Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okulary - kwestia wyboru.
Przymierzam się do rozszerzenia swojego zestawu okularów i oczywiście stanąłem przed dylematem osiołka u żłobu...  Wink
Mam Tala 100R i newtona 230/1175. Po wstępnej analizie polskiego rynku (cztaj: A. i H.) kuszące wydają mi się:
a) do planet (oba telepy):
  -  Baader Genuine Ortho 5 mm,
  -  Vixen LV 5mm,

b) do małych powerów (newton):
  -  William Optics SWAN 33 mm 2",
  -  Soligor Kellner RKE 32mm 2".

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące przedstawionych okularów bądź propozycje innych modeli/dostawców. Obecnie mam trzy rosyjskie S-Plossle: 25, 10 i 6,3 mm oraz soligorowego barlowa x2, wszystko 1 1/4".
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
Brak Ci okularu do najlepszych powiększeń do DS 15-20mm  :Smile  Dają one maksymalne powiekszenie które daje ciemne tlo nieba a nie rozcieńcza jeszcze za bardzo obiektów. I 15 i 20 najlepiej sprawdzają się u mnie do wypatrywania najsłabszych obiektów i w 114 i w 270.
Odpowiedz
Okular który radzi Hamal (ogniskowa 15-20 mm) powinien mieć spore pole widzenia. Więc napewno NIE KELLNER, ekonomiczny będzie PLOSSL. Moze jakiś 15 mm szerokokątny Ci się trafi?
Possdrafka!
Miłek
Odpowiedz
(05.06.05, 22:32)piotrko link napisał(a): ...
a) do planet (oba telepy):
  -  Baader Genuine Ortho 5 mm,
  -  Vixen LV 5mm,

b) do małych powerów (newton):
  -  William Optics SWAN 33 mm 2",
  -  Soligor Kellner RKE 32mm 2".
...

Z tych co wymieniłeś mam Baader Genuine Ortho 5 mm i William Optics SWAN 33 mm 2" do Newtona 200/1200, więc poniżej kilka moich skromnych słów o obu:

a) Baader Genuine Ortho 5 mm- pierwszy plus który się rzuca w oczy przy patrzeniu przez ten okular to praktycznie zero aberracji, Księżyc i Jowisz na krawędzi nie mają żadnego koloru. Można się tam czegoś doszukać szczątkowego, ale tylko dlatego, że wiadomo, że być musi ;D. Obraz jest bardzo kontrastowy. Odległość źrenicy oczywiście tragiczna, widać czasem swoje rzęsy ;D, trzeba odsunąć oko dalej, żeby było bardziej komfortowo, powoduje to niestety spadek i tak małego pola widzienie, a w moim Dobsonie przy takim powiększeniu to co kilkanaście sekund trzeba go szturchać. Tak myślę czasem czy nie lepiej by było gdybym miał 6mm, ale nie ze względu na niewygodę tylko na to że trochę mniejsze powiększenie częściej dawałoby lepszy obraz. Nie mogę porównać go niestety z lantanem 5mm, mogę tylko z zoomem lantanowym ustawionym na 8mm, więc to żadne porównanie.

b) William Optics SWAN 33 mm 2"- podawane pole widzenia 72st. to żaden kit, ono naprawdę mniej więcej tyle wynosi, wg mnie nie jest mniejsze niż 70st. Obraz w tym okularze jest bardzo dobry prawie w całym polu, dopiero na samym brzegu jest nieostrość jak się przyjrzeć. Mój sprzęt ma f6, Twój f5.1,  teoretycznie koma 38% większa, więc ten nieostry brzeg może być większy niż u mnie, chociaż dla mnie to on nieistnieje i jest to tylko malutki margines przy brzegu. Aberracje trochę widać na bardzo jasnych obiektach, ale tym okularem nie obserwuje się księżyca.

Jak dla mnie oba okulary warte są swojej ceny, a postawione obok siebie wyglądają jak mrówka przy słoniu  ;D ;D
Celestron StarHopper 8 (200/1200), Kronos 20x60, Skylux 70/700
Odpowiedz
Czy tło nieba w ploslu 25mm nie jest zbyt jasne albo na styk z miejsca skąd obserwujesz? Właściwie to jest wykładnik czy "możesz kupić 33mm"
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Obserwowalem M 31 w 270mm przez 20mm, 25mm, 32mm, te dwa ostatnie pożyczylem od Heńka. Pasy ciemnej materii i inne detale najlepiej bylo widać w 20mm, podobnie było z cirrusem.
Odpowiedz
Dzięki za wspomnienie o 20mm, przypomniałem sobie że mam jakiegoś Plossla o tej ogniskowej. 8)
W międzyczasie Emde podesłał mi link do swojej strony z testami okularów: 
www.astronoce.pl (jeszcze raz dzięki, Emde).
Po ich lekturze coraz bardziej skłaniam się do Swana, chociaż wydaje mi się, że faktycznie lwi pazur łabędzia (!??) będzie można zaobaczyć dopiero pod ciemnym niebem.
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
(06.06.05, 17:53)piotrko link napisał(a): ...W międzyczasie Emde podesłał mi link do swojej strony z testami okularów...

witam,
ja zrobilem to samo i wlasnie dzieki testom Emde wybor padl na SWANY  Smile
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
(07.06.05, 18:12)PJan link napisał(a): [quote author=piotrko link=topic=6095.msg94123#msg94123 date=1118076802]
...W międzyczasie Emde podesłał mi link do swojej strony z testami okularów...

witam,
[/quote]
Emde=kreator wyborów
PS. ja też kupiłem Swany  :Smile Wink Smile
Odpowiedz
(07.06.05, 18:12)PJan link napisał(a): [quote author=piotrko link=topic=6095.msg94123#msg94123 date=1118076802]

witam,
[/quote]

I... ?

(07.06.05, 18:55)zakapiorek link napisał(a): [quote author=PJan link=topic=6095.msg94197#msg94197 date=1118164324]
[quote author=piotrko link=topic=6095.msg94123#msg94123 date=1118076802]

witam,
[/quote]
Emde=kreator wyborów
PS. ja też kupiłem Swany  :Smile Wink Smile
[/quote]

I...? Może by tak chłopaki jakieś recenzje poszczególnych ogniskowych  :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości