Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki szukacz
To był taki ciężkawy dowcip. Może nawet i nie na miejscu. Sorry. Ale o tym, że fluorescencja, fosforyzowanie i inne takie, zwłaszcza radioizotopowe, zabawy w "świecenie" nie są do końca obojętne dla organizmu uczyli mnie na chemii.

Gdyby nawet w szukaczu użyć pierwiastków promieniotwórczych, to zważywszy na czas trzymania oka przy jego okularze (w skali ludzkiego życia) nie byłoby to groźne.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
El_CAPITANO  jak zwykle mogę polegać na twoim humorze który mnie na duchu podnosi (nigdy sie nie zmieniaj bo jajarz z ciebie jakich mało)
A tak powaznie to mam zamiar zrobić taki krzyż i poeksperymentowac trochę zobaczymy co z tego wyjdzię . A co będzie EL jak ten krzyż potraktuję np. laserem ? (mam nadzieje że oka mi nie wypali).

Mam też pomysł na inne mocowanie szukacza do tubusu ale o tym póżniej.

to będzie długi post ale wszyszcy forumowicze będą mieli swój wkład w budowę mojego szukacza a to mnie bardzo cieszy Po co kombinować samemu Co 1049 głów to nie jedna.
Odpowiedz
Rzadko kiedy udaje mi się czernią tła nieba dogonić czerń nitek szukacza. Po adaptacji wzroku jest on zawsze minimalnie ciemniejszy, a przez to zawsze dyskretnie widoczny. Podświetlanego krzyża jeszcze w akcji nie widziałem. Ale pomysł z fluorescencją jest chyba chybiony. Usiadłem w kąciku skoncentrowany i spróbowałem sobie to wyobrazić. Udało się i powiem Ci, że jestem zdegustowany efektem jaki daje taka powłoczka na drucikach.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Witam,

zastanawiałem się kiedyś nad rozwiązaniem polegającym na umieszczeniu w ognisku obiektywu szukacza światłowodów, podłączonych do czerwonego LEDa. Jasność można łatwo regulować...  Pozostaje tylko pomyśleć, jak je umocować. Zapewne do diafragmy w okularze.

Hermes
Odpowiedz
A ja myślę że warto poeksperymentować z tym pigmentem z Vegi, sam robiłem już szukacze ze świacącą wsakazówką ze starego zegara i działały całkiem dobrze ale zawsze najpierw sprawdzałem radiometrem czy nie "sieją" bo te ubiegłowieczne wynalazki miewały czasem sole radu jako aktywator świecenia lumonofora z siarczku cynku :o
Odpowiedz
(18.03.05, 01:30)astrokosmo link napisał(a):Myślałem o niewielkiej ilości tego fosforyzujacego lakieru i krótkim naświetleniu, tak aby słabo świecił tzn. słabiej niż podświetlane krzyże a poza tym była by to alternatywa dla podświetlanych krzyży. Brak dodatkowych diod itd- potrzebujesz zobaczyć krzyż przez jakiś czas zapalasz latarkę zrobioną z czerwonej lub zielonej diody przy samym okularze szukacza i na jakiś czas masz z głowy problem z brakiem widoczności krzyża- co wy na to ?

Czołem

Robiłem już podobne eksperymety z krzyżem w okularze do szukacza, w czasach gdy nie wiedziałem, że jest coś takiego jak pigment luminescencyjny. Uzywałem wowczas farby o podobnych do pigmentu właściwościach. Nazywalo sie to Luminol i tutaj kilka uwag z wlasnego podworka. Farba malowalem krzyz wstawiany do okularu. Aby swiecenie bylo bardziej intensywne trzeba bylo nalozyc farbe kilka razy. Nie udalo mi sie tego zrobic precyzyjnie wiec krzyz wygladal nieco dziwnie i nieregularnie w okularze ale jakostam swiecil. Rozcienczanie farby nic nie dawalo bo slabiej swiecila i trzeba bylo dla uzyskania odp. efektu nakladac jeszcze wiecej jej warstw co w koncu i tak prowadzilo do nierownomiernego jej rozprowadzenia i deformacji krzyza. Pomocny pewnie bylby aerograf modelarski ale takiego nie mialem. Po kilku probach okazalo sie ze farba znacznie lepiej swieci gdy pomalowac nia jasna powierzchnie. Wykonalem wiec krzyz z bialej nitki, ktora clakiem fajnie wchlonela farbe i swiecila zupelnie nizle, problem jednak w tym ze w okularze nie wygladala za dobrze. Ktos kiedys proponowal mi jako srodek zastepczy zamiast farby lakier fluorescencyjny do paznokci ale juz nie chcialo mi sie dalej drazyc tematu.
Odpowiedz
Mam wrażenie że gdyby zrobić taki krzyż z cienkiego materiału i na dodatek prześwitującego ,to nawet światło gwiazd, a napewno księzyca mogło by spowodować jego świecenie- wtedy nawet latarka była by zbędna. Przyznam sie szczeże że o tym myślałem na samym początku ale z kąd tu znależć cienką mleczną i świecącą żyłką - jest może na forym jakiś wędkarz który spotkał się nie tylko ze świecącymi spławikami ale również świecącą żyłką.

PS. Za info o takiej żyłce stawiam Beer
Odpowiedz
jest może na forum jakiś wędkarz który spotkał się nie tylko ze świecącymi spławikami ale również świecącą żyłką.

PS. Za info o takiej żyłce stawiam Beer -NIeaktualne-stawiam beerx2

Odpowiedz
Z powodu ładnej pogody wykonałem prowizorycznie szukacz aby ocenić jakość optyki i jej zasięg. Po kilku oserwacjach stwierdzam iż będzie z niego dobry szukacz.

Parametry szukacza zastosowane przy obserwcji :

obiektyw 63 mm ogniskowa 330mm w połączeniu z Plooslem 25 mm - powiększenie 13.2 x

obserwowane obiekty to:

Jowisz - widoczna tarczka wielkości łepka od szpilki oraz 4 księżyce
Saturn- widoczna tarczka i Tytan
M-42 - widoczne obłok a w centrum rozdzielone gwiazdy trapezu
Księżyc- widoczne kratery - duża ostrość

Pole widzenie ostre w 95 procentach . Obserwacje prowadziłem w mieście na mocno oświetlonych pętlach tramwajowych ( byłem w pracy pracuję jako motorniczy )podczas postojów w niedzielę w nocy.
                                                    [Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=4480]
Po mimo to sporo można było zobaczyć- poza miastem powinien pokazać pazurki.
Szukacz trzymalem w ręku i opierałem o słup trakcyjny aby zniwelować trzęsienie rąk.

kilka prowizorycznych fotek prowizorycznego szykacza.  cdn.

[Obrazek: 1%7E3.jpg]

[Obrazek: 2%7E0.jpg]

[Obrazek: 3%7E1.jpg]

[Obrazek: 4.jpg]

i na koniec porównanie wielkości celownicy Tasco 4x20 z moim nowym szukaczem

[Obrazek: 5.jpg]

A co z tą żyłką wędkarską (świecącą oczywiście) czy ktoś ma dla mnie jakieś wiadomości na ten temat.
(piwo czeka)

Odpowiedz
Światłowód nie będzie tańszy?  :-\  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości