Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Napęd do teleskopu
Witam! Przeglądając ofertę DO natknąłem się na napędy. Konkretnie chodzi mi o coś takiego :
[Obrazek: naped.JPG]
Piszą o tym tak : "Napęd w jednej osi przeznaczony do teleskopu Firstscope 114, Firstscope 80EQ. Napęd niweluje obroty sfery niebieskiej w osi rektascensji (podąża za gwiazdami)."

Nie kumam tego ogólnie z kilku powodów. Piszą, że podąża za gwiazdami a jest napędzana tylko jedna oś [ rektascencji ]. Jak oglądałem Saturna to np. musiałem kręcić zarówno osią rektascencji jak i deklinacji. Czyli w takim wypadku trzeba sobie pomagać osią deklinacji ? Dobrze to rozumuje ?
Mam jeszcze kilka pytań :
1. Czy wogóle opłaca mi się coś takiego kiedyś kupić ? [ chciałbym, żeby przynajmniej jedna oś sama chodziła to by mi się lepiej oglądało [
2. Jak się taki napęd montuje, czy są z tym jakieś kłopoty ?
Aha, no i cena wynosi 305 zł  :Smile
Dzieki za pomoc,
Piotrek
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
Jeśli statyw jest ustawiony prawidłowo i idealnie to wystarczy kręcenie osią Ra. Należy zwrócić uwagę na słowa "prawidłowo i idealnie " bo to nie jest taka prosta sprawa.

Odpowiedz
Ewentualnie jeszcze jest takie cuś tańsze : http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...61833b9a0f
Ze statywem to bym chyba nie miał problemów bo zawsze obserwuję z poziomego miejsca. Muszę jedynie nogi równo w nim rozłożyc i powinno być ok. Czy wogóle to sie sprawdza w takich obserwacjach ? Czy założenie tego jest trudne ? [ zapewne wymaga rozkręcania montażu ]
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
W tym wypadku Piwi nic nie jest proste ani ok  :Smile

Ja podobny montaż do Twojego idealnie do foto ustawiam metodą dryfową ok 2h. Napęd ten to nie jest tak proste i cudowne rozwiązanie jak Ci się wydaje, mam nadzieję że nie myslisz tym prowadzić fotek w ognisku teleskopu. 50mm zenita przez 10 min. to jeszcze (sam mam taką fotkę na podobnym napędzie) ale to raczej górna granica tego zestawu.

Odpowiedz
nie zamierzam przy pomocy tego napędu robić fotek. Po prostu chcę, żebym przy obserwacji planet mógł się skupić na dostrzeganiu szczegółów. Bo tak jak teraz to muszę co chwile sięgać do śrub mikroruchów bo planetka tak szybko ucieka.
Odpowiedz
Smile No ładnie, widzę że zdobywamy kolejne stopnie obserwatora  ;D Mi też po jakimś czasie zaczęło to przeszkadzać a napęd baardzo pomaga.

Co do Twoich pytań to się opłaca kupić taki napęd a mocuje się go na odpowiednich osiach wystających z głowicy (przynajmniej powinny być u Ciebie takie osie) Na osi Ra mocuje się zębatkę z zestawu i zasprzęgla napęd. Trzymając piota w łapce sterujemy sobie prękością a jesli statyw jest dobrze wycelowany osią Ra w "gwiazdę polarną" to nie powinien nam Saturn za szybko uciekac w osi Dec.
Odpowiedz
(26.01.05, 18:46)HAMAL link napisał(a):50mm zenita przez 10 min. to jeszcze (sam mam taką fotkę na podobnym napędzie) ale to raczej górna granica tego zestawu.

Ja na swoim statywie od "U" robiłem zenitem z ręcznym prowadzeniem całkiem dobre fotki nawet z 15 minutowym prowadzeniem. Ale ustawienie rzeczywiście trwało dłuuuuugo. Tylko dryfowanie.

(26.01.05, 18:49)Piwi link napisał(a):nie zamierzam przy pomocy tego napędu robić fotek.

To właściwie nie wiem po co ci napęd. Wystarczy dobrze ustawić teleskop i masz jedną rękę wolną.
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
(26.01.05, 18:56)Masiek link napisał(a):[quote author=HAMAL link=topic=5082.msg77554#msg77554 date=1106761609]
50mm zenita przez 10 min. to jeszcze (sam mam taką fotkę na podobnym napędzie) ale to raczej górna granica tego zestawu.

Ja na swoim statywie od "U" robiłem zenitem z ręcznym prowadzeniem całkiem dobre fotki nawet z 15 minutowym prowadzeniem. Ale ustawienie rzeczywiście trwało dłuuuuugo. Tylko dryfowanie.

[/quote]

Ja swoim Optisanem nawet 50 min przy 900mm ogniskowej ale tu pisałem o włączeniu napędu i pójściu sobie na herbatkę.
Odpowiedz
Wielkie dzieki Hamal !!  Big Grin Big Grin Wink Tam w sumie pisze, że jest do mojego telepa to powinno być ok.  Jak patrze to jest w tym miejscu taka śrubka jedna która do niczego nie służy, czyli musi być do tego. A właśnie, który napęd byś wybrał. Ten droższy za 305 czy ten za 179 [ daję link - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...61833b9a0f ]
Odpowiedz
(26.01.05, 18:59)HAMAL link napisał(a):Ja swoim Optisanem nawet 50 min przy 900mm ogniskowej ale tu pisałem o włączeniu napędu i pójściu sobie na herbatkę.

Aaaaa... To rzeczywiście inna gadka.  Wink
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości