Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łacińskie nazwy gwiazdozbiorów i nie tylko
Chciałbym nauczyć się poprawnie wymawiać łacińskie nazwy gwiazdozbiorów. Przeszukałem poski fragment Sieci, lecz poza standardowymi tabelami z nazwami w obu językach, uzupełnioną czasem o formę dopełniacza (np. http://www.pulsar.elbi.pl/gwiazdozbiory.php) nic nie znalazłem. Wyszukałem natomiast poradnik dotyczący wymowy w języku angielskim: http://www.belmontnc.4dw.net/const.htm#table  Nie do końca jestem jednak przekonany czy jest to z naszego punktu widzenia poprawna wymowa. Szukałem wskazówek w serwisie: http://lacina.strefa.pl/index.php?opcja=wymowa, jednak podane w nim reguły są niewystarczające (przynajmniej dla mnie).
Czy jest jakiś ogólnie przyjęty standard wymowy łacińskich nazw gwiazdozbiorów?
Problem dotyczy też części nazw gwiazd. Jak sobie radzicie z tym problemem?
Odpowiedz
Sprawa wygląda tak, że przez 5 lat uczyłem się łaciny. Co prawda prawie nic już nie pamiętam, ale wymowa jest oczywista i dużo łatwiejsza niż w wielu udziwnionych językach, prawie tak prosta jak w polskim Smile. Praktycznie jak jest napisane, tak się czyta...
Poza tym możesz się przejść do jakiejś nauczycielki języka, jeśli tak Cię to dręczy, gdyż trudno gadać na forum Wink.
Odpowiedz
A to prawda.
Mam siostre we włoszech, jestem tam dwa razy do roku. Język włoski to prawie slang łaciny, to bardzo prosty język a i wymowa nie nastręcza trudności, jak napisał Henryk. W Twojej kwestii ArekP, podstawa to osłuchanie, polecam pooglądać RAIuno, bez kitu takie rzeczy pomagają w wyłapaniu niuansów wymowy.
na razie: Turist-5, Canon  EOS500 i PS G2, Zenit 12XP,Canon EOS400D i kilka szkiełek, niestety Optisan Star 114,1000 II; Lidloscope Wink
Odpowiedz
No z tym włoskim i łaciną w podobieństwie wymowy to bym nie przesadzał. Również uczyłem się (podobnie jak Henryk jakieś 5 lat) łaciny i teraz gdy zabieram się na ostro za Włoski dostaje po dupie bo maniery wymowy (prawidłowe) pozostawione przez moją Panią "łacinniczkę" czasem przeszkadzają.
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
Skoro to dla Was takie proste to poproszę o podanie wymowy dla: Auriga, Bootes, Ursa Minor, Vulpecula. Nic tak nie uczy jak przykłady. A wracając do angielskiej strony, to czy moglibyście mi powiedzieć czy oni wymawiają to tak jak my czy inaczej?
Odpowiedz
Zgadnij, na co Anglik mówi "Sadżitarijes". Albo Amerykanin "Dżiminaj".
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Pewnie Strzelec i Bliźnięta Smile 
Odpowiedz
Mnie interesuje jak prawidłowo powinno się nazywać/wymawiać nazwę największego księżyca Jowisza:
Ganimedes czy Ganimed ?
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Obie formy są poprawne i równoznaczne.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Witam,

oto historia podana w "Uranii" z 1961r.

co to za obiekt, którego nazwę Amerykanie potrrafią wymawiać (i napisać) jako:  "beetle goose",  battle guess" lub "beat a gooss"  ??? :o

Dla ułatwienia podpowiedź: na spotkaniu astronomicznym zapytano Alberta Michelsona (wyznaczył średnicę tego obiektu), jak należy wymawiać poprawnie tę trudną dla anglików i amerykanów nazwę.  "Nie wiem" - odparł astronom - "dlatego zawsze używam jej innej nazwy Alfa Oriona". ;D ;D ;D

Hermes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości