Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Napęd do teleskopu
(11.02.05, 18:48)Wydra707 link napisał(a):... to jest to skala kąta godzinnego, wymagająca w zasadzie jednorazowej kalibracji i umożliwiająca odnalezienie dowolnego obiektu o dowolnej porze. Tak jest w ruskich TAŁ-ach.
Może w starych modelach tak jest. Montaż MT-3S ma skale na obydwu osiach ale obracają się one dowolnie i nie ma żadnej możliwości by je zablokować. Jeśli jakoś je tam ustawimy, wystarczy niewielki ruch i skale obracają się prawie niezależnie od prędkości ruchu osi montażu.
Ciekawy jestem, jaki cel przyświecał konstruktorom tego dziwadła.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Cytat:Może w starych modelach tak jest (...)
Mam najstarszy montaż (MT-1) i to w najstarszym możliwym wykonaniu (jeszcze w kolorze zielonkawym). Skale działają tu bardzo dobrze. Na temat MT-3 obiły mi się o uszy nie najlepsze opinie - ale nie mam żadnych doświadczeń. Masz może więcej informacji na jego temat? Może link do jakiejś recenzji?

Pozdrawaim
Paweł Rajewski
TAŁ-1M 110/805
Odpowiedz
Swego czasu sporo się pisało na temat tego "nowego" montażu, tutaj i na A-f.org
Pamiętam, że jego zagorzałym fanem był Marcin L i już to samo powinno wystarczyć, by trzymać się od niego z daleka (powinienem napisać chyba "od nich" ML i MT-3S  Wink )

Tutaj link do strony producenta:
http://www.npzoptics.com/market/shopping...uct_id=269

A tuaj kliknij na TAL 200K w tekście - kilka moich wrażeń.
Dzisiaj, po dłuższym juz czasie użytkowania mógłbym napisać jeszcze trochę o jego wadach, ale jakos nie mam już siły.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Dzięki. Łącząc to z opiniami krążącymi po TALScopes, widzę, że MT-3 nie jest jakimś epokowym postępem w stosunku do poprzednich montaży. A zatem cieszę się z tego co mam.

Pozdrawiam
Paweł Rajewski
TAŁ-1M 110/805
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości