Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niebo na weekend, strona 163
Witam,

mam pytanie do madrzejszych ode mnie. Na stronie np. 163 jest taki fragment tekstu:
"M 109 (NGC 3992) - galaktyka spiralna (...) (...). Jest to obiekt trudny do obserwacji mniejszymi teleskopami; w celu studiowania jego ksztaltu nalezy sie zaopatrzyc w instrument o srednicy 20 cm".
Dla mnie to brzmi troche malo konkretnie, wiec moze mi ktos powie - co to znaczy instrument o srednicy 20 cm ? Moze to byc najtanszy dowolny newton ? A jak chce kupic refraktor to co wtedy ?
I co to znaczy studiowanie ksztaltu ? Odroznienie w ogole od reszty punkcikow na niebie czy mozliwosc ogladania tej galaktyki w jej pelnej, ze tak to ujme, krasie ?

Dzieki za ew. pomoc
Future is now.
Odpowiedz
Galaktyki nie są punkcikami, lecz plamkami. Żeby zobaczyć jakiekolwiek szczegóły tych plamek, np. poprzeczki, czy ramiona trzeba użyć sprzętu o jak największej średnicy (zdolność zbierania światła, zdolność rozdzielcza). Przemas pisząc "minimum 20 cm" na pewno nie miał na myśli refraktora, bo taki jest cholernie drogi, a i ten typ optyki nie jest wymieniany w pierwszej kolejności jako teleskop do obiektów DS. Może to być, po prostu, Newton 20 cm.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Ok, dzieki za uwage.
A w takim razie jaki sprzet jest wymieniany w pierwszej kolejnosci do obserwacji DS ?
Jezeli jednak mialby to byc ekwiwalent w postaci refraktora to jakie minimalne parametry musialby posiadac, zeby umozliwiac takie obserwacje tego obiektu, jak wspomniany newton 20 cm ?
Future is now.
Odpowiedz
Uparłeś się na refraktor?  Jakże Cię rozumiem!

Zważywszy na różną obstrukcję lusterkiem wtórnym, straty światła na niedoskonałym zwierciadle, na niedoskonałej ewentualnej płycie korektora w układach bardziej zagmatwanych niż Newton można by rzec, że refraktor 152 mm może być w sam raz. Ktoś inny powie, że będzie jednak ciut za mały, i też będzie miał rację. Zależy co chcesz widzieć i jak czarne niebo będzie w tle takiej galaktyki, czy mgławicy.

Obiektywów o średnicy pomiędzy 152 a 203 mm seryjnie nie robią. A zamówienie indywidualne to zapewne szok cenowy.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(29.06.05, 13:13)Argento link napisał(a): Witam,

mam pytanie do madrzejszych ode mnie. Na stronie np. 163 jest taki fragment tekstu:
"M 109 (NGC 3992) - galaktyka spiralna (...) (...). Jest to obiekt trudny do obserwacji mniejszymi teleskopami; w celu studiowania jego ksztaltu nalezy sie zaopatrzyc w instrument o srednicy 20 cm".
Dla mnie to brzmi troche malo konkretnie, wiec  ...

To nie może brzmieć konkretniej, gdyż jest co najmniej kilka czynników, które mają wpływ na to co zobaczymy patrząc na obiekt taki jak galaktyka.

Do najważniejszych należą średnica instrumentu, gdyż od niej zależy ilość światła, która trafia do naszego oka, oraz warunki obserwacyjne.
Niejednokrotnie na tym forum zwracano uwagę, że pod bardzo ciemnym niebem można zauważyć więcej szczegółów obiektu mgławicowego przez niewielki, światłosilny instrument, na przykład o średnicy 7-10 cm, niż przez teleskop o średnicy 20 cm, ale w miejskich warunkach (przy czym miejskie warunki też są bardzo różne).

(29.06.05, 13:13)Argento link napisał(a): I co to znaczy studiowanie ksztaltu ? Odroznienie w ogole od reszty punkcikow na niebie czy mozliwosc ogladania tej galaktyki w jej pelnej, ze tak to ujme, krasie ?

Galaktyka na ogół nie przedstawia się jako punkt, a delikatna mgiełka (plama).
Stosując większy teleskop możemy więc wyraźniej zauważyć kształt i strukturę tej mgiełki (plamy). Ale aby zobaczyć galaktykę w pełnej krasie należy mieć duży teleskop i bardzo ciemne niebo. I wtedy także może okazać się, że to nie jest to czego oczekiwaliśmy patrząc na przykład na zdjęcia danego obiektu. Szczególnie jeżeli będą to zdjęcia kolorowe, przedstawiające wspaniałą strukturę, a my patrząc w teleskop o średnicy 50 cm zobaczymy białawą "chmurkę" z jakimś ciemniejszym pasmem.

Bo właściwie, co to oznacza "w pełnej krasie"?  ;D

Odpowiedz
M 109 nie jest łatwa do zaobserwowania nawet 20cm teleskopem. To jest jedna z bardziej przekombinowanych eMek ( podobnie jak M 73), o wiele łatwiejsza jest NGC 2903.
Odpowiedz
(29.06.05, 15:42)HAMAL link napisał(a): M 109 nie jest łatwa do zaobserwowania nawet 20cm teleskopem. To jest jedna z bardziej przekombinowanych eMek ( podobnie jak M 73), o wiele łatwiejsza jest NGC 2903.

Nie zgadzam się z tym.  Wystarczy po prostu ciemne niebo i widać ją wraz z sową nawet przez lornetkę  8)
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
(29.06.05, 16:06)NGC 7841 link napisał(a): Wystarczy po prostu ciemne niebo i widać ją wraz z sową nawet przez lornetkę  8)

Potwierdzam w 100 %
49°41'15" N     21°45'18" E     -  Krosno Sky - Watcher 120/600 + Meade UWA 6,7 ; UWA 18mm,  SWA 36mm ------------------------------- www.uslugeo.pl
Odpowiedz
Odnosnie poruszanych w wątku duzych achromatów (pow. 6 cali)

http://www.hioptic.com/

a dokladnie to

http://www.hioptic.com/telescopes/refrac...elescopes/
49°41'15" N     21°45'18" E     -  Krosno Sky - Watcher 120/600 + Meade UWA 6,7 ; UWA 18mm,  SWA 36mm ------------------------------- www.uslugeo.pl
Odpowiedz
Dzieki wszystkim za wypowiedzi, cos mi tam to rozjasnilo.
Future is now.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości