Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
120x900 Uniwersał - test optyki
Hej,

Wydaje mi się, że licytowanie się kto zrobił lepsze "swoje pierwsze" fotki nie ma najmniejszego sensu. Każdy z nas kiedyś zaczynał - a to robic fotki, a to grać na jakiś instrumencie, etc.. Po pewnym czasie możemy się tylko uśmiechnąć na myśl jak dumni byliśmy z pierszych uzyskanych efektów - i jak "marne" wydają się one po latach.
Ważne, aby na tym nie poprzestać, aby próbować dalej, doskonalić warsztat, a efekty pojawią się wkrótce.

Wracając do tematu - wiele napisano ta temat teleskopów U. Jednak unikałbym generalizowania. Mimo wielu przykładów marnej jakości wykonania mechaniki/optyki trafiają sie i te o przyzwoitej optyce - ot choćby cassegrain Wojtka J. z Trójmiasta. Wielu uczestników zlotu w Jachrance 2003 może potwierdzić jakość obrazów jakie dawał/daje ten teleskop. Jednak wydaje mi się że potwierdzenie jakości optyki przy pomocy fotografii nie jest zbyt dobrym pomysłem. Zdecydowanie więcej informacji na temat jakości lustra, kolimacji teleskopu uzyskasz przy pomocy startestu (o czym wspominał Wojtek). Polecam wszystkim zainteresowanym pozycję "Star Testing Astronomical Telescopes" Suiter'a. Z braku naturalnej gwiazdy można posłużyć się sztuczną gwiazdką.

Co do astrofoto to widzę że zamieszczone przez astrokosmo zdjęcia wykonane są metodą tradycyjną (nie cyfrową). Moim zdaniem łatwiej jest uzyskac lepszy efekt przechodząc na "stronę cyfrową". Daje ona dużo większe możliwości jeżeli chodzi o uzyskanie materiału źródłowego, jak i późniejszej jego obróbki. Choć zawsze chylę głowę przed dobrym zdjęciem z analoga  Wink

Pozdrawiam,
  Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
Tu Astrokosmo chodzi jedynie o fakt ze test optyki jest mało czytelny bo fotki są wyjątkowe i nie ma punktu odniesienia. Niepotzrebne to całe zamieszanie  Tongue
Odpowiedz
astrokosmo prawda jest taka (o czym wspomniał już Czarek) ANALOGIEM NIE SPRAWDZISZ JAKOŚCI OPTYKI  Tongue

kup sobie kamerke internetową (Vesta, ToUcam, LPI), focenie planet to bardzo fajne zajęcie i tylko ono pokazać może dokładność optyki.
:Smile
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
ok kupuję kamerke ale czy do prowadzenie mogę użyć mikro- ruchów czy muszę mieć prowadzenie elektryczne chodzi mi o ewentualne wstrzasy jakie mikro mojego telepa mogą spowodować- czy da sie póżniej to jakoś ewentualnie skleic i obrobic ?
Odpowiedz
Ja mam w nosie jakość optyki U, mi chodzi tylko o fakt ze nie mozna takimi fotkami nic wykazać. Kupienie kamerki tez niewiele da bo ktoś tam pisał ze fotki miał super a po formacie wychodzą do d.. i co ma do tego jakośc optyki? Dajcie mi zerknąć przy dobrym seeingu przez taki teleskop na Saturna i wszytsko od razu będzie jasne.
Odpowiedz
Hamal jak bym wiedział, że się przewróce to bym się położył. TAK NIE MOŻNA.

Astrokosmo. planety i księżyc możesz focić nawet na sztywnym nie ruszanym montażu. poprostu obiekt przelatuje sobie przez pole widzenia a ty kręcisz kamerką z tego film. polecane oprogramowanie to Registax i K3CCD. jeżeli chodzi o prowadzenie ręczne to montaz sobie z tym nie poradzi i trzeba prowadzić to elektrycznie. Efekty i komfort pracy wyraźnie lepsze.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(16.03.05, 09:04)McArti link napisał(a): Hamal jak bym wiedział, że się przewróce to bym się położył. TAK NIE MOŻNA.

Mozna, można.
PS Nie mam pojęcia o czym piszesz  ;D
Odpowiedz
Witam
Dzięki za wszelkie info również na priva, wielkie sory za moją agresję, troche mnie ponioslo na przyszlośc będę ostrożniejszy w mioch wypowiedziach. Zdięcia są niestety słabej jakości bo to były moje piersze fotki bez jakiego kolwiek przygotowania do astrofoto ale teraz dużo czytam więc wyniki powinienem mieć lepsze . Co do telepów z U które miałem i mam to zapraszam na priva - nie chciał bym na forum poruszać tego tematu żeby kogoś nie urazić.
pozdrawiam Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości