Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
koziolek
Po wielu rozczarowaniach zwiazanych z mocowaniem aparatu na slawnym Szukaczu Komet lubianej przez wszystkich firmy U, postanowilem zbudowac koziolka.
Moje pytania sa takie:
Jak dlugich ogniskowych mozna uzywac na koziolku? Tak zeby zdjecia nie byly rozmazane. 300mm?
Jak przymocowac lunetke biegunowa, tak zeby os obrotu platformy i lunetka byly rownolegle?
Jaka wybrac glowice pod aparat? Czy lepiej zrobic cos samemu?
Kuszace jest tez wygiecie sruby napedzajacej platforme z aparatem, dzieki czemu, jak gdzies przeczytalem, mozna bylo sledzic ruch gwiazd przez 2h. Jednak mam juz pewne doswiadczenie z wyginaniem srub (prostowalem srube mikroruchow w moim teleskopie) i wiem ze nie jest to latwe zadanie o ile jest wogole wykonalne. Prosta sruba jak sadze powinna wystarczyc na 20min. A moze jednak warto sie pomeczyc?
Aha, zdjecia robie na kliszy.
Odpowiedz
Prosta sruba wystarczy na 5 min wg. Mnie i to dla obiektywu 58 mm.
Odpowiedz
Ciężko powiedzieć, przede wszystkim czym lepiej go ustawisz tym dłużej możesz kręcić. Z webcamem i obiektywem 80mm udawało mi się wyciągnąć 2-3 minuty, ale to bym koziołek z korekcją elektroniczną. Dla 35mm to by było z 400+ mm...

Głowica - dość wygodna jest kulowa, ale mocno by się przydały mikroruchy. Możesz zrobić combo - kulowa głowica do zgrubnego ustawienia i własnoręcznie zrobiona podstawka do niej, która umożliwia niewielką regulację.

Krzywa śruba. No nie wiem, ja bym się w to nie bawił. Można prościej i chyba równie skutecznie. (Tu nieskromnie Wink pochwalę się jak - patrz moja strona www)

PS. A to ciekawostka, zauważyłem że forum nie miało mojego adresu www. Czyżby problem przy migracji z YabbSE? Już poprawiłem :Smile
Odpowiedz
No to mam jeszcze jedno pytanie. Czy silnik ze starej drukarki nada sie do sterowania koziolkiem? Mam tez stara stacje dyskietek i cdrom ale te silniczki chyba beda za slabe.
Ewentualnie jaki silnik kupic i gdzie?
Odpowiedz
A jak z tym mocowaniem lunetki biegunowej? Jak mam ja zamocowac zeby byla rownolegla z osia wokol ktorej kreci sie aqarat?
Odpowiedz
Ja bym proponował oprzeć lunetkę o zawiasy, ale tak po prawdzie to i tak do dłuższego focenia z długą ogniskową trzeba poświęcić z 40 minut na ustawienie dryfem. Zakładając że się nie przemieszczasz daleko i za każdym razem ustawiasz poziom to zostaje tylko regulacja wschód-zachód. Bezproblemowa z ccd, w przypadku analoga będzie chyba potrzebna jakaś luneta do sprawdzania dryfu.

Ale nie bój się, jak zaczniesz od małych ogniskowych to wystarczy wycelowanie wzdłuż linii zawiasów 0.75 stopnia od polarnej i to w zupełności wystarczy żeby zrobić udane zdjęcie!

Dowolny silnik krokowy się nada, generalnie czym więcej króków na pełny obrót tym lepiej. Przy 200 krokach miałem częstotliwość ok. 3Hz Bipolarny/unipolarny też nie ma znaczenia pod warunkiem że potrafisz je wysterować Smile Chociaż bez użycia specjalistycznych scalaków (lub budowania dwóch mostków H) prościej sterować unipolarnym.
Odpowiedz
Chcialem skorzystac z projektu na twojej stronie. Napisales tam ze z tym sterownikiem, ktory opisujesz, dzialaja silniki unipolarne. Wiec pytam czy taki silniczek z drukarki sie nada. Nie wiem czy jest unipolarny, ani jak to sprawdzic. Prosze o pomoc.
Odpowiedz
Unipolarne mają więcej niż 4 kable.
Odpowiedz
Wiecej niz 4, wiec 5 lub 6 (tak napisales na stronie). W tym ukladzie jest 5 wyprowadzen. Wiec co z 6 koncowka? I ktore koncowki do ktorego CON1-? nalezy podlaczyc? Czy koncowki na silniku krokowym sa tak wlasnie nazywane?
Odpowiedz
Z tego co napisałeś wnioskuję że masz 6 wyprowadzeń. Silnik unipolarny ma 4 cewki które należy zasilać po kolei czyli najpierw cewka 1, potem 2, 3, 4, 1, 2, itd. Jak ma 6 wyprowadzeń, to wygląda to zazwyczaj tak:

/ooooo\/ooooo\
|          |          |
1          2          3

/ooooo\/ooooo\
|          |          |
4          5          6

W tym układzie wspólne przewody (2,5) można połączyć wspólnie i de facto dostaniemy silnik z pięcioma wyprowadzeniami. A jak sprawdzić które to wspólne? Omomierz w dłoń i kombinuj Smile Jak między np. 1 a 2 będziesz miał x omów, a między 1 a 3 2*x i między 2 a 3 znowu x to 2 jest wspólny. Być może oba wspólne przewody są w środku połączone, wtedy omomierz pokaże coś blisko zera.

A połączenie do układu jest proste (choć chyba tego nie napisałem... ale chyba łatwo się domyślić). Wspólny do wyprowadzenia z doprowadzonym zasilaniem +12V a reszta w odpowiedniej kolejności do pozostałych 4. W jakiej? No, to zależy od silnika. W powyższym przypadku najpewniej będzie to 1,3,4,6 ale może też być 1,4,3,6. Trzeba to sprawdzić. A jak się kręci w drugą stronę to trzeba odwrócić kolejność kabli.

No i warto sprawdzić, czy ten silnik jest na 12V bo widziałem już silniki z drukarki na 5V. Na silniku powinny być jakieś oznaczenia. Google zazwyczaj coś na ten temat wie. Smile
Raczej się nie spali jak zapniesz mu 12, ale będzie się grzał. Już po 5 sekundach pracy będzie ciepły. Wtedy trzeba wstawić odpowiednio dobrany rezystor albo łańcuszek diod prostowniczych (takich większych np. na 5A)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości