Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Periodic error - jak określić bez webcama
Z tego co opublikowales wynika na moj clopski rozum to:

Sredni PE dla osi RA - 79.1"
Max PE dla osi RA - 134.0"

Sredni PE dla osi DEC - 36.4"
MAX PE dla osi DEC - 38.7"

Te wyniki nie wroza dobrze o ile dobrze je odczytalem, montaz jest praktycznie niekorygowalny, no chyba ze przez uzycie guidera...
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Jak wyłączysz napęd w montażu, to gwiazda powinna dryfować wzdłuż osi poziomej. Jak leci trochę w górę lub w dół to musisz lekko obrócić kamerę. Włącz celownik w k3, z tym idzie łatwo zobaczyć czy jest dobrze Smile Ale ustawiłeś prawie idealnie.

A co z obrazka wynika? No więc PE +/- 25" (o ile powiedziałeć programowi o 1000mm ogniskowej. Jak masz wpisane 2000 to znaczy że PE jest 2x większy :Smile ), na oko okres ~480s.
Odpowiedz
No to ja cos zle odczytalem Smile

[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Bielack ja nie wierze w ani jedno zero z tych 1000mm ogniskowej, bo to cassagren jest a i niewiadomo co dokońca zrobił reduktor .  :Smile
weź na podstawie fotki zmierz rozstaw dwóch gwiazd w pixelach i sprawdź ile mają w planeterium w sek łuku. na tej podstawie policz ile twój układ ma sek/ pixel i stąd policz ogniskową.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Przypominam, że wykres PE był robiony przy "defoltowym" F10, czyli 2000 mm.
Tylko do zdjęcia założyłem reduktor, by więcej się w kadrze zmieściło.
Czyli PE montażu MT3-S jaki posiadam to 55" - to bardzo zabawne. I niech ktoś jeszcze spóbuje powiedzeć, że warto kupić Tała 250 na tym moncie, bo jest wystarczająco dobry. Do wizuala, owszem - jest bardzo dobry.

Nie wiem, jak jest skonstruowany poprzedni montaż z napędem. W moim, (nie mam jak zrobić fotki) jest tak:
- silnik
- taka klatka z 7 (siedmioma) kółeczkami zębatymi (jedno napędza drugie)
- wieksze (ok 4 cm średnicy) kółko zębate z trzema śrubkami na sprężynkach (podobno sprzęgiełko)
- kółko zębate na osi ze ślimacznicą
- wielkie koło zębate osi RA (ok 10 cm średnicy)
I tak, śilniczek wprawia wszystko po kolei w ruch. Jak to ma dobrze chodzić, gdy w tej klatce / ramce te kółeczka zębate sobie klekocą radośnie?  :-[
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Ale głównym winowajcą pozostaje ślimak, bo krzywa jest sinusoidopodobna i z właściwym okresem. Może jakby ślimak był idealny, byłoby widać błędy przekładni. Ale to już byłyby pojedyncze sekundy łuku i krótszy okres.
Odpowiedz
o ile to ślimacznica sie na osi RA nie mimośrodzi.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
dokładnie, błąd na przekładni planetarnej (tej z tych siedmiu kółeczek) jest mniejszy o wielkość przełożenia przekładni ślimakowej
pozdrowienia
niestety, decydującym elementem dokładności prowadzenia montażu,  jest dokładność wykonania przekładni ślimakowej, nie mogłem się doszukać ile zębów ma ta przekładnia, w Twoim montażu, ale przy założeniu, że ma 144 zęby (i naturalnie ślimak jest jednozwojowy), to błędy wykonania przekładni planetarnej, czyli tej następnej,  będą już miały 144 razy mniejszy wpływ na wielkość okresu pe
Odpowiedz
No to na dokładkę PE z Optisana  ;D Zapomniałem kiedyś ze mam włączoną ekspozycję i poszedłem jeść, wyszło tyle. To wieksze wahnięcie to prawdopodobnie wyłączanie aparatu.  PE mi wyszło na poziomie 60" +/- 10"  :Smile

[Obrazek: 6.JPG]
M 81
Odpowiedz
wreszcie po wielu bólach, chyba udało mi się wyznaczyć ten choler.. PE, a chyba, bo wyniki są dobre, podejrzanie dobre:

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=6875]

czas to 12 min 45 sec, avik 640x480 1fps, webcam intel cs330, obiektyw pentacon 5,6/500

oczywiście dopiero webcamem można mówić o jakiejś dokładności, ale wyniki są aż za dobre  :o  ;D
pozdrowienia
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości