Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vixen czy Soligor
Witam!
Będę potrzebował kupić plossla 4mm do Celestrona FirstScope 114.
Ze względu na skromne możliwości finansowe w grę jak sądze wchodzą
Vixen (z DeltaOptical 85,00) i Soligor (z AstroKraka 95,00).
Który z nich wybrac i dlaczego. (A może jakiś inny?).

Pozdrawiam
Vlad
Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz
Przy takiej krótkiej ogniskowej to ten okular więcej będzie leżał u Ciebie w szafce. Powodem tego jest mała odległość źrenicy przez co kiepski komfort obserwacji, będziesz musiał kleić oko do tego okularu według mnie minimum dla Plossli to 7,5mm niżej bym nie zchodził
Polluks dobson 150/750 + pare okularków, Canon EOS 300D
Odpowiedz
To ten sam okular tylko ma inne literki na obudowie Smile
Odpowiedz
witam,

A moze warto zaczac od pytania: do czego chcesz taki okular?
Bo wartosc "4mm" wprowadza pewne zaklopotanie  Wink
Jestes pewien ze chesz taki okular (mam nadziej ze nie chcesz osiagnac w telepie max powiekszenia - tj. x350)?

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
W Celestronie FirstScope 114 da on jakies 225x, mozliwe ze dawane obrazy beda ok, mozesz jednak sie rozczarowac...
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
(10.05.05, 09:49)Andee link napisał(a):... mozliwe ze dawane obrazy beda ok, mozesz jednak sie rozczarowac...
Pod względem komfortu napewno sie rozczaruje
Polluks dobson 150/750 + pare okularków, Canon EOS 300D
Odpowiedz
5mm polecam, a że takich nie ma to 6mm mówie to na podstawie doświadczenia 4 letniego z takim teleskopem.
Odpowiedz
Dlaczego 4mm,
powiem tak, na razie nie jestem zbyt biegły w tym temacie, to będzie mój pierwszy teleskop. Na raziem mam kontak z jednym użytkownikiem tego sprzętu konkretnie z Piwi'm (bywa też na tym forum). On ma właśnie 4mm Soligora i mówi że obrazy są bez zarzutu i widzi elegancko przerwę Cassiniego. Powiem szczerze, też chcaiłbym ją zobaczyć. Z drugiej strony przy recenzjach tego Teleskopu na stronach DeltaOptical, pojawiły się głosy (konkretnie od Kinio25, że przy użyciu Possla 10mm to nic z tego, a z barlowem 2x to też ciężko).
Wiem że 225x przy lustrze 114mm to jest tak na granicy "wydolności",
ale nie powiem żeby mnie nie kusiło, tym pardziej że Piwi mówi że z tym Soligorem to obrazki są bdb.
Powiedzcie proszę co myślicie i przy okazji czy warto kupić barlowa 2x do czego gorąco namawia Pan z Delty, odradzając ,podobnie jak Wy, 4mm ze względu na niekomfortową obserwację.
Bardzo liczę na waszą pomoc, wasze doświadczenie jest jedyną szansą,że nie popełnię błedu.
Pozdrawiam
Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz
Okulary przedzialu 9-12.5 są kiepskiej jakości, male pole, aberracaja przy brzegach, jak dodać do tego Barlowa powstaje kiepska mieszanka.
Odpowiedz
To i ja sie wtrące: Czy robi się 4mm ortoskopy, czy to jest po prostu nieopłacalne ze względu na komfort obserwacji i trudności w wykonaniu ???
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości