Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiatrak
(10.04.05, 19:24)Janusz_ P. link napisał(a):ASCT nie ma nic wspólnego z tym o czym piszesz, czyli ze specjalną dedykacją swoje własne słowa weź pod rozwagę:
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz...  

Janusz...
Zachowujesz sie jak malolat... Powinno sie znizyc do Twojego poziomu i powiedziec Ci cos w kimacie:
wez cos ciezkiego  - np cos ze swojego... "sklepu"  i uderz sie tym bardzo mocno w glowe!
Zapewne nie pomoze ale moze chwilowo ustapi nacisk na zdrowy rozsadek.

szkoda tracic chocby grosz na czytanie Ciebie! Rozwalasz mnie strasznie  :-\
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Do rzeczy Panowie - do rzeczy.
W swoim teleskopie a również Jacka, od wielu lat stosujemy "wentylację" i nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby negować zasadność takiego rozwiązania. Różne były tylko przyczyny jej zastosowania. O ile temat kręci się wokół chłodzenia lustra, dla mnie z uwagi na miejsce obserwacji, istotniejszą sprawą było zapobieganie skraplaniu się pary wodnej. Zastosowałem wentylator z zasilacza komputerowego, umieszczony pod otworem centralnym w płycie podstawy. Bracia w swej dalekowzroczności przewidzieli taką ewentualność, więc wystarczyło tylko usunąć pokrywkę od słoika (znawcy wiedzą o czym mówię). Wentylator pracuje jako wyciągowy bo po pierwsze; zapobiega to nawiewaniu "śmieci", po drugie zapewnia łagodniejszy przepływ powietrza od wylotu rury. Zdarza się przy dużych powiększeniach i dobrym seeing'u, że ruch powietrza w rurze pogarsza obraz, wtedy "wentylację" wyłączam. Natomiast nie zdażyło się aby lustro, a nawet lusterko boczne pokryło się rosą mimo, że nie raz woda ciekła po zewnętrznych ściankach rury.
Maciek
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
Potwierdzam to co mowi Maciej. W swojej syncie rowniez zamontowałem wiatrak.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=3972.0

Efekty dokładnie takie same. Teleskop szybciej sie wychladza, roszenia nie ma a okazji do potwierdzenia tego było już naprawde wiele.
Odpowiedz
Panowie [do Andee'go i Janusza] wyluzujcie już obaj... A co do meritum- nie wiem, które rozwiazanie [nadmuch czy wyciąg] jest optymalne i w jakiej formie, ale przypadkowo wiem, że wersja Janusza nie wzięła się z Księżyca. Zaimplementował ją ongiś w teleskopie Mirka D. [tak, tego od składanego Taurusa 270mm] na jego własne życzenie. Pomysł o ile wiem był wzięty ze Sky&Telescope lub ATM Journal. Była to wersja z 1 wentylatorem nadmuchowym i 3 otworami wylotowymi z drugiego boku tubusa, wersja rozwojowa miała chyba miec więcej wentylatorów. Swego czasu opis [wraz z linkiem do oryginalnego źródła] był na stronie Krzysia Gaudego www.astromator.pl, niestety od dawna nie funkcjonujacej, a szkoda... Pozdrawiam
-Jarosław
P.S. Mirek D. funkcjonuje na sasiednim forum, moze mógłby podac link do tamtego artykułu i autora.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Kazde z omawianych tutaj rozwiazan bylo publikowane w Sky & Telescope i zapewniam cie ze nie wzielo sie z ksiezyca. Linki, ktore podaje Andee tez pochodzą z tej ziemi a w dodatku z firm duzo powazniejszych niz Astrokrak. Tak czy inaczej w zaleznosci od potrzeb kazde z rozwiazan ma swoje wady i zalety. Np w ASCT wada jest to, ze w jakimklowiek stopniu nie zapobiega ono roszeniu lusterka wtornego w newtonie. Wada jest rowniez to ze trzeba wiercic dziury w tubie a nie w kazdej udaje sie to zrobic dokladnie, estetycznie i bez dalszych konsekwencji eksploatacyjnych (patrz problem tuba synty 200/1200). Zaleta zas jest fakt iz w minimalnie krotkim czasie od wlaczenia ASCT teleskop bedzie dawal dobry obraz (pomijam moment w ktorym wystapi roszenie). W pozostalych systemach dobre obrazy uzyskujemy po dluzszym czasie pracy wiatraka (kilkanascie minut) ale za to w dalszym uzytkowaniu nie mamy klopotu z roszeniem. I tu zachodzi pytanie jakie znaczenie ma dla ciebie ten czas ? Dla mnie np niewielkie bo mam ustalony porzadek pracy i zwykle w tym czasie gdy chlodzi sie telep ustawiam montaz. Poza tym wiatrak to nie wszystko. Swoja role odgrywa tez wyciag, kąt pod jakim tuba jest ustawiona w trakcie pracy wiatraka..itd, itp oraz jak zawsze... pogoda, skoki temperatur Smile

Namawiam do przeczytania artykulow ze S&T bardzo porzadnie opisuja temat nie pozostawiajac cenia watpliowsci co do decyzji ktory system wybrac.
Jakby co to mam tez gdzies w archiwum kopie artykułu na temat ASCT ze strony www.astroamator.pl
Odpowiedz
Michu, zgadzam się w 100%, tak jak piszesz - każde ma wady i zalety. Nie śmiem z resztą rozstrzygać ktore jest najlepsze [bo pewnie też zależy to od sprzętu, sposobu użytkowania itp.]. Zirytował mnie poziom dyskusji, wiesz... I bynajmniej nie jednego sprawcę tego stanu rzeczy dostrzegłem w tym wątku -stąd moje uwagi...
Ja osobiście raczej zadowoliłbym się jedynie wentylatorkiem z tyłu, przyśpieszającym chłodzenie lustra, przynajmniej w teleskopie o zamkniętej tubie - za duża ilośc otworów pewnie nie służy lustru [kurz]. Ale to kwestia chyba wielkości teleskopu -w dużych sprzętach, gdzie lustro ma w ogóle problemy z osiagnięciem równowagi z otoczeniem, taki aktywny system może być efektywny. Ale dla mnie to i tak abstrakcja, no bo z 30cm reflektorem to raczej nie bedę miał przyjemnosci pracować Sad . Pozdrawiam
-Jarosław
P.S. Trzymaj ten artykuł o ASCT, może da sie wrzucić to na jakis download na którymś z forów, sporo naprawdę ciekawych rzeczy zginęło razem ze strona Krzysia Gaudego, w tym świetny bryk do astrofoto...
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Lustro co jakis czas i tak trzeba oczyscic bo sie brudzi niezaleznie od pracy wiatraka. U mnie naprzyklad telep stoi w domu przez wieksza czesc roku a kurz wdziera sie kazdym z mozliwych otowrow. Wiec wiatrak to jedno a szczelne przechowywanie to drugie Smile

Odnosnie artykulu to postaram sie go dzis wrzucic do siebie na strone.

http://michu.teleskopy.pl/atmtips.html

artykul jest tutaj:

http://michu.teleskopy.pl/atmdoc/asct.doc
Odpowiedz
Witam kolegów  Smile
Z tego co wyczytałem, to MaciejRZ wyciąga powietrze, a Michu wtłacza powietrze. Jak rozumiem oba rozwiązania spełniają swoją rolę?
Konin 18°12'48"E  52°14'05"N
Odpowiedz
(11.04.05, 16:32)Marcus_II link napisał(a):Witam kolegów  Smile
Z tego co wyczytałem, to MaciejRZ wyciąga powietrze, a Michu wtłacza powietrze. Jak rozumiem oba rozwiązania spełniają swoją rolę?

Może wyjaśnię dlaczego wyciągam.
Uchwyt do mocowania widełek montażu usytuowany jest kilkanaście centymetrów nad ziemią, wiec przy obserwacjach zenitalnych istnieje duże prawdopodobieństwo zasysania śmieci szczególnie przy suchej pogodzie.
Druga sprawa to roszenie. Zasysanie powietrza z rury powoduje niewielkie lokalne obniżenie ciśnienia co zmniejsza prężność pary wodnej a co za tym idzie dodatkowo utrudnia jej kondensację.
Maciek
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
(11.04.05, 10:23)Jarek link napisał(a):Zaimplementował ją ongiś w teleskopie Mirka D. [tak, tego od składanego Taurusa 270mm] na jego własne życzenie. Pomysł o ile wiem był wzięty ze Sky&Telescope lub ATM Journal. Była to wersja z 1 wentylatorem nadmuchowym i 3 otworami wylotowymi z drugiego boku tubusa (...)
P.S. Mirek D. funkcjonuje na sasiednim forum, moze mógłby podac link do tamtego artykułu i autora.

Służę pomocą. Znalazłem ten artykuł w "Vademecum...", nr 1-2002, s. 12-15.
Pozwalam sobie go zeskanować i zapodać tutaj. Niektórym się przyda.  Wink

Strony 12-13:
[Obrazek: asct1a.jpg]

Strony 14-15:
[Obrazek: asct2a.jpg]
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości