Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotka "podwójnej".
Udało mi się namierzyć moim talem 200K (z balkonu) M5 w Wężu. Na jasnym, miejskim niebie - ale zawsze coś tam widać. Próbowałem zrobić fotkę M5 za pomocą Vesty, ale zanim zakończyłem testy "long exposure", wyskoczyły chmury. Za to udało mi się dostrzec gwiazdkę, której nie mogę w żaden sposób odnaleźć w Cartes du Ciel.
Otóż zaraz pod M5 świeci gwiazdka TYC0336-01027-1, 5.12m - dostrzegłem jej pomarańczowego towarzysza. Udało mi się go nawet sfotografować:
[Obrazek: TYC0336-01027-1.jpg]
I właśnie tego towarzysza nie mogę zidentyfikować w CDCiel. Odnalazłem go w Guide jako MQ Ser - zmienna typu Draconis.
Pytanie - czy to jest jakaś "strasznie tajemnicza" gwiazdka, że jej w katalogu Tycho nie ma?
Wizualnie w teleskopie widać ten pomarańcz - fakt, że słabo. A tu proszę - na fotce wyszło świetnie ;D
Fotka: 8" 200K, VestaSC, ekspozycja 4 sek. Ciemna klatka odjęta w PhoSho, nie skalowane - tylko wykadrowałem najistotniejszy fragmencik.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
MQ Ser, gwiazda zmienna typu BY Draconis, która wg. GCVS zmienia jasność wizualna w przedziale 4.99 - 5.11 mag. to gwiazda TYC0366-01027-1. Wink
Odpowiedz
W katalogu Tyc2 który mam podpięty pod CdCiel gwiazdy TYC0366-01027-1 po prostu nie ma.
Przypomina mi się przypadek "Gwaizdy Krokodyla", on też widział coś, czego nie ma w katalogu Wink
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
U mnie w CdC i podpiętym Tycho 2, ta gwiazda jest. Powyłączaj tylko inne katalogi a zostaw sam Tycho2.

pozdrawiam
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Niestety - gwaizdy "0366 01027 1" u mnie nie ma. Dostaję komunikat "obiekt 0366 01027 1 nie znaleziony". Gdyby nawet były powłączane jakieś funkcje i tej gwiazdki nie było by widać, to po wybraniu funkcji "Szukaj" powinna pojawić się ta różowa strzałeczka (wskazująca puste miejsce). A tu - Obiekt nie znaleziony.
Piotrze, możesz jakiegoś skrina z ekranu mi podesłać? Ciekawi mnie, co się dzieje...
Odpowiedz
Takich i podobnych odkryć będzie dużo więcej bo pewnie trochę was zaszokuję jak powiem że: nie ma na Świecie naprawdę kompletnego katalogu gwiazd do 10 mag co dopiero mówić o słabszych obiektach :o
Odpowiedz
Simbad pokazuje obiekt BD +02 2944C - gwiazda podwójna (9.2 mag)
mapka Simbad Map. Należy kliknąć w górną gwiazdkę. Wink
Odpowiedz
(25.05.03, 18:59)Bielack link napisał(a):Piotrze, możesz jakiegoś skrina z ekranu mi podesłać? Ciekawi mnie, co się dzieje...
Ach te cyfry... Pomyliłem qrcze 336 z 366 :-[. Oczywiście, u mnie jej też nie ma!
Z czego wynika ta niekompletność katalogów?
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Co tam katalogi ale jaka fajna fotka Bielackiemu wyszła. Napisz do Marka Substyka jak ją zrobiłeś bo on ostatnio sie męczy z jakąś fotką gwiazdy podwójnej i żali się, że mu nie wychodzi. Ze zdjęcia wynika ze te gwiazdki mają dużą różnicę w jasności. Jaka jest ich odległość od siebie?
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Nie żale się Mirku. ;D
Marek Substyk - Portal Astronomiczny AstroCD http://www.astrocd.pl Sklep internetowy AstroCD - http://www.sklep.astrocd.pl e-mail: redakcja@astrocd.pl tel. (0-32) 771-97-09, (0-880) 184-000 GPS: 50°18'13"N / 18°56'36"E / 290 m. n.p.m. GaduGadu: 1000693 ================
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości