Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moja astrokamera - HP735
Cała historia zaczęła sie gdy zepsuł się mój pierwszy aparat cyfrowy - HP735. Problem był z mechaniką obiektywu. Gdy dowiedziałem się jak działa serwis HP nie miałem zamiaru z niego korzystać. Jest to coś na kształt serwisu podmiany U, płacisz 800zł a oni dają ci czyjś naprawiany aparat. >Sad
Postanowiłem więc, razem z tatą rozebrać aparat i spróbować go naprawić samemu. Tata jest elektronikiem, więc cyfrówka nie była mu straszna... do czasu gdy dostał "kopa" od kondensatora od lampy błyskowej (ok. 300V)  ;D To go jednak nie zniechęcięło i o dziwo udało mu się naprawić aparat Big Grin Normalny człowiek ucieszyłby się, złożył go do kupy i dalej robił zdjęcia. Ja nie jestem jednak normalny, mam skrzywienie na punkcie astro...  Tongue

W międzyczasie kupiłem Canona A75 więc drugi aparat nie był mi potrzebny. Postanowiłem przystosować HP'ka do zdjęć w ognisku głównym teleskopu. 8)
Tak oto wygląda mój aparat po małej operacji:
[Obrazek: IMG_1455.jpg] [Obrazek: IMG_1461.jpg]
Spytacie na pewno co kryje te czarne pudełko, włala:
[Obrazek: IMG_1462.jpg]
Tak, dobrze widać, to obiektyw od aparatu! Dlaczego tak? Aparat nie chciał pracować bez niego, a teraz myśli że go ma na miejscu (nawet zoom działa!).  ;D Całość pasuje do wyciagu 1,25", złączkę wykręciłem z mojej "soczewki prostującej obraz 1.5x". Wizjer zaklejony jest taśmą izolacyjną, ponieważ przedostawało się przez niego światło do matrycy.  Tongue

Spust migawki i przycisk nagrywania filmów przenosłem na "panel sterujący" ponieważ wciśnięcie spustu na aparacie powodowałoby ogromne drgania całej konstrukcji. Tongue

Podłaczany jest on u dołu aparatu standardowym złaczem typu COM1. Kabel wziąłem ze starego pad'a do Pegazusa, jest dość długi (ponad 1m) i wystarczająco elastyczny.
[Obrazek: IMG_1465.jpg]
W aparacie mam kartę SD 128MB, pozwala mi to na zrobienie >81zdjęć w najlepszej jakości (3MP)lub ok. 900 w 640x480 albo nagrania 10min video.  Taka ilość materiału jest dla mnie na razie wystarczająca (do słoneczka i łysego). Głownie dlatego że nie mam prowadzenia więc obiekty szybko uciekają mi z pola widzenia.  Sad Dla mnie jego podstawową zaletą jest mobilność, nie potrzeba komputera żeby robić zdjęcia. Jest to o tyle ważne że nie posiadam laptopa.

Są jednak małe problemy, ale do większosć do rozwiązania.
- Aparat filmy nagrywa w rozdzielczości 320x240 - to trochę mało, ale na razie może być.
- Mam problem z dokładnym ustawieniem ostrości ponieważ wyświetlacz ma tylko 1,5" a na dodatek jest kiepskiej jakości. Na szczęście właśnie pracuję na motofokusem, który na pewno polepszy sprawę.
- wyjmując obiektyw wyjąłem migawkę, przez co wszystkie zdjęcia wychodzą prześwietlone. Zmniejszenie aperatury odpada bo znaczne zmniejszy i tak małą rozdzielczość (60mm - 2.3"). Wymyśliłem więc że zrobię przysłonę szczelinową, którą będę przesuwał ręcznie przed soczewką. Na razie pomysł czeka na realizację.

Oto ogólny wygląd aparatu z podłączonym sterowaniem
[Obrazek: IMG_1467.jpg]

Teraz pora na efekty:
Księżyc - 23.03.2005
[Obrazek: moon2.jpg] [Obrazek: moon2_2.jpg]
Mozaika 4 zdjęć. Każde z nich - stack 100-200 klatek AstroStack2. Dwie wersje obróbki.

Plamy na słońcu - 24.03.2005
[Obrazek: HPIM4837.jpg]
Pojedyńcze ujęcie. Stack 130 klatek AstroStack2.

Saturn - 23.03.2005
[Obrazek: Saturn3__2.jpg]
Stack (proszę się nie śmiać) 2 klatki AstroStack2. Wycisnąłem chyba z niego wszystko w tym programie. Wiem że wyglada żałośnie (albo gorzej) ale przynajmniej widać że to nie gwiazda.

Przypominam że są to zdjęcia tylko z 60mm refraktora. Aktualnie próbuję rozgryść Registax'a, mam nadzieję że dzięki niemu uda mi się wiecej wyciagnać z tego materiału.

Pozdrawiam
Michał
[Obrazek: userbar.gif] ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Canon A75; Zenit 12XP; przerobiony HP735; www.michałbemowski.pl
Odpowiedz
witam,

braaaaaaaawo  :o  :o  :o
no dales do myslenia... ATMowcom
nic tylko kupowac uszkodone aparaty cyfrowe i przerabiac na SBiga  Wink

gratulacje!
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
O panie - pomysł doskonały! Gratulacje  Smile

Jak trochę poćwiczysz, na 100% rezultaty będą dużo lepsze - nawet refraktorkiem 60mm
A co do Registaxa - kolega Domek zrobił fajoski tutorial. Jako, że przyłożyłem do niego swoje dwa grosze, pozwolę sobie (po raz kolejny  Wink ) podać link do tegoż poradnika: Jak fotografowac planety. Zapraszam, bo warto.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Skoro już przy temacie robienia zdjęć. W jakiej rozdzielczości najlepiej
nagrywać filmiki na planetkach?
Odpowiedz
(02.04.05, 22:00)Matias link napisał(a): W jakiej rozdzielczo¶ci najlepiej
nagrywać filmiki na planetkach?
Chyba w największej dostępnej, aby nie stracić żadnych szczegółów, ale jednocześnie nie ma sensu przekraczać 4pix/rozd. kątową :Smile

Dzięki poradnikowi Domka przynajmniej częściowo opanowałem Registaxa. Big Grin
Oto rezultaty:
[Obrazek: moon_001.jpg]
Księżyc, podobnie jak poprzednio - mozaika 4 zdjęć, każde z nich stack Registax ok. 100 klatek. Nie wyciągnąłem wszystich szczegółów które mogłem ale taki jest bardziej naturalny.

[Obrazek: Saturn_4.jpg]
Saturn - stack 2 klatki Regisax'em

Wspaniałe narzędzie ten Registax, i wbrew pozorom taki prosty w obsłudze. Smile AstroStack2 się chowa..

Pozdrawiam
Michał
[Obrazek: userbar.gif] ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Canon A75; Zenit 12XP; przerobiony HP735; www.michałbemowski.pl
Odpowiedz
No nieźle. Tez o tym myślałem bo mam walnięty Kodak CX6200 ale nie wiem jak sie zabrać za niego wogóle. Może ktoś by chciał pomóc??  Smile
MICRO SPACE  www.u-space.eu
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości