

[Obrazek: szl6.jpg]

Proporcje będą zależne od bicia kolimatra oraz średnicy jego obudowy.

Nie bardzo. Nie przypominam sobie takich tancow punktu swietlnego. Generalnie przypominalo to sinusoide z lekko mniejszymi dolinami niz grzbietami. Byc moze, ze aby osiagnac te "cykloide" musieli bysmy miec znacznie bardziej skoszony promien.

Co do syt. w ktorej mimo skoszenia dostaniemy prosta w odpowiedniej odleglosci od ekranu to nie rozumiem. Przy moich testach krzywa falista (nie bede sie przy tej sinusoidzie upieral) byla zawsze, tylko wraz ze wzrostem odleglosci toczonego kolimatora od ekranu, coraz bardziej sie "stroszyla". W pewnym momencie procesu kolimowania osiagnalem prosta, niezalezna od odleglosci toczonego kolimatora od sciany.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
Obrazek jest przykładowy dla dużego rozkolimowania, już pisałem ja i Korek jakie mogą być wariacje ale sinusoida nie będzie na pewno, bo nie ma prawa być z samego założenia przy jej kreśleniu.

Masz błąd i lepiej popraw zamiast go bronić wywodami.
Odpowiedz
Jasnosc. To co nazwalem sinusoida jest cykloida, generalnie jednak jest to metoda kolimacji skuteczna ale bardzo drastyczna.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
(13.07.05, 09:31)Hans0 link napisał(a): Jasnosc. To co nazwalem sinusoida jest cykloida, generalnie jednak jest to metoda kolimacji skuteczna ale bardzo drastyczna.

Pozdrawiam.

A ludzie nadal będą oczekiwać sinusoidy bo tak napisał autor i dziwić się czemu ich kolimator zachowuje się inaczej  Tongue Nie rozumiem Twojego podejscia.

PS Toczenie jest mało skuteczne, jest przecież tyle możliwości umieszczenia kolimatora w jednym miejscu i wyraźnym obserwowaniu plamki jak sie porusza. Po co sobie życie utrudniać ?
Odpowiedz
Po co dyskutować o wyższości, wszak tym zajmuje się mniemanologia stosowana. Ja poprostu toczyłem, bez żadnego LEGO, stół mam laminatowy w kuchni.
Prawdę mówiąc - toczyłem też w salonie po parkiecie, chyba lubię toczenie! Plamkę miałem idealnie równo z listwą podłogową! Smile

Kolega który im bardziej się oddalał tym miał większą amplitudę cykloidy. niekoniecznie zbliżająć się do ekrany osiągnąłby prostą.
Prosta (albo PUKT) pomimo braku kolimacji będzie tylko wtedy, gdy skośny promień lasera przecina oś geometryczną cylindrycznej obudowy PO STRONIE EKRANU. Jeśli skośność jest taka że prosta promienia przecina oś geometryczną obudowy po stronie ZA LASEREM - nigdy punktu (lub odcinka) nie uzyskamy. Podobnie - gdy promień i oś geometryczna obudowy nie będą leżały w jednej płaszczyźnie, czyli nie będą się przecinały.
Ostrzeżenie że ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚć (że dostajemy punkt mimo braku kolimacji) służyło poprostu temu, żeby po wyregulowaniu sprawdzić zmieniając odległość ekranu.
Possdrafka!
Miłek
Odpowiedz
(13.07.05, 10:56)cygnus link napisał(a): Kolega który im bardziej się oddalał tym miał większą amplitudę cykloidy. niekoniecznie zbliżająć się do ekrany osiągnąłby prostą.
Prosta (albo PUKT) pomimo braku kolimacji będzie tylko wtedy, gdy skośny promień lasera przecina oś geometryczną cylindrycznej obudowy PO STRONIE EKRANU. Jeśli skośność jest taka że prosta promienia przecina oś geometryczną obudowy po stronie ZA LASEREM - nigdy punktu (lub odcinka) nie uzyskamy. Podobnie - gdy promień i oś geometryczna obudowy nie będą leżały w jednej płaszczyźnie, czyli nie będą się przecinały.
Ostrzeżenie że ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚć (że dostajemy punkt mimo braku kolimacji) służyło poprostu temu, żeby po wyregulowaniu sprawdzić zmieniając odległość ekranu.

Proponuje konkurs na jak najbardziej skomplikowane opisanie prymitywnej sprawy aby inny dumali nad tym jacy jesteśmy mądrzy. Dla jasności to wyżej to jest jeszcze bardziej skomplikowany opis kolimatora z ogniskową  ;D czyli nieosiowego i nierównoleglego umieszczenia wiązki lasera w tulei.
Odpowiedz
(13.07.05, 10:38)HAMAL link napisał(a): A ludzie nadal będą oczekiwać sinusoidy bo tak napisał autor i dziwić się czemu ich kolimator zachowuje się inaczej  Tongue Nie rozumiem Twojego podejscia.

(...)

HAMALu pliiis. Ja po prostu nie wiem jak na tym forum wyedytowac/poprawic stary post. Przyznaje wam racje i uznalem, ze kazda rozsadna osoba przeczyta watek do konca, zanim zlapie za mlotek. Przy takim podejsciu pacjet bedzie oczekiwaw cykloidy i nic go nie zaskoczy.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości