Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki wyciąg i jakie okulary
(23.02.05, 00:09)zbyszek link napisał(a):lustro F9 przy powiekszeniu 30 x jak małe musi mieć lusterko wtórne aby winetowanie było widoczne ?
Pozostawiasz go na sferze czy próbujesz parabolizować ?
Ja bym zostawił sferę . Nie wiem czy 2" wyciąg  i okular 32 mm z lustrem F9 pokażą swoje możliwości .

To zależy od ilu procent uważasz winietowanie za 'widoczne', zależy od pola widzenia przy 30x oraz od odległości ogniska od osi optycznej.
    A swoją drogą to czemu uważasz że F9 z 35mm RKE mogą nie pokazać swoich możliwości ?? Przez lusterko wtórne ??
    Smile
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
Przez F9 . Max kąt patrzenia w F 4,5 jest 2 x większy . Przynajmniej tak mi się wydaje ,  F9 ma max kąt patrzenia mniejszy i okular 2" o dużym kącie patrzenia może być za dobry . Mogę się mylić , nie sprawdzałem tego .
Odpowiedz
Do NGC 7841:
Pomyliłeś mnie z kimś innym. ;D Ja będę miał bardzo małą ogniskową i na dodatek to nie będzie reflektor. Wink

Bardzo proszę o podanie opinii na temat tych okularów 2.3mm X-Cela ! Chciałbym o kótkie przyrównanie go do llantana 2.5, pomijając chyba fakt, że ten X-Cel nie jest złożony ze szkieł lantanowych. ???

Czekam też na inne odpowiedzi które zadałem w poście na górze.    Smile
Odpowiedz
    Faktycznie  ;D sorki za zamieszanie, pomyliłem Matiasa z Michalem J - autorem wątku.
Odpowiedz
(23.02.05, 13:49)NGC 7841 link napisał(a):     Faktycznie  ;D sorki za zamieszanie, pomyliłem...

To znowu jesteś facetem??
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Matias pooglądaj sobie zdjęcia 5,2mm X-Cel z inną naklejką.

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/ED5-2mm/

Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(22.02.05, 14:48)El_Capitano link napisał(a):Pomyśl o Erflach. To są tak naprawdę jeszcze bardziej udoskonalone Super Ploessle w wersji 2" (np. Antares). Z polami ponad 60°. Drogie, ale warto.

Z tego co widzialem, to ASTROKRAK ma Erfle od 32 mm w górę. Właściwie, to mogę przekroczyć barierę 600 zł, ale to z czasem, więc zacznę pewnie od maksymalnego, może od razu średniego powiększenia a później dokupie najmniejsze...

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz... Właściwie, to dosyć często latam do USA. Może tam warto kupić ten (a może inny - bo wychodzi taniej) sprzęt?

Pozdrawiam,
    Michał
Odpowiedz
(23.02.05, 00:09)zbyszek link napisał(a):Pozostawiasz go na sferze czy próbujesz parabolizować ?

Będę parabolizował.
Odpowiedz
(23.02.05, 00:42)zbyszek link napisał(a):Przez F9 . Max kąt patrzenia w F 4,5 jest 2 x większy . Przynajmniej tak mi się wydaje ,  F9 ma max kąt patrzenia mniejszy i okular 2" o dużym kącie patrzenia może być za dobry . Mogę się mylić , nie sprawdzałem tego .

Jeśli tak jest, to właśnie będzie to ten "rozwojowy" zestaw, którego będę mógł użyć do przyszłego (prawdopodobnie większego ) teleskopu.

Odpowiedz
(23.02.05, 13:51)El_Capitano link napisał(a):[quote author=NGC 7841 link=topic=5313.msg81924#msg81924 date=1109162948]
     Faktycznie  ;D sorki za zamieszanie, pomyliłem...

To znowu jesteś facetem??
[/quote]

EEEE no bez przesady panie Kapitanie !!  ;D
      Przecież już w poprzednim wątku o tym doszliście do tego.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości