Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skaner na kamerkę - Pomocy !
Kiedyś gdzieś czytałem że można zaadoptować podzespoły skanera (chyba ręcznego) jako prymitywną kamerkę do astro lub ogólnie. Pamiętam że to chyba było po angielsku, ale nie moge teraz tego znaleść w wyszukiwarkach.

Może ktoś zna temat i podrzuci linki ?
Pomóżcie !
Odpowiedz
Czy zdawało Mi się, bo to ze 2,5 lat temu było ?
Odpowiedz
Sprawdź to, chociaż masz rację - było coś z ręcznym.
http://www.sentex.net/~mwandel/tech/scanner.html
Chociaż ciężko będzie uzyskać jakąkolwiek czułość bez zhackowania sterownika.
Jeśli nie masz zamiaru poświęcić na to kupy czasu, to prościej będzie rozejrzeć się za webcamem...
Odpowiedz
Byla kiedys na ten temat dyskusja na grupie pl.rec.foto.cyfrowa - jednym slowem nie warto.
Co ciekawe ktos juz taki sprzet wykonal...
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz
Bodajże dwa czy trzy lata temu wykonaliśmy z Jackiem "skaner nieba" oparty na liniowym przetworniku 2kp od ksero, czy skanera.  "Skaner" testowaliśmy z obiektywem (soczewka achromatyczna)  50mm f300mm. Bez chłodzenia uzyskalismy czasy gromadzenia ładunku ok. 10sek, przy takim naświetlaniu sięgnęliśmy ok 8m. Gdzieś w komputerze mam nawet zdjęcie Księżyca wykonane tym "skanerem"
Swego czasu opis i efekty tego doświadczenia miał Jacek umieścić na swojej stronie, ale ten ciągły brak czasu.

Maciek
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
A tak z ciekawości, to dorobiliście całą elektronikę czy np. driver ccd można "pożyczyć" Smile z innego sprzętu? Taka linijka świetnie nadaje się na mały spektrograf...
Odpowiedz
Elektronika, w sumie stosunkowo prosta i oprogramowanie do składania obrazu  była dorabiana przez Jacka. Jeśli wydaje sie to interesujące możemy temat odgrzebać

Maciek
Odpowiedz
(28.02.05, 16:56)Wojtek Koznowski link napisał(a):..... Taka linijka świetnie nadaje się na mały spektrograf...
Wracam jeszcze do tematu w kontekście powyższego zdania.
W naszym eksperymencie, program dzielił ekran na dwie części. Jedna była "oscyloskopem" na którym widać było, z rozdzielczością 8b, amplitudę sygnalu z pojedynczych pikseli całej linii, lub jej fragmentu. Na drugiej części ekranu następowało składanie obrazu linia po linii. Takie rozwiązanie ułatwiało operowanie wzmocnieniem a było również pomocne przy naprowadzaniu (nie mieliśmy żadnego celownika).
Właściwie wystarczyło tylko dodać siatkę aby z części oscyloskopowej utworzyć spektrograf. Jest oczywiście sprawa czułości, ale rozpartujemy tylko koncepcję.
Maciek
Odpowiedz
(28.02.05, 21:05)MaciejRZ link napisał(a):Elektronika, w sumie stosunkowo prosta i oprogramowanie do składania obrazu  była dorabiana przez Jacka. Jeśli wydaje sie to interesujące możemy temat odgrzebać

Maciek

Jak znajdziesz kiedyś chwilkę czasu, to możesz poszukać Smile Temat chodzi za mną od jakiegoś czasu i wydaje się być prosty, ale jeszcze nie widziałem działającego układu i nie wiem ile roboty trzeba w to włożyć i jakie są efekty.
Odpowiedz
(01.03.05, 10:41)Wojtek Koznowski link napisał(a):[quote author=MaciejRZ link=topic=5354.msg82708#msg82708 date=1109621119]
Elektronika, w sumie stosunkowo prosta i oprogramowanie do składania obrazu  była dorabiana przez Jacka. Jeśli wydaje sie to interesujące możemy temat odgrzebać

Maciek

Jak znajdziesz kiedyś chwilkę czasu, to możesz poszukać Smile Temat chodzi za mną od jakiegoś czasu i wydaje się być prosty, ale jeszcze nie widziałem działającego układu i nie wiem ile roboty trzeba w to włożyć i jakie są efekty.
[/quote]

Damy znać jak odgrzebiemy szczegóły
MR
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości