Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dryft, PEC i Guiding
(23.06.05, 00:04)jureq link napisał(a): ...mieszkam w środku Warszawy (no prawie  Wink )

PKiN ?  ;D
jak jeszcze powiesz ze 32 pietro to masakra  Wink

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
(22.06.05, 22:38)jureq link napisał(a): Ja tak jadę, dokładnie 8" SC z 300D + ETX90 OTA z DSI  ;D

Jurku,

Czy mógłbyś rozwinąć ten temat - interesuje mnie szczególnie kwestia guidowania za pomocą ETX90 OTA.  Czego używasz jako guidera, (sprzęt i oprogramowanie) oraz jak się ten zestaw spisuje w praktyce.

Pytam dlatego, że jesteśmy z Przemasem właśnie w trakcie prób z ETX90 jako guiderem.

Pozdrawiam,
  Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
Czarku jeżeli Jureq używa DSI to zapewne do guidowania stosuje fabryczne oprogramowanie  Meade - Autostar Suite.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Witam,
Mirku masz 50% racji - uzywam do guidowania DSI programu z pakietu Autostar Suite, ale również MaximDL.
Maxim guiduje lepiej, ale :
1) kosztuje więcej niż DSI z pakietem soft,
2) do współpracy z 300D trzeba dokupić driver, za który można zapłacić paypalem albo tzw. paymail  Wink,
ale poza tym jest genialny - poza tym dobrze mieć all in one - guiduje, foci, ustawia ostrość, postprocesoruje itp.
Niestety, na razie odłożyłem Maxima na półkę bo w moim laptopie z XP Pro, po uruchomieniu ustawiania ostrości Maxim zwisa  Tongue, więc do ustawiania ostrości i tak muszę używać DSLR Focusa...
Sprzęt:
guider - ETX90 tzw. spotting scope - czyli OTA z dwoma gwintami 1/4", przymocowany (tymczasowo) do LXa przez głowicę foto - docelowo planuję coś takiego:
http://www.miotti.it/index.php/item/depa.../3942.html

Kamera Meade DSI (Deep Sky Imager) jest dołączona do tego gniazda "na wprost" (przejściówka gwint ETX/1,25"), a w górnym gnieździe okularowym umieszczam okular zoom TV 8-24mm.
Używam pierścienia parafokalnego dla kamery (bo droga optyczna jest dłuższa do okularu-przez flip mirror niż do kamery, w związku z tym muszę trochę wysunąć kamerę). Mając ustawiony parafokalnie okular z kamerą, jak mam ustawioną ostrość dla okularu to i dla kamery  Smile.
Mając główny obiekt w telepie, szukam gwiazdki do guidowania na początku przy 24mm, centruję, zoooooom do 8 - jest gwiazdka -flip mirror na kamerkę - laptop i guide  Wink - wg moich dotychczasowych doświadczeń najlepsze są 3-5 mag.
Kłopoty:
1) mocowanie ETX - tak jak napisałem, mocowanie za pomocą małej głowicy foto to tymczas i niezły powód do rzucania mięsem w takcie "k...a, p...a głowica!" >Sad - ideałem byłaby głowica z mikroruchami, nawet mam taką (Manfrotto chyba 407) ale jest za duża i za ciężka - chyba coś zaprojektuję i dam do zrobienia - to wyżej w linku to prawie 1,5 tys. - przegięcie  Tongue
2) przy niektórych położeniach głównego teleskopu trudny dostęp do okularu guidera
3) bardzo ważna jest "gładkość" pracy montażu - nie może być szarpnięć , według mnie lepiej jak montaż ma większy PE ale bez gwałtownych pików niż mniejszy PE ale bezładnie poszatkowany - najczęściej autoguiding sobie nie poradzi  :'(
4) platanina przewodów - usb2RS232 do montazu, usb do DSI, usb do 300D, LPT do 300D, usb2RS232 do focusera  :o
Radości:
1) testuję takze zestaw : guider jw, montaż Meade LXD-55 z Autostarem z powieszonym 300D z różnymi obiektywami 100-1000mm. Po stuningowaniu montażu, całość chodzi bardzo ładnie.
Po najblizszych obserwacjach - po 6 lipca postaram się zrobić fotki...
Pozdrawiam,
Jurek
PS. A tak w ogóle to chyba najwieksze doswiadczenie w guidowaniu ma PTL, szkoda, ze Paweł ostatnio rzadko bywa na forum... :'(
Jerzy Łukasiewicz Takie tam szkiełka...
Odpowiedz
Kolejne podejście do dryftu i guidingu

Sprzęt:
[Obrazek: Zestaw_Guiding.jpg]
czyli:
Meade LX200GPS 10''
Canon 300D (którego nie widać)
Meade DSI
Orion 80/600
oprogramowanie K4CCD Tolls (dryft) i Meade Autostar Suit (guiding).

Do testów dryftu Meade DSI było montowane w ognisku głównym LX200, do testów guidingu oczywiście w ognisku głównym Oriona. Dodatkowo do wstępnego ustawienia montażu na biegun północny służyła mi lunetka biegunowa
[Obrazek: Polar_Scope.jpg]

Wyniki testów dryftu:

gwiazda na południowym niebie
[Obrazek: ccd_DRIFT_4.gif]

gwiazda na wschodnim niebie
[Obrazek: ccd_DRIFT_8.gif]

Wyraźnie widać PE, które tak na oko wynosi 25'' z okresem 400 sekund, to dość dużo, ale okazuje się, że dość łatwo daje się zredukować guidingiem. Dryft nie dał się zredukować całkowicie i wynosi około 0.5-0.7''/min. Dalsza redukcja dryftu jest bardzo utrudniona, po pierwsze bo przeszkadzał mi mocno zły seeng w momencie testów, dwa bo montaż nie pozwala na tak dokładną regulację i uzyskiwane wyniki są mylące, raz dryft jest dodatni, raz ujemny, kiedy indziej pokazuje się zero. jedyne co można zrobić to badać dryft w długich okresach czasu, a to nie daje się zrobić w ciągu jednej nocy.

Jak taki dryft objawia się na zdjęciach?

Test z wyłączonym guidingiem, czas ekspozycji 120s
[Obrazek: guiding_off_test_120s.jpg]

Test z włączonym guidingiem, czas ekspozycji 120s
[Obrazek: guiding_onn_test_120s.jpg]

A tak wygląda testowa M13, czas ekspozycji 5 minut, z guidowaniem
[Obrazek: m13_2005_06_31.jpg]
(przepraszam od razu za złą ostrość i złą kolimacje teleskopu)

Wnioski.
"Guiding dla ubogich" o dziwo sprawdził się w tej konfiguracji. Nie działa to może perfekcyjnie, ale z pewnością działa zadowalająco. Ekspozycja na poziomie 5 minut wydaje się bardzo obiecująca, szczególnie, że można, a wręcz należy podłączyć jeszcze do zestawu reduktor ogniskowej (0.66), co pozwoli na wydłużenie czasów ekspozycji.

Prawdę mówiąc jestem zadowolony z wyniku i nie zamierzam już dalej regulować dryftu. Może uda się jeszcze zredukować PE, poprzez dalsze "uczenie" teleskopu (PEC Training).

Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy podczas moich walk z montażem służyli mi radą i moralnym wsparciem.

Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
witam,

Jacek, robisz kawal dobrej roboty. Bardzo ciekawe i potrzebne rzeczy mozna przeczytac.
A 13stka fajowa!  Smile

gratuluje cierpliwosci Wink

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
witam,

Jacek, przepraszam ze odrobine odejde od problemu guidingu ale chcialem sie Ciebie zapytac o betonowy postument pod teleskop.  Smile

Czy mozesz powiedziec jakiej wysokosci jest ten postument (ew. plaszczyzna na ktorej montujesz wedge'a)? I w zwiazku z tym, czy przy takiej wysokosci obserwacje (i generalnie nawigowanie calym tym osprzetem) jest wygodne czy moze z perspektywy kilku miesiecy uzytkowania cos bys zmienil w tym ustawieniu?

Odpowiedz
Jest zrobione dokładnie według planu.
http://pala.2com.pl/obserwatorium/Domowe...miczne.htm

Wysokość postumentu od podłogi to około 40 cm. Nic bym nie zmieniał.
Jacek Pala - tel. +48 602 315 947 (wieczorem) GG: 8912790 http://www.ScopeDome.com http://www.astronomia.slupsk.pl
Odpowiedz
witam,

http://astronomy.thorngarden.net/polar_alignment.html
moze sie przyda ten link. Traktuje o kalibrowaniu LX90  Smile
nie czytalem jeszcze wiec nie wiem jaka wartosc soba reprezentuje prezentowana tam wiedza.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości