Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiatrak
Czy my o czymś nie zapominamy?

Cieple lustro w cieple da dobre obrazy, zimne na chłodzie też, podobnie jak chwilowo na początku cieple na chłodzie
owiewane wiatrakiem. Rozumiem że wiatrak przyspiesza proces chłodzenia ale zastosowanie go pod czas obserwacji
dziwi mnie. Ja w czasie studzenia lustra mam nie tylko kiepskie obrazy spowodowane jego ciepłem ale także
zmianą geometrii pod wpływem nierównomiernego studzenia przez co obrazy gwiazd i planet na ten czas mają czasami
kiepski wygląd. Wszystko wraca do normy po osiągnięciu przez całe lustro jednolitej temperatury, jak więc można prowadzić
obserwacje pod czas studzenia?
Odpowiedz
Jakoś nie doczytałem się aby ktoś tu pisał o obserwacjach w czasie studzenia lustra.
Jeśli o mnie idzie, jak pisałem, celem wentylacji było pozbycie sie uciążliwego w moim przypadku roszenie i ten cel został opisanym sposobem w zupełności osiągnięty.
Chłodzenie jest u mnie sprawą drugorzęną, bowiem mam zwykle dostatecznie dużo czasu od rozstawienia sprzętu do rozpoczęcia obserwacji.
Jak pisałem, ruch powietrza w tubie (nie chłodzenie) ma w pewnych warunkach wpływ na pogorszenie jakości obserwacji.
Maciek
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
To fakt, nigdy nie prowadzilem obserwacji podczas studzenia teleskopu...
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
(18.04.05, 20:48)MaciejRZ link napisał(a):Jakoś nie doczytałem się aby ktoś tu pisał o obserwacjach w czasie studzenia lustra.

To ciekawe bo ja ciągle o tym czytam jakie to dobre są obrazy przy wlączonym wentylatorze.
Odpowiedz
Hamalu
To jest w sumie drobiazg, ale jak piszesz "ciągle" i na tym kończysz to znaczy, że nigdy.
Ja pisałem, że "nie spotkałem". Jeśli coś masz to proszę konkretnie a ja się zgodzę, bo jestem zgodny człowiek.
Maciek
Odpowiedz
(19.04.05, 10:15)MaciejRZ link napisał(a):Hamalu
To jest w sumie drobiazg, ale jak piszesz "ciągle" i na tym kończysz to znaczy, że nigdy.
Ja pisałem, że "nie spotkałem". Jeśli coś masz to proszę konkretnie a ja się zgodzę, bo jestem zgodny człowiek.
Maciek

Własnie widzę  ;D

Zum Beispiele

Punkt 6, 5 akapit od słów " Włączyliśmy wentylaor..."

[Obrazek: asct2a.jpg]
Odpowiedz
Wyraźnie naginasz fakty do swoich postów.
Przytoczony cytat przed kilku laty nie jest wypowiedzią tu - po pierwsze, po drugie - mało się to ma do ciągle, wreszcie po trzecie - przytoczony sytat dotyczy testów ASCT i nie widzę w nim konkluzji o celowości obserwacji ciepłym lustrem z włączonym wentylatorem.
Zaobserwowany przez autora tekstu efekt, jak z pewnością zauważyłeś, poczodzi od wpływu na jakość obserwacji, warstwy ciepłego powietrza nad lustrem.
Człowiek napisał to co zapewne widział i nie widzę powodu aby przypisywać mu podteksty o nowych metodach obserwacyjnych.
Maciek
Odpowiedz
Nie będę tu robił wycieczek personalnych aby podawać przykłady, nie mam na to ochoty,
zwłaszcza że widze iż ktoś jest tu przewrażliwiony na punkcie mojej osoby.

Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
(20.04.05, 11:06)HAMAL link napisał(a):....widze iż ktoś jest tu przewrażliwiony na punkcie mojej osoby.

Pozdrawiam, Grzegorz

Zapewniam Cię Grzegorzu, że jesteś w błędzie!

Pozdrawiam Maciek
Odpowiedz
Panowie, nie ma sie co spierac, zwlaszcza ze jak sadze doszlismy do identycznych wnioskow. Powietrze ma byc wyciagane z tubusa, a wlaczanie chlodzenia w czasie obserwacji, przynajmniej wg. mnie mija sie z celem. ASCT nie ma za zadanie dodanie teleskopowi funkcjonalnosci suszarki do wlosow, a jedynie szybkie schladzanie teleskopu przed obserwacja.
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości