Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vixen czy Soligor
(10.05.05, 14:07)Gemini link napisał(a):To i ja sie wtrące: Czy robi się 4mm ortoskopy, czy to jest po prostu nieopłacalne ze względu na komfort obserwacji i trudności w wykonaniu ???

http://www.teleskop-service.de/AstroTS/O....htm#ortho

:Smile
Odpowiedz
Vlad, Cassiniego widziałem już przy 45x. Przy 225x obraz jest po prostu miodzio. Widać masę szczegółów. A Księżyc to już nawet nie mówię. Mnie  4mm w zupełności wystarcza, i nie narzekam. Więc lepiej zrób tak jak Ci radzą doświadczone osoby a na mnie nie patrz ;D Pozdrawiam Wink
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
(10.05.05, 14:07)Gemini link napisał(a):To i ja sie wtrące: Czy robi się 4mm ortoskopy, czy to jest po prostu nieopłacalne ze względu na komfort obserwacji i trudności w wykonaniu ???

hee mało tego !! TMB robi okulary monocentryczne 4mm z jeszcze mniej wysuniętą źrenicą.

http://www.tmboptical.com/catsTree.asp?cat_id=24

Jest na to rada : jeżeli oglądasz planety to możesz mimo wszystko trzymac oko w 'bezpiecznej' Big Grin odległości od szkła. Pole się wtedy zawęzi ale planetkę nadal będziesz widział całą. Nie należy się martwić malutką średnicą soczewki ocznej, bo źrenica wyjściowa i tak zwykle jest mniejsza niż ta soczewka.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz

(10.05.05, 17:34)NGC 7841 link napisał(a):Jest na to rada : jeżeli ogl±dasz planety to możesz mimo wszystko trzymac oko w 'bezpiecznej' Big Grin odległo¶ci od szkła. Pole się wtedy zawęzi ale planetkę nadal będziesz widział cał±. Nie należy się martwić malutk± ¶rednic± soczewki ocznej, bo ¥renica wyj¶ciowa i tak zwykle jest mniejsza niż ta soczewka.

NGC, spokojnie nie jestem laikiem, wcale nie martwię się średnicą wyjściową orto i wiem w jaki sposób patrzeć aby było 'fajnie'. Tak po prostu się za pytałem z czystej ciekawości bo nie znalazłem  (widocznie źle szukałem- dzienx Hamal Big Grin) takiego orto.
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz
No jakoś tak przesadnie mądrzejszy w tej dziedzinie się nie czuję.
Wciąż nie wiem czy waro brać tą 4mm czy nie (jak narazie to raczej Piwi mnie "dozachęcił" Smile
Hamal, mówisz że lepiej byłoby 6mm, no ale jak paztrzełem na Vixena to ma on odległość od oka 4mm (czy ten 1mm robi aż taką różniecę w komforcie obserwacji ?, czy raczej uważasz że 225x na tym lustrze może nie dać ostrych obrazów (chociaż Piwi twierdzi że ma ostre)).
A, i jeszcze jedno gdybym jedank zdecydował się na 4mm Vixena, to zastanwia mnie fakt że Vixen nigdzie na Swioch stronach nie podaje info o takim okularze (skąd więc mają go w Delcie i czy to nie jakiś przekręt)
Pozdr
Vlad

Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz
Tu masz odpowiedź na maly LER

(10.05.05, 17:34)NGC 7841 link napisał(a):      Jest na to rada : jeżeli oglądasz planety to możesz mimo wszystko trzymac oko w 'bezpiecznej' Big Grin odległości od szkła. Pole się wtedy zawęzi ale planetkę nadal będziesz widział całą. Nie należy się martwić malutką średnicą soczewki ocznej, bo źrenica wyjściowa i tak zwykle jest mniejsza niż ta soczewka.

Mały nie mały LER ja też oko i tak trzymam 10mm w moim 4mm okularze, wychodzi to samo z siebie naturalnie i nie ma zludzenia malego pola ani nic podobnego.

Czy 4mm? Powiem Ci tak. 6mm i tak będziesz musiał kupić bo daje maksymalne najlepsze powiekszenie. Saturn juz idzie spać, Jowisz niedlugo też a za kilka miesięcy Mars, bardzo sprzyjajaca opozycja. Dwa lata temu jak go obserwowałem to 4mm stał w kącie bo o ile sprawdza się na Saturnie (pierscienie , przerwa Cassiniego, to są bardzo kontrastowe obiekty) o tyle nic a nic sie nie sprawdzał na Marsie gdzie wszystko nie jest grą kantów a tylko kolorów. Ja obserwowałem Marsa w 6mm i choć powiekszenie mniejsze to ilość dostrzeganych delali to wynagradzała. Będziesz mial za dużo kasy to i 4mm tez sobie kupisz.
Odpowiedz
(10.05.05, 16:04)Piwi link napisał(a):Vlad, Cassiniego widziałem już przy 45x.

jasne, tak samo jak jego 13 księżyców...
Odpowiedz
(11.05.05, 12:40)Adam Sz link napisał(a):[quote author=Piwi link=topic=5881.msg90669#msg90669 date=1115737474]
Vlad, Cassiniego widziałem już przy 45x.

[/quote]

Pewien Doktor widział "rój kiężyców" ;D  Saturna w ZRT ale to inna bajka. Kiedyś też uważałem że należy człowieka który widzi rzeczy której nie ma prawa zobaczyć przeknać że jest w błędzie, tylko nie wiem po co :Smile. On i tak wie swoje i będzie tkwił na tym stanowisku  :Smile
Odpowiedz
(11.05.05, 12:40)Adam Sz link napisał(a):[quote author=Piwi link=topic=5881.msg90669#msg90669 date=1115737474]
Vlad, Cassiniego widziałem już przy 45x.

[/quote]
Wiem, że z tymi ksiezycami to była jedna wielka gafa z mojej strony, ale Cassiniego widziałem przy 45x !!  >Sad Z resztą  kilka innych osób na forum też więc Adam nie bądź taki niedowiarek. Spróbuj może kiedyś sam przy super seeingu i pogodzie dojrzeć przerwę przy takim powiększeniu, a może Ci sie uda.
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
Dzięki Hamal za rzeczową i konkretną odpowiedź.
Powiedz jeszcze proszę czy warto inwestować w Barlowa 2x Vixena rzeby mieć na początek szerszą gamę powiększeń z tych Kelnerów co dostanę z Celestronem. (Na początek nie będę miał kasy żeby je wymienić na co innego), czy wogóle w barlowy się nie bawić.
Jeszcze pytanko czy 6mm plossl czyli 150x wystarczy na przerwę Cassiniego (wrazie jakby żona zamnknęła na dłuższy czas fundusze na dodatkowe okulary i ta 4mm miała by się odwlec w czasie)

Pozdrawiam

Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości