Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drawieńska sesja
Witam,

W piątek 1.04 wybrałem się w jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce, nad Drawę. Do miejscowości Barnimie, 5 kilometrów na południe od Drawna. Tym razem towarzyszem moim nie był Hamal, lecz twórca małego zamętu na forum - Piotr So. Wink. Nocleg uzyskaliśmy w dawnej szkole, a teraz stanicy wodnej. Koszt 25 zł za noc od osoby. Bardzo kontaktowi właściciele, ojciec i syn, przygotowali pokój, rozpalili w kominku, udostępnili przedłużacz z prądem, zostawili klucze i oświadczyli, że pojawią się dnia następnego około 10. Póki było jeszcze jasno, wybraliśmy się na rekonesans. Teren jest otwarty we wszystkie strony na kilka kilometrów. Jest też kilka wzgórz, na których można założyć stanowisko. Idealne do maratonu Messiera. Ja jednak wybrałem wygodę.
Przy budynku jest betonowy taras z widokiem na południe. Ustawiłem się na nim. Miałem dostęp do prądu i ciepłego kominka. Pod ręką miałem też czajnik i mogłem zaparzyć ciepłą kawkę. Po pojawieniu się pierwszych gwiazd ustawiłem montaż za pomocą lunetki biegunowej. Cóż za wygoda. Po nastaniu nocy astronomicznej przystąpiłem do robienia zdjęć.
Tu mała dygresja. Kilka nocy spędziłem badając PE montażu. Zamieniłem ślimaki z DE na RA, ponieważ ten z RA wykazywał zbyt duże PE. Po tym zabiegu nastąpiła znaczna poprawa. Pozostały jednak błędy prowadzenia na zębatkach. W pewnych pozycjach gwiazdy wykonują powolne ruchy w jedną i drugą stronę w takt zachodzenia zęba na ząb.
Rozwiązaniem tego będzie prawdopodobnie przekładnia z paskiem zębatym.
Pierwszym obiektem, jaki fotografowałem była galaktyka w Lwie NGC2903.

[Obrazek: ngc2903.jpg]
NGC2903

W oczekiwaniu na wyłapanie wszystkich fotonów przez kamerkę oglądałem niebo przez lornetkę 12x60. Bez problemu widziałem M63, M94, M106 oraz M101!
Na południowym horyzoncie nie zaobserwowałem ani jednego rozświetlenia.
Początkowo wioska trochę świeciła od strony zachodniej, jednak po naoglądaniu się TV mieszkańcy zaczęli wygaszać światła i zrobiło się jeszcze ciemniej.
Drugim obiektem, jaki chciałem uwiecznić był "słonecznik" M63.

[Obrazek: m63.jpg]
M63

Przed wyjazdem Hamal sugerował mi, abym sprawdził możliwość sfotografowania M104 ze względu na jej ujemną deklinację. Nie jest źle.

[Obrazek: m104.jpg]
M104

Korzystając z okazji, że Warkocz Bereniki górował, następnym obiektem była "czarnooka" M64.

[Obrazek: m64.jpg]
M64

W trakcie robienia tej galaktyki nawiedzili nas znajomi, którzy niedaleko mają domek letniskowy. Chcąc nie chcą musiałem przerwać zdjęcia i w miejsce kamerki włożyć okular. Okrzyki zdziwienia i niedowierzania wywołał obraz Saturna. Jowisz również się podobał, jak i M13. Pokaz nie był długi i mogłem powrócić do zdjęć.
Rzuciłem jednak spojrzenia na M97 i po raz pierwszy widziałem tę mgławicę z oczami!
Dochodziła trzecia i na niebie zaczęły się akcenty letnie. Pobawiłem się filtrami. Uff, ciężka robota.

[Obrazek: m27.jpg]
M27

Na jaśniejącym niebie zrobiłem "obwarzanek". Na kolor nie starczyło czasu. Świtało.

[Obrazek: m57.jpg]
M57

O 6 zwinąłem sprzęt i poszedłem się zdrzemnąć dygocząc z zimna.
Sesję uważam za udaną, a teren wyśmienity. Gorąco polecam.

Wszystkie zdjęcia zrobiłem kamerką Vestą SC3 w ognisku głównym Soligora MT-800 powieszonego na montażu Vixen GPD. Czasy naświetlania w seriach 20-40-80 sek. W przypadku M27 i M57 czasy nie przekraczały 40 sek, ponieważ dłuższe całkowicie prześwietlały te obiekty.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
Aaaaaaach.

Szczęka mi odpadła i przebiła biurko.

A ja durny cieszyłem się z przeprowadzki ze Szczecina do Gdańska. A wcześniej bywałem na pojezierzu drawskim kilka razy w roku...

Cuuudowne fotki.

Gratuluje i pozdrawiam.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
:o :o :o :o Jestem pod wielkim wrażeniem !  :o :o :o :o Szczególne wrażenie zrobiły na mnie M104 i M64. Są wyśmienite. Heniek, szczere gratulacje. Jesteś wielki ;D
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
Gratulacje, widać, że bardzo ciekawa i udana noc. Tylko pozazdrościć  Wink
paulo@iv.pl N 51°23'08" E 16°08'44" Newton 230/1600
Odpowiedz
Shok! Tyle dobrego w jedną noc!
Heniek! Ty jesteś fajny gość, takie zdjęcia walsz, że głowa mała!
Suuuper!  Big Grin
Odpowiedz
No jak Heniek da fotki to przez następny miesiąc będą mógł zmieniać co tydzień tapetę na kompie.  Smile śą extra, takie lubię.
Powiedziałeś że robiłeś ekspozycje po 20, 40 i 80 sek. A ile tak na oko wynosiło naświetlenie jednego obiektu? (godzinkę - dwie)  ??? Wink ;D
Odpowiedz
witam,

Heniek... piekne fotki!
104 i 64 powalaja! Normalnie odjazddddddddddddddddddddddddddddddddd  :o
zalamujesz ludzi  Big Grin
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
:'(
Ja też takie chce robić...
:'(
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
O kurde, jak zawsze totalnie porażające fotki produkujesz. Big Grin Chylę czoła.

A poza tym to czy nie stosujesz przypadkiem sterownika f-my boxdoerfer? Tam chyba była korekcja PE. Daje to coś?
Odpowiedz
(04.04.05, 21:16)Matias link napisał(a):(..) Powiedziałeś że robiłeś ekspozycje po 20, 40 i 80 sek. A ile tak na oko wynosiło naświetlenie jednego obiektu? (godzinkę - dwie)  ??? Wink ;D
Pisałem, że robiłem w seriach po 20,40 i 80 sekund, a im serie dłuższe, tym efekt lepszy, ale czas dłuższy. Łatwo policzyć.

(04.04.05, 21:55)Wojtek Koznowski link napisał(a):(..) A poza tym to czy nie stosujesz przypadkiem sterownika f-my boxdoerfer? Tam chyba była korekcja PE. Daje to coś?

Masz rację, stosuję sterownik Boxdoerfer. Montaż, być może jest nieco przeciążony i zachowuje się niestabilnie. PEC wprowadzony przy jakichś współrzędnych nie bardzo gra przy przestawieniu na inne. Jeszcze tego nie rozgryzłem. Oczywiście PEC poprawia sytuację, ale nie do końca. Montaż generalnie się opóźnia.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości