Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Prawdziwe zdjęcia" zaniepokojenie ...

Kurcze to coś tu nie gra!
Poprzednio nagrywałem Saturna w naszym fromborskim obserwatorium 15 cm Cassegrainem i tez Tytana nie złowiłem.
Czy kamera moze sie "stepic" od np. zbyt ostrego światła??

Pozdrowienia
Odpowiedz
W przypadku kamery lub kliszy całą tajemnicą sukcesu zasiegu jest jasność teleskopu czyli jego światłosiła a ta u Leszka zapewne jest F/4 a u Ciebie???
Odpowiedz

Janusz,u mnie ,jeśli chodzi o mnie, światlosiła to 16.
Mała to fakt(albo duza,dwuznaczność tu dostrzegam kiedy wypowiadam sie wystarczająco mało precyzyjnie) ale Tytan widoczny jest w okularze a za posrednictwem kamery nie... :Smile
Odpowiedz
rożnica pomiędzy F4 a F16 jest taka, że (teoretycznie) aby złapać tyle samo światła co przez F4 Twoja kamera zamocowana do F16 musiałaby być 16x czulsza

moje rachunki są następujące:

ile_razy = 16^2 / 4^2 = 4^2 = 16
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
I w pełni prawidłowe bo pozornie niewielka różnica 4 stopni przysłony od 4 poprzez 5,6...8...11 do16 daje w efekcie 16x dłuższy czas naświetlania aby osiągnąć ten sam efekt zasiegu a w przypadku kamery przemysłowej gdzie nie mamy możliwości dalej wydłużać akspozycji uzyskamy obrazy gwiazd tylko 16x jaśniejszych ;D ;D ;D
5 magnitodo to 100 krotny stosunek natężen światła danejh gwiazdy czyli jednej magnitudzie odpowiada różnica o pierwiastek piątego stopnia ze stu czyli coś koło 2,51...z ogonem
Odpowiedz
W takim razie jakim to obiektywem czy teleskopem Lemarc nagrywa księzyce Saturna??
Pozdrowienia
Odpowiedz
Chyba Soligorem MT-800 z F/4 ale może niech się lepiej sam wypowie bo ma kilka teleskopów w użytkowaniu a ja mogę byc w tej materii niedoinformowany Wink !!!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości