Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słońce
Mam takie pytanie:
25 maja zauwazyłem wokół Słońca takie cosTongue taka wielka kula najpierw myslałem ze to chmury, ale nic sie nie zmieniało
może ktoś wie co to było???
Odpowiedz
Pewnie nie kula a okrąg.  Wink
To pewnie było Halo słoneczne. To taki zjawisko w którym promienie świetlne załamują sie w kryształkach lodu wysoko w chmura typu cirrus i tworzy się taki świetlny okrąg zwany Halo  Wink
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Wygladalo to tak:
www.astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5962 ?
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
Na 100% halo- też widziałem Smile
Robiłem fotki, może wrzucę w wolnej chwili...
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz
Też to dziś widziałemSmile
Odpowiedz
Jeszcze jedno, to niekoniecznie mogło być halo  8). Faktycznie to coś mogło mieć kształt kuli. To się nazywa wieniec i powstaje najczęściej w chmurach altocumulus i altostratus.
Wieniec wygląda jak tak tarcza wokół Słońca i jest zwykle czerwony na obrzeżach chociaz to ciężko zauważyć. Najważniejsze w rozróżnieniu halo i wieńca jest to w jakiej chmurze powstało i jaki miało kształt.
lornetka: Breaker 10x50 teleskop: Bresser Pluto/S 114/500 Kamerka: Philips TouCam Pro 840k
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości