Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
koziolek
Zbudowalem juz sterowanie i jestem na etapie testowanie jak dlugo to pochodzi na baterii 9V. Wczesniej podlaczylem do zasilacza 13V ale silnik w jednej chwili zrobil sie goracy  Sad Moze pozniej zrobie fotke to pochwale sie jak to cudo wyglada.
Teraz nastepne pytanie. Na czym ustawic koziolka? W necie widzialem projekty w ktorych jest on przykrecony do statywy fotograficznego. Wydaje mi sie jednak ze nie bedzie to zbyt stabilna konstrukcja. Dlatego pytam na czym Wy kladziecie swoje koziolki?
Odpowiedz
(12.04.05, 16:09)gizzmo0 link napisał(a):[...] jak dlugo to pochodzi na baterii 9V.

Niedługo. Jak przez cały czas trwania kroku zasilasz uzwojenie to góra 2 godziny. Jak robisz przerwę to może 4... Proponuję wyposażyć się w akumulator żelowy - taki jak w systemach alarmowych albo UPS'ach. Z takim pochodzi całą noc i jeszcze zasili inne rzeczy.

Robi się gorący - to zrób mu to co radziłem. Rezystor albo diody Smile

Ustawić można na czymkolwiek. Ktoś pamiętam wykorzystał telewizor, jak już wszystkie piwa z niego wypił Wink Był też gdzieś koziołek na taborecie. Chyba najpoważniej wygląda na trójnogu, ale nie musi być od razu teodolit Smile Może być foto, jak masz zbędny. Jak nie masz to prościej zrobisz sobie drewniany z kantówek kupionych w sklepie z drewnem albo supermarkecie typu OBI albo Castorama. Koszt ca. 30-40zł
Odpowiedz
Nad akumulatorem myslalem i tak chyba zrobie. A dopiero wtedy bede sie zastanawial na rezystorem.
Silniczek ktory mam ma 20 Omow. Jak sobie posprawdzalem w katalogach to wyszlo mi ze powinno przez niego plynac okolo 200mA. Zasilany 9voltowka tyle dostawal, a z mojego transformatorka dostawal 350mA. Stad wzial sie pomysl aby zostac przy 9V.

Teodolit jest chyba drogi, wiec chcialem wykombinowac jakies nogi. Tylko nie wiem jak rozwiazac poziomowanie. No i czy trzy nogi czy cztery? 3 - latwiejsze poziomowanie, 4 - stabilniejsza konstrukcja.
Przypomnialo mi sie jeszcze jedno pytanie. Czy dechy na kozoilka lepsze duze czy male? Tzn. 40cm x 40cm cos mniejszego czy wiekszego? Wydaje mi sie ze im szezej beda rozmieszczone zawiasy tym bedzie wszystko stabilniejsze. Ale nie nalezy tez przesadzic w druga strone bo kazdy podmuch wiatry bedzie wywolywal drgania. Czy dobrze mysle?
Odpowiedz
(12.04.05, 16:45)gizzmo0 link napisał(a):Teodolit jest chyba drogi, wiec chcialem wykombinowac jakies nogi.
Jeżeli teraz zainwestujesz w pożądny statyw to w przyszłości będzie się już nadawał pod np. twój nowy teleskop. Wink I będziesz miał jedną rzecz z głowy.
Odpowiedz
A ja napisze optymistycznie  ;D 

Daj sobie spokój i oszczędź sobie nerwów kupując sky luxa. Masz przyzwoity montaż i od razu lunetę prowadzenia.
Odpowiedz
hamal dobrze prawi, właśnie zdołał mnie do tego przekonać Smile
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Chcialem Eli zrobić koziołka, ale po przemyśleniu rozwiązania stwierdziłem ze szkoda czasu dlatego tym bardziej podziwiam Bartola za jego fotki  Smile
Odpowiedz
(12.04.05, 18:50)HAMAL link napisał(a):Chcialem Eli zrobić koziołka, ale po przemyśleniu rozwiązania stwierdziłem ze szkoda czasu dlatego tym bardziej podziwiam Bartola za jego fotki  Smile

Czuję się doceniony Smile
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
(12.04.05, 20:16)Bartolo link napisał(a):[quote author=HAMAL link=topic=5349.msg87771#msg87771 date=1113328237]
Chcialem Eli zrobić koziołka, ale po przemyśleniu rozwiązania stwierdziłem ze szkoda czasu dlatego tym bardziej podziwiam Bartola za jego fotki  Smile

Czuję się doceniony Smile
[/quote]

I słusznie  Smile bo koziołek tylko w teorii jest prosty, w użyciu Tongue
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości