Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyciąg - parametry
Zastanawia mnie jakie parametry musi mieć wyciąg okularowy. Czy średnica wewnętrzna tulejki musi być większa od średnicy okularka? Bo jeśli może być identyczna, to mam niezły patent na pozyskiwanie taniuśkich wyciągów - otóż należy się przejść na giełdę z rupieciami (najczęściej pochodzącymi z "wystawek" u naszych zachodnich sąsiadów) i poszukać padniętego teleskopiku 76/700 - ostatnimi czasy widziałem tego pełno (kiedyś nawet sobie sztukę kupiłem). Taki sprzęcik można wyrwać w cenie od 20 - 50PLN (oczywiście bez okularków, ale orginalne i tak pewnie są dziadowskie). No i znajdujemy w takim sprzęcie zgrabny wyciąg ale 0,96 cala - jednakże to jest średnica w czopie wyciągu - rurka jest dokładnie 1,25 cala - można taki wyciąg wykorzystać do okularków 1,25 po wywaleniu czopa?
lornetunia TENTO 7x50 teleskop home made: Japikulus 150/1450 Plossl 9 i 25mm Dobson ze sterowaniem silnikami krokowymi
Odpowiedz
Jeśli tylko ten czop to wkładka kalibracyjna z 1.25" na 0.96".  Tanie teleskopy często mają 0.96" okulary, ale producent przytomnie daje wyciąg 1.25" z wkładką, aby nieszczęśni uzytkownicy mogli kupic lepsze okulary. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Wątpie w jakość takiego wyciągu  :Smile ale jak składa się coś na szybko to do prób może się przydać.
Odpowiedz
co do jakości - co może być NOK?  ??? chwilowo  posiadam taki wyciąg w moim Optusiku 76/700 i chodzi bardzo fajnie (żadnych luzów itp). Miniproblemem będzie tylko dopasowanie wyciągu do innej średnicy tubusa - no ale już ja coś wymyślę  Wink
lornetunia TENTO 7x50 teleskop home made: Japikulus 150/1450 Plossl 9 i 25mm Dobson ze sterowaniem silnikami krokowymi
Odpowiedz
Niektóre Optisany mają wyciąg 1.25" cala, jak mój choćby.  Smile
(02.07.05, 14:04)Jap link napisał(a): No i znajdujemy w takim sprzęcie zgrabny wyciąg ale 0,96 cala - jednakże to jest średnica w czopie wyciągu -
Odpowiedz
(02.07.05, 22:13)Jap link napisał(a): co do jakości - co może być NOK?  ??? chwilowo  posiadam taki wyciąg w moim Optusiku 76/700 i chodzi bardzo fajnie (żadnych luzów itp). Miniproblemem będzie tylko dopasowanie wyciągu do innej średnicy tubusa - no ale już ja coś wymyślę  Wink

Po zaladowaniu barlowa i normalnego okularu twoj wyciag bedzie musial nosic 250-350gram. To moze byc dla niego nie do obsluzenia bez jakis wygiec i odchylen. To wyciagi gdzie uzyto plastiku gdzie sie tylko da. Z okularkiem 0,96 wazacym 35gram inaczej to wyglada.
-- Hans
Odpowiedz
Te wyciagi sa metalowe i maja ok 32 mm wewnetrzna srednice . Musisz tylko wykrecic plastikową czarną redukcję i dorobic np . pierscien z srubką do mocowania okularu . W moim nit mocujący listwe z zebatką na tyle wystaje ,ze opor przytrzymuje okular . Mozesz tylko bardziej podgiac blaszke sprezynującą w okolicy zębatki pokrętła i wyregulować na srobkach opór wyciągu . Ten wyciąg jest na 11 cm tube . Zabudowałem go do 16 cm plastikowej . Plastik sie poddał i dopasował do wyciągu . Jest wystarczający .
Odpowiedz
Dzięki za cenne informacje. Co do mojego wyciągu to będę musiał go jakoś przystosować z rury o średnicy 11cm do tuby z zakresu 20 – 25cm (jeszcze dokładnie nie wiem z czego będzie tubus konstruowanego przeze mnie telepika). Chcę całość złożyć jak najmniejszym kosztem (najdroższe będzie chyba lusterko płaskie – bo te zamierzam kupić bdb jakości i nie rzucam się na wykonanie jego własnoręcznie). Także chciał nie chciał, szykuje się zakup kolejnego telepika 76/700 na części, oraz walka z zaadoptowaniem uchwytu wyciągu do większej średnicy tubusa (mam już pewien pomysł ze specjalną podkładką).

Ciekawe, czy uda mi się także przystosować ten malutki pajączek do celów Japikulusa 150 / 1500 :-) – będzie trzeba przedłużyć mu nóżki i może zda egzamin... zobaczymy :-)
Odpowiedz
Pajaka z lusterkirm uzylem do 135/1300 . Musiałem tylko blaszkę mocującą płaskie lusterko odgiąc tak aby jak najmniej przyslaniala a jednak przytrzymywala lusterko . W 40 mm okularze mam pelne pole widzenia choć jest to na pograniczu . Troche nieosiowo ustawie lusterko i juz z jednej strony obcina obraz . W razie czego mozesz przykleic silikonem do tego pajaka wieksze lusterko .
Do wyciagu z 76/700 warto dorobic srubke . Okulary czasem lubia wypaść . Zrobiłem tak http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8949  post 17 , ostatni . Obcięty pierscien przykleiłem kropelka .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości