Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Soligor 4 mm do projekcji Slonca na ekran
(30.05.05, 09:04)r.ziomber link napisał(a): Wlasnie znalazlem w archiwalnym numerze Vademecum Milosnika Astronomii (3/03) artykul "Amatorski helioskop". Autor zastosowal do projekcji identyczny obiektyw (PZO 68/400) i okular Soligor 6 mm....

Chwila, ale w helioskopie będą wysokiem temp. na okularze? Gdzie się daje szczelinę, czy pryzmat ( nie znam dokładnie budowy) przed czy za nim?
Odpowiedz
(30.05.05, 09:15)HAMAL link napisał(a): Chwila, ale w helioskopie będą wysokiem temp. na okularze? Gdzie się daje szczelinę, czy pryzmat ( nie znam dokłądnie budowy) przed czy za nim?
Nie - opisany w artykule przyrząd to zwykla luneta rzutujaca obraz na ekran sloneczny znajdujacy sie w skrzynce, celem "eliminacji swiatla pasozytniczego". Nie ma tam chyba szczelin, przeslon itp...
Strona autora instrumentu:
http://republika.pl/planpota
To "cudo" wyglada tak:
[Obrazek: helios.JPG]
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
Znając odległość ekranu projekcyjnego od okularu, ogniskowe okularu i teleskopu można policzyć, jakiej średnicy uzyskamy obraz Słońca z danym okularem. Wystarczy zastosować zwykłe równanie soczewki. Wcześniej musimy policzyć,jakiej średnicy bedzie obraz Słońca w ognisku głównym teleskopu. Powiedzmy,że rozmiar tarczy Słońca to 32', czyli 0.533 st. to daje 0.0093rad. Jak pomnożymy przez ogniskową, dostajemy rozmiar Słońca w ognisku głównym. Potem wystarczy równanie soczewki 1/f=1/x+1/y, przy założeniu,że okular daje obraz rzeczywisty powiększony, a przedmiotem jest obraz Słońca w ognisku głównym teleskopu, czyli odległość przedmiotu x jest nieco większa od ogniskowej okularu, znamy zaś ogniskową f okularu i odległośc obrazu y, którą będzie odległość ekranu projekcyjnego. Zaś powiekszenie [liniowe, nie kątowe!!!] obrazu Słońca wyniesie y/x.  Oczywiście rachunek jest przybliżony [równanie cienkiej soczewki], ale do oszacowań projektowych wystarczy -robiłem kiedyś przymiarki do własnego projektora... Pozdrawiam
-Jarosław
P.S. Polecam stronę nt. SUN GUN -wrzuć to hasło w wyszukiwarkę, bo nie mam na tym kompie linku...
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Niezły gun :o
http://www.america.net/~boo/html/sun_gun.html
Tylko jedno mnie martwi: co zastosować jako błonę do zrzucania obrazu? bo raczej nie papier. :Smile
NPZ Tal 100RSMT (4" F10 Achro), Ortho 7mm, fylterki planetarne, plusle, Tento 7x35 cdev@stop.spaam.teleskopy.pl www.gronki.teleskopy.pl
Odpowiedz
może zastosować do rzucania kalkę techniczną  :Smile
na razie: Turist-5, Canon  EOS500 i PS G2, Zenit 12XP,Canon EOS400D i kilka szkiełek, niestety Optisan Star 114,1000 II; Lidloscope Wink
Odpowiedz
Ja do małej skali stosuje kliszę rengenowską jako matówkę, nie za ciemną nie za jasną.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości