Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jest 60-tka !!
Teleskop już we Wrocku , zapraszam  Big Grin[Obrazek: dom1.jpg]
Piotra nie ma juz wsrod nas... [']['][']
Odpowiedz
Co to jest akie małe, biało-czarne koło wyciągu?  Big Grin ;D
Jeżeli to 8x50 - to wygląda komicznie. Wink
Odpowiedz

Matias...
To jest bidon!  ;D
Po takiej wspinaczce na drabine to trzeba uzupelnic plyny  ;D
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz

PJan...
Pije się na dole złociste płyny jak na zdjęciu !    ;D

Ten obiekt to butla z tlenem, na takiej wysokości koło okularu trzeba uzupełniać braki, bo się jeszcze odleci w kosmos. ;D Wink
Odpowiedz
Piotrze Z,
wybacz nam: dowcipy wynikaja jedynie z zazdrosci  Wink
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Wiem że to żarty i właśnie na takie podejście "na luzie" liczyłem  Big Grin

Dzisiaj we Wrocławiu jest szansa na dobrą pogodę i mam nadzieję przetestować teleskop pod miejskim niebem . Mam porównanie do 350-tki więc będziemy się mogli przekonać czy inwestycja w wielkie lustro w miejskich warunkach ma sens . Teraz już studzi się całodobowo  8)

Odpowiedz
Artur wpadł o czasie i razem przestawialiśmy walizy , drabiny i inne graty bo po zlocie byłem kompletnie nie rozpakowany . Okazało się że blisko 600 km przez nieomal cały kraj dał się we znaki teleskopowi . O ile lustro główne solidnie zamocowane nie ucierpiało o tyle wtórne wymagało regulacji . Kolimatorem z laserkiem za 7 zł sprawdziliśmy jak się sprawy mają . Na głównym i na wtórnym różnica wynosiła ok 2 cm . Regulacja głównego niewiele dała i Artur robił delikatnie ruchy kluczem płaskim marki BMW w jedną i drugą stronę aby nic nie popsuć . Wtórne natomiast reagowało natychmiast na obroty płaskiego wkrętaka i dosyć szybko udało się nam doprowadzić kolimację prawie do ideału . Jeszcze na koniec Artur delikatnie poprawił główne i uznaliśmy że kolimacja zakończona .

Lustro wystudzone idealnie bo teleskop już kilkanaście godzin przebywał w obserwatorium a tam temperatura jest taka jak na zewnątrz . Nagler 31 pozostawiony wczoraj też był pięknie wystudzony , mieliśmy porównanie z pozostałymi okularami z walizki domowej które miały temperaturę ciepłego piwa .

Na pierwszy ogień oczywiście Jowisz i stwierdziliśmy zgodnie że "pływa" . Próbowaliśmy większych powiększeń z Naglerkami 17mm , 12mm ,7mm i było podobnie . Na początku obserwacji Jup był 3-4 stopnie nad potężnym blokowiskiem miejskim i parujące z bloków ciepło było przyczyną tego "pływania" obiektu . Po północy Jup poszedł wyżej i bloki jakby ostygły . Wróciliśmy do Naglera 31 i ukazał się piękny i ostry obraz Jowisza. W Syriuszu nigdy takiego nie widziałem . Artur musiał już wracać a i pogoda się popsuła .

Wiemy już na pewno jedno , do DS-ów przy tym teleskopie muszę zrobić dodatkowe ekrany bo na tej wysokości światła osiedlowe walą niestety po oczach strasznie . Do CCD na Atluxie to ma minimalne znaczenie bo osłania mur wysokości 2,2 metra . Hmmm trzeba było 12 lat temu wybudować mur 3 metrowy 

Tyle z doświadczeń z 60-tką pierwszej nocy w wielkim mieście .
Odpowiedz
Piotr to może jednak przyjechałbyś do Jodłowa testować nową 60-tkę.
Czy odpowiadałby Tobie termin 6-8 Maja (weekend nowiowy) ?
Spotkalibyśmy się jak za dawnych lat.
Odpowiedz
Niewątpliwie Jodłów to doskonałe miejsce do testów 60-tki . Czy uda się w tym terminie niewiem ale zrobię wszystko abyśmy się spotkali w górach .
Odpowiedz
Zapomniałem napisać że producent nie zrobił dekla do zakrycia lustra głównego . W moich warunkach przechowywania sprzętu to bardzo ważne !!!!! . Podobno jeszcze w ten weekend dekiel będzie we Wrocku , mam nadzieję .

Rozwiązanie ASC czyli "klima" lustra sprawuje się naprawdę doskonale , cieszę się dlatego bo ktoś z forumowiczów podpowiedział i w standarcie by tego nie było . Nie musiałem nic dopłacać za 6 wentylatorów , listwę i zasilacz .
Prawda jest zawsze prawdą i o ile "czepiam" się za brak dekla to za ASC muszę pochwalić producenta .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości